Prvi bližnji videoposnetek jedrske elektrarne Fukushima po nesreči
Japonsko sta 11. marca prizadela tako potres z magnitudo 9 kot uničujoči cunami, ki je sledil prvemu. Po uničujočem potresu se je jedrska elektrarna Fukushima takoj zaustavila. Zaradi nedelovanja hladilnih sistemov in visokih temperatur je prišlo do poškodb goriva in sproščanja vodika. To je povzročilo močne eksplozije, ki so poškodovale betonsko zaščito tako drugega kot tretjega jedrskega reaktorja.
Japonske oblasti so mesec dni kasneje dvignile stopnjo nuklearne krize na najvišji nivo (7. stopnja). Odločitev so sprejeli na osnovi merjenja radiacije v poškodovani jedrski elektrarni Fukushima. Predstavniki podjetja Tokyo Electric Power Co (Tepco) so pred kratkim sicer zagotovili, da reaktorje postopoma stabillizirajo in zdravje ljudi ni ogroženo. Ker se razmere v jedrski elektrarni Fukushima umirjajo, so japonski znanstveniki za pregled stanja nad jedrsko elektrarno poslali miniaturno brezpilotno vozilo T-Hawk.
Miniaturno brezpilotno vozilo, ki tehta dobrih osem kilogramov in v zraku lahko ostane do 40 minut, je posnelo prvi bližnji videoposnetek jedrske elektrarne Fukushima po nesreči. Iz videoposnetka je razvidno, da sta stavbi, kjer »ležita« drugi in tretji jedrski reaktor, močno poškodovani. Na ta način lahko dejansko vsakdo dobi realno predstavo razsežnosti jedrske nesreče v japonski elektrarni Fukushima. Videoposnetek poškodovane jedrske elektrarne Fukushima si lahko ogledate na spletnem naslovu http://goo.gl/2DHkd.
Prijavi napako v članku