Samsung prevzel prvo mesto med proizvajalci čipov
Intel je “prestol” največjega proizvajalca procesorjev držal v svoji lasti kar nekaj let, vendar se je lansko leto ta pot za Intel končala. Prvo mesto je tako prevzel Samsung – po podatkih letnih, finančnih poročil podjetja. Prvi, ki je opazil spremembe je bil Bloomberg, ki poroča, da je prvi indikator bil dohodek podjetij. Intel je v letu 2017 uspel doseči 62,8 milijard ameriških dolarjev, medtem ko je Samsung številko še presegel in dosegel 69,1 milijarde. Samsungova polprevodna divizija je v letu 2017 naredila velik korak naprej, je pa res, da težko primerjamo dotični podjetji, saj se Intel fokusira na x86 procesorje, znotraj katerih še vedno ostaja močno na prvem mestu, Samsung pa se po drugi strani bolj osredotoča na proizvodnjo spominskih in flash čipov – gledano čisto finančno je kot kaže slednji poslovni segment večji in bolj dobičkonosen.
Če pogledamo nekoliko čez finančne okvirje, je Samsungov posel s spominskimi čipi hkrati tudi bolj pomemben za nadaljni razvoj tehnologije kot recimo Intelove centralne procesne enote. Danes boste le stežka našli pametni telefon ali tablico, ki ne bo imela Samsungov RAM. Samsung se je ravno v zadnjem letu 2017 močno osredotočil na pomnilniške enote, s čimer si želijo narediti vidnejši korak pred ostalimi akterji na trgu.
V zadnjem četrtletnem poročilu je Samsung objavil, da v prihodnje pričakujejo rast povpraševanja pod spominskih produktih za oblačne storitve in čipih, ki se uporabljajo v avtomobilski elektroniki ter umetni inteligenci. Torej vidimo lahko, da Samsung ni zgolj vseprisoten v napravah, ki jih kupujemo danes, ampak je poleg tega idealno pozicioniran, da prevzame vodilno mesto na področju strojne opreme in storitev, ki prihajajo v bližnji prihodnosti.
Za lažjo predstavo veličine Samsungovega poslovanja s čipi naj omenimo zgolj dejstvo, da je tehnološki gigant med največjimi proizvajalci televizij, vseh vrst gospodinjskih aparatov, ekranov pametnih telefonov in seveda ne smemo pozabiti, da je Samsung poleg vsega tega še največji prodajalec pametnih telefonov. Širina, ki jo premore Samsung je ena največji konkurenčnih prednosti pred ostalimi akterji in ravno to je tiso, česar se konkurenca najbolj boji, da enostavno ne bi mogli slediti temu “omni-prisotnemu” razvoju. Zanimivo je morda to, da je Samsung v zadnjem četrtletju leta 2017 dosegel največjo prednost pred konkurenco s proizvodnjo komponent. Največji delež je bil ustvarjen na prej omenjenemu segmentu spominskih komponent – DRAM in NAND.
Cene spominskih komponent so se v zadnjem letu več kot podvojile, s podobnim ritmom pa raste recimo tudi povpraševanje. To je močno pomagalo Samsungu pri povečanju svojih prihodkov in tovrstni trend se bo po vseh napovedih le še nadaljeval z isto hitrostjo.
Prijavi napako v članku