Snapdragon 4 Gen 2 bo prevetril nižji cenovni razred
Medtem ko Snapdragon 8 Gen 2 prevladuje kot najzmogljivejši mobilni čip podjetja – prisoten je v skoraj vseh trenutno najboljših Android telefonih – je Qualcomm pred kratkim razkril svoj najnovejši čip na čisto drugem koncu lestvice. Imenuje se Snapdragon 4 Gen 2.
Sledi lanskemu Snapdragon 4 Gen 1, prvemu v seriji, ki uporablja posodobljeno oznako podjetja Qualcomm. Snapdragon 4 Gen 2 nadgrajuje svojega predhodnika z nekaterimi specifikacijami, ki si jih je sposodil od močnejših Snapdragonovih čipov. Hkrati omogoča uporabo novejših mobilnih tehnologij, kot je 5G.
Čip je izdelan s 4-nm postopkom, ki je manjši od 6 nm njegovega predhodnika (podobno kot pri vrhunskem 8 Gen 2), kar obljublja večjo energetsko učinkovitost in izboljšano zmogljivost. Dve zmogljivi jedri čipa Snapdragon 4 Gen 2 delujeta s frekvenco 2,2 GHz (10 % več od 4 Gen 1), dodatno pa pridobimo boljšo podporo za 5G in splošno boljšo zanesljivost omrežja, zahvaljujoč novemu modemu Snapdragon X61 5G.
Čip ima nekaj nenavadnih posebnosti, na primer podporo za Bluetooth 5.1 v primerjavi z novejšim standardom 5.2 pri predhodniku ter dva 12-bitna ISP-ja (slikovna signalna procesorja) namesto treh pri 4 Gen 1, vendar se funkcionalnost v večini ostalih lastnosti zdi zelo podobna lanskemu čipu.
Podpora za QuickCharge 4 Plus obljublja baterijo, napolnjeno do 50 % v samo 15 minutah. 4 Gen 2 je tudi prvi v seriji, ki vključuje strojno podprto večkamerno temporalno filtriranje (MCTF) – tehnologijo, ki jo je Qualcomm prvič predstavil leta 2017 in je zasnovana za izboljšanje ostrine premikajočih se predmetov pri fotografiranju ter zmanjševanje šuma pri snemanju videoposnetkov; kar pomeni boljšo kakovost kamere.
Qualcomm navaja, da bodo naprave, ki delujejo na osnovi novega čipa Snapdragon 4 Gen 2, na trgu na voljo v drugi polovici leta 2023 ter izrecno omenja znamke telefonov Xiaomi Redmi in vivo. Prvi telefon z novim čipom naj bi bil Xiaomi Redmi 12R, ki ga pa po vsej verjetnosti ne bomo videli v Sloveniji.
Prijavi napako v članku