Prihajajo revolucionarni zasloni, ki bodo samodejno “celili” svoje poškodbe
Kljub temu da so sodobni pametni mobilni telefoni izdelani iz materialov, ki so odporni na padce, praske in udarce, njihovi zasloni pa so zaščiteni s trdnim steklom Gorilla Glass, so manjše praske neizogibne, kar zna biti za marsikaterega uporabnika zelo moteče. S to težavo se sicer lahko uspešno spopademo z uporabo etuijev in zaščitnih stekel, a moramo s tem žrtvovati všečno obliko telefona. K sreči teh težav kmalu ne bomo imeli več, saj so raziskovalci univerze v Kaliforniji pripravili material z možnostjo samodejnega “celjenja” poškodb.
Ker je material prozoren in trden, ga bo po prepričanju raziskovalcev kalifornijske univerze mogoče uporabiti za izdelavo stekel za pametne telefone, ki so zaradi velikosti in uporabe na vsakem koraku še posebej podvrženi poškodbam. Chao Wang, kemik, ki je vodil raziskavo, je ob predstavitvi izuma dejal, da se novi material lahko od prvotne velikosti raztegne in ponovno vrne v prvotno obliko do 50-krat. Obnova materiala seveda ni takojšnja, saj proces skupno traja do 24 ur, vse večje nepravilnosti pa se v tem procesu popravijo.
Revolucionarni zasloni bi bili lahko nared za množično uporabo še pred začetkom leta 2020. Zaradi električne prevodnosti in edinstvenih lastnosti pa bi lahko novi material uporabili tudi za druge namene, na primer za izboljšanje baterij ali samodejno popravljive robotske sisteme.
Prijavi napako v članku