Na testu Samsung Galaxy A54: dober predstavnik srednjega razreda
Na testno mizo smo dobili zelo priljubljeno serijo Samsung Galaxy A54 5G. A serija je verjeli ali ne Samsungova najbolje prodajana družina telefonov, še posebej nižje rangirani A14. Mi si bomo od blizu pogledali, kaj ponuja njihov težkokategornik v tem razredu, in ali so izboljšave dovolj pomenljive v primerjavi z lanskim letom.
Samsung Galaxy A54 cena v Sloveniji?
- Samsung Galaxy A54 5G 8GB/128GB: 499 €
Dizajn kopiran iz serije S23
Samsung Galaxy S in Galaxy A si presenetljivo delijo enak dizajn z malenkostnimi razlikami. To je lahko dvorezen meč za podjetje. Galaxy A telefoni nedvomno izgledajo bolj premijsko kot pa dejansko so, vendar s tem podkopavajo svoje zastavanoše, ki naj bi predstavljali Samsungov najboljši jaz.
Na prvi pogled je res težko ugotoviti, ali v rokah držimo Samsung Galaxy A54, S23 ali S23+. Krivec za to so kamere, ki so razporejene vertikalno v urejeni liniji posameznih izboklin namesto enotnega ogrodja. To pomeni, da je uporaba telefona veliko bolj prijazna na ravnih površinah. Še vedno se nagiba, vendar manj kot pri enotnem ogrodju.
Spredaj in zadaj najdemo steklo, ki ni pogosto izbran material v srednjem razredu. Plastika je veliko bolj priljubljena izbira med proizvajalci. Tudi tukaj jo najdemo, vendar samo na okvirjih, ki so na robovih nežno ukrivljeni. Ni pa vse rožnato pri izbiri stekla. Prstni odtisi so zelo izraziti na zadnji strani, vsaj pri naši črni barvi. Ker ovitka ni priloženega, se boste morali s tem sprijazniti ali pa ga kupiti v prosti prodaji. Med uporabo nismo imeli občutka, da bi nam telefon lahko zdrsnil z rok, drugačna zgodba pa je na mizi ali ostalih površinah, kjer ima steklena zadnja stran navado drseti.
Zaslon je odličen
Samsungovi zasloni so zelo zaželena roba, še posebej v višjem razredu. Tudi pri Galaxy A54 dobimo zelo všečen Super AMOLED zaslon, ki čez celotnih 6,4 palcev dostavi zelo lepe črnine, odlične kontraste za poglobljeno multimedijsko izkušnjo in udarne barve. Vsebina se prikazuje pri ločljivosti 1080p, kar je več kot dovolj za velikost zaslona in ceno telefona. Pravzaprav je tudi pri flagship telefonih zelo težko opaziti razliko med 1440p in 1080p.
Osvežuje se pri impresivnih 120 Hz, samodejno pa lahko za potrebe varčnosti preklopi na 60 Hz.
V primerjavi z lanskoletnim Galaxy A53 so konkretno izboljšali svetilnost (1.000 nit vs. 800 nit). Zadnji teden nam ni bil sončno naklonjen, zato ne moremo 100 % zagotoviti, da bo Galaxy A54 brez težav berljiv na močni dnevni svetlobi. Vsaj na papirju in po naših izkušnjah bi svetilnost morala zadoščati, razen pri tistih kotih, ko bo sonce neposredno obstreljeval telefon z močnimi žarki.
Ima nekoliko slabše razmerje zaslon-ohišje (82,9 %), kar pomeni, da so črnine okoli zaslona dokaj prominentne, vendar istočasno ne preveč moteče. Samsung Galaxy A54 podpira HDR standarde HLG, HDR10+ in HDR10.
Pod zaslonom se skriva še zelo odziven čitalec za prstne odtise. Nepričakovano smo za registracijo prstnega odtisa potrebovali občutno manj časa, kot smo običajno tega vajeni pri optičnih senzorjih.
Izboljšana zmogljivost, na programski strani pa manjše razočaranje
Učenje iz napak bi morala biti vrlina vsakega proizvajalca. Nič ni narobe, če z določenim modelom zgrešiš bistvo. Napake se zgodijo. Pomembno je, da proizvajalec prisloni uho in posluša, kaj mu sporočajo uporabniki. Pri Galaxy A53 je bila zelo velika pomanjkljivost klavrn procesor Exynos 1280, zaradi katerega je bilo osnovno delovanje telefona (zagon aplikacij, preklapljanje med njimi, fotografiranje …) zelo počasno.
Samsung Galaxy A54 je opremljen z novejšim Exynos 1380, ki je žrtvoval dve varčni jedri Cortex-A55 in dodal dve zmogljivostni procesorski jedri Cortex-78. Rezultat so občutno boljše številke na testih in bolj gladko delovanje pri vsakdanji uporabi in fotografiranju, kjer so zatikanja samo še redkost in ne vsakdanjost.
Še vedno pa ne gre za izvenserijsko zmogljivost. Na lestvici je uvrščen nekje na raven Snapdragona 7 Gen 1, ki prav tako ne slovi po neskončnem rezervoarju zmogljivosti. Genshin Impact smo večino časa igrali na nizkih srednjih nastavitvah, v obljudenih mestih in krajih z veliko sovražnikov pa sta nas le nepriročnost in lenoba ustavila, da ne bi še nekoliko znižali nastavitve. Preizkusili smo še Call of Duty: Mobile, PUBG in Ni no Kuni Cross Worlds, kjer se piše podobna zgodba. Dokler se telefon ne začne segrevati, je izkušnja dobra, za tem pa naletimo na občasna zatikanja.
Baterija 5.000 mAh je pri mešani uporabi (igre, splet, Youtube, branje …) brez težav zdržala do konca dneva. Samsung še vedno ni ugotovil, da obstajajo hitrosti polnjenja nad 25 W, in da več kot uro in pol ni več sprejemljiv čas za polnjenje telefona. Prav tako dejstvo, da polnilnik ni priložen v embalaži. Manjka tudi brezžično polnjenje, kar pa za nas osebno ni hud udarec.
Bolj pa boli odločitev, da nimamo dostopa do funkcije Samsung Dex, ki je za nas najboljši način projiciranja na zunanje zaslone. Nimamo podatkov, zakaj je temu tako, vendar ne bi smeli biti preveč presenečeni, saj Dex ni na voljo niti v zložljivem telefonu Galaxy Z Fold4.
Kakšne so fotografske sposobnosti?
- 50 MP (f/1,8) glavna kamera z OIS
- 12 MP (f/2,2) ultraširoka kamera (123°)
- 5 MP (f/2,4) makro kamera
- 32 MP (f/2,2) sprednja kamera
Samsung Galaxy A54 5G izkorišča tri zadnje kamere, ki omogočajo dobro fotografsko izkušnjo. Na voljo imamo 50 MP glavni senzor s stabilizacijo slike (OIS), 12 MP ultra-širokokotni objektiv in 5 MP makro objektiv. Čeprav senzor globine 5 MP ne dela več družbe sprednji 32 MP kameri, to ni razlog za skrb, saj se ta samostojno dobro spopada s selfiji.
Fotografije so ob dobri osvetlitvi izjemno ostre, z izrazitimi barvami in globokim kontrastom. Glavni senzor uspešno ujame podrobnosti v slikah, tudi ob neposredni sončni svetlobi, ne da bi jih preveč osvetlil.
Sprednja kamera dostavi presenetljivo dokaj živahne fotografije, katere bi lahko brez težav objavili na družbenih omrežjih. Šibka točka kamer je slaba svetloba oziroma nočno fotografiranje. Pojavi se kar nekaj šuma, in če bi zares želeli deliti nočno fotografijo, bi morali zajeti več fotografij in izluščiti tisto najboljšo. Ali pa prevzeti vajeti v svoje roke in v Pro načinu ročno nastaviti vse vrednosti.
Galerija fotografij
Kot pričakovano, se opazi nekoliko padec kakovosti slike pri preklopu med 50 MP glavnim senzorjem in 12 MP ultra-širokokotnim objektivom. Kljub temu je ultra-širokokotni objektiv lahko uporaben za zajem obsežnih prizorov, vendar bodo fotografije opazno bolj blede in temnejše v primerjavi z glavnim senzorjem. Makro objektiva bi se v večini primerov raje izogibali. Slike niso porazne, vseeno pa jih ne bi izpostavljali ali hvalili prijateljem.
Galaxy A54 omogoča snemanje videoposnetkov do ločljivosti 4K 30 sličic na sekundo. Če smo hoteli uporabiti Super stabilizacijo, smo morali dovoliti, da kamera spusti ločljivost na 1080p 30 sličic na sekundo.
Končno mnenje
Samsung Galaxy A54 5G je nedvomno dober telefon, vendar ni vse rožnato. Zaslon je boljši, svetlejši, dizajn je bolj privlačen, kamere so izboljšane, prav tako procesor, ki je pridobil dva zmogljivostna jedra, vendar bi si na splošno morda za generacijo novejši telefon vseeno želeli bolj občutne izboljšave v primerjavi z Galaxy A53.
Ima tudi kar nekaj hude konkurence: Xiaomi 13 Lite, Pixel 6a in najnovejši Pixel 7a, Realme GT Neo 3, POCO X4 GT in še številni drugi.
Prijavi napako v članku