Preveč strmenja v zaslone zmanjšuje možgane?
Pretirano gledanje televizije lahko dobesedno skrči vaše možgane. To je dokazala študija, ki so jo izvedli raziskovalci šole za javno zdravje Bloomberg School of Public Health. Študija podatkov, zbranih v 20 letih in objavljenih v znanstveni reviji Brain Imaging and Behavior, je namreč pokazala, da povečanje časa gledanja televizije lahko privede do zmanjšanja količine sive snovi v možganih. Posledično se s tem zmanjša količina nevronov, ki izvajajo večino miselnih procesov.
Posameznikom, ki so gledali televizijo v povprečju uro in pol več kot njihovi vrstniki, se je volumen njihovih možganov zmanjšal za približno 0,5 odstotka. Ta odstotek se morda mnogim zdi zanemarljiv, a temu v praksi žal ni tako. Manjši volumen možganov lahko namreč privede do hitrejšega upada kognitivnih sposobnosti, ki ga povzroča staranje. Ohranjanje celovitosti možganov je namreč edina dokazana možnost za podaljša časa preden dejansko pride do upada kognitivnih sposobnosti.
Medtem ko so dosedanje raziskave trdile, da lahko redna telesna aktivnost upočasni kognitivni upad možganov, to ne drži v primeru, da posameznik preveč strmi v zaslon. Tem se je volumen možganov skrčil neglede na to, ali so redno telovadili ali ne. To nakazuje, da samo povečanje stopnje telesne aktivnosti ne izniči negativnih učinkov, povezanih z gledanjem televizije. Gledanje televizije je namreč treba nadomestiti z drugimi sedečimi dejavnostmi, kot so družabne igre ter reševanje ugank in križank, ki vsaj glede na določene raziskave pomagajo ohranjati sivo snov možganov.
Prijavi napako v članku