Digitalizacija
Poslovne rešitve
27.03.2025 11:14

Deli z drugimi:

Share

Prostorske informacije države, občin in javnih podjetij  na enem mestu

Občine se soočajo z zahtevnim upravljanjem obsežnih podatkov, pri čemer je ključnega pomena danes tudi njihova ažurnost.

Platformi iObčina in iKomunala naslavljata prav ta izziv z zagotavljanjem maksimalne tehnično možne ažurnosti podatkov neposredno od ustvarjalcev. To pomeni, da so informacije, kot so na primer podatki iz Geodetske uprave Republike Slovenije (GURS), posodobljene tudi do enkrat tedensko, nekatere celo dnevno, kot na primer hišne številke, geometrije parcel, računovodske podatke odjemnih mest … To omogoča občinskim upravam, da imajo vedno na voljo najnovejše informacije za svoje delo.

Po svoji definiciji predstavljata iObčina in iKomunala vsoto prostorskih informacij države, regijskih in lokalnih podatkov, ki so specifični za posamezne občine ali več njih. Ti platformi prepletata prostorske z neprostorskimi evidencami podatkov in jih prikazujeta v obliki pametnih in interaktivnih zemljevidov ter statistik . Na ta način omogočata širokemu krogu zainteresiranih uporabnikov celovit vpogled v podatke. Združujeta vse mogoče državne prostorske podatke različnih ministrstev, tako javnega kot tudi nejavnega značaja, pri čemer je velika večina podatkov javna z namenom zagotavljanja vpogleda v mikro lokacije.

Za širok spekter uporabnikov

Platformi sta primerni za širok spekter uporabnikov znotraj občinske uprave in izven nje, vključno s sektorji za okolje in prostor, javno infrastrukturo, investicije, finance ter gospodarske javne službe . Koristijo jih lahko tudi občinski upravljavci različnih infrastruktur (komunalne, energetske, zelene, cestne, pokopališke), občinski in medobčinski inšpektorati, projektanti občinskih investicij ter nenazadnje tudi občani.

Občinske uprave lahko platformi iObčina in iKomunala uporabljajo na številnih področjih svojega delovanja. Med drugim omogočata upravljanje s prostorsko izvedbenimi akti ter spremljanje predlogov in pobud za spremembo namenske rabe. Olajšujeta pridobivanje lokacijskih informacij in potrdil o namenski rabi ter vodenje evidence stavbnih zemljišč . Platformi sta nepogrešljivi pri pripravi urbanističnih strokovnih podlag, vključno z izdelavo občinskih prostorskih načrtov (OPN) in občinskih podrobnih prostorskih načrtov (OPPN), ter pri digitalizaciji in kategorizaciji starih planskih aktov . Pomembno vlogo imata tudi pri izračunu komunalnega prispevka in nadomestila za uporabo stavbnega zemljišča (NUSZ), kot tudi pri vodenju evidence občinske lastnine in občinskih stanovanj ter izdajanju soglasij.

Na področju infrastrukture platformi omogočata vodenje katastrov komunalne, energetske in cestne infrastrukture, kot tudi spremljanje njihove gradnje in vzdrževanja, vključno s popisi in menjavami števcev pri komunalni infrastrukturi. Omogočata vizualizacije, statistike in poročanja v okviru komunalnega obračuna. Pri cestni infrastrukturi podpirata vodenje baze cestnih podatkov (BCP), cestnega sveta, prometne signalizacije ter pregledov in vzdrževanja cest . Enako velja za energetsko infrastrukturo, javne in zelene površine ter javno razsvetljavo, kjer omogočata vodenje katastrov in spremljanje vzdrževanja. Podpirata tudi delo z dronom in geodetsko obdelavo posnetkov za potrebe katastrov pokopališč in javnih zelenih površin ter za izračune volumnov na deponijah.

Odlična povezljivost z drugimi IT sistemi

iObčina in iKomunala zagotavljata povezljivost z drugimi IT sistemi, kar omogoča sprejemanje (pull) ali posredovanje (push) podatkov v računovodske sisteme, dokumentne sisteme in ERP rešitve . Delujeta izključno v spletnem okolju, dostop pa je mogoč tudi preko mobilnih naprav z geolokacijo. Sinhrono in asinhrono komunicirata tudi z androidnimi mobilnimi aplikacijami, namenjenimi  vzdrževanju infrastrukture. Te namreč  omogočajo upravljanje rednih periodičnih  in izrednih vzdrževalnih del, kot so na primer popisi in menjave vodomerov, pregledi hidrantov, okvare na infrastrukturi, čiščenja, pregledovanja opreme za pitno vodo, deratizacije, pokopališča … vse na način usmerjanja delavcev na terenu glede na to kje, kaj in kdaj je potrebno izvesti.

Dostopnost in varnost

Velik poudarek je na dostopu do podatkov in varnosti, kjer se z nastavitvijo pravic dostopov in uporabe upoštevajo zakonodajne zahteve GDPR in ZVOP . Uporabnikom je na voljo pomoč pri uporabi, objavi podatkov in izobraževanja, s čimer se zagotavlja pravilno in varno prikazovanje podatkov ciljni publiki .

Obrnite se na podjetje Kaliopa d.o.o. na telefonski številki 01/520 82 80 ali preko e-poštnega naslova info@kaliopa.si. Za več informacij obiščite tudi www.kaliopa.si in www.iobcina.si.


Prijavi napako v članku
Članek je pripravljen v sodelovanju s podjetjem Kaliopa.


Kaj berejo drugi?

Partnerji Računalniških novic Prikaži vse

COMMA d. o. o.

Ulica heroja Šaranoviča 27, 2000 Maribor, Tel: 040 756 756
Vrhunska izvedba, korektne cene in dobre reference najprimerneje opišejo podjetje Comma d. o. o., ki že 18 let ponuja izdelavo spletnih strani in spletnih trgovin s podporo strankam ... Več
Zlati partner

CREAPLUS d.o.o.

Letališka cesta 33F, 1000 Ljubljana, Tel: 05 907 42 70
CREAPLUS d.o.o. je družba za zastopstva, mednarodno distribucijo in sistemsko integracijo sodobnih rešitev s področja računalniške varnosti in kriptografije ter za načrtovanje, ... Več

LabelProfi d.o.o. – digitalna produkcija etiket in fleksibilne embalaže

Ozare 18a, 2380 Slovenj Gradec, Tel: 080 10 12
Podjetje LabelProfi d.o.o. je svojo poslovno pot začelo leta 1994 kot majhen studio za grafično oblikovanje in pripravo za tisk. V podjetju od same ustanovitve stremijo k uporabi ... Več
Zlati partner

Računalniški muzej

Celovška cesta 111, 1000 Ljubljana,
Že od leta 2004 si jemljemo za svoje osnovno poslanstvo opominjanje na informacijsko dediščino. Kot kulturna ustanova s sedežem v Ljubljani, se posvečamo zbiranju, ohranjanju ... Več