Podatkovne znanosti – študij za poklic prihodnosti
Nekatere zbirke so skrbno varovana skrivnost, druge so naprodaj, mnoge so celo prosto dostopne. V vseh primerih podatki pomenijo pomemben vir informacij: od tega, katere izdelke ponuditi določeni stranki, do napovedi, kdaj se bo povečala potreba po električni energiji v določeni regiji, pa do zaznavanja podnebnih sprememb.
Brez ustreznega znanja strokovnjakov, ki z uporabo najnovejših metod in tehnologij podatke spremenijo v smiselne informacije, so še tako velike količine podatkov neuporabne. Ker se visoke vrednosti podatkov vse bolj zavedajo tudi podjetja, na široko odpirajo vrata njihovi uporabi, s tem pa povečujejo povpraševanje po strokovnjakih – podatkovnih znanstvenikih, ki so sposobni prevesti gigabajte (nestrukturiranih) podatkov v uporabne informacije.
Podatkovni znanstveniki podjetjem pomagajo interpretirati, obdelovati in upravljati podatke ter reševati s tem povezane zagonetke. Za uspešno delo morajo osvojiti temelje računalništva, podatkovnega in statističnega modeliranja ter matematike, vse to pa združiti s poslovnim čutom. Zato ne preseneča, da so podatkovni znanstveniki že in bodo vedno bolj izjemno iskan kader v organizacijah vsakovrstnih profilov.
Tudi v Sloveniji se izobraževalne ustanove zavedajo pomembnosti podatkov. Fakulteta za informacijske študije v Novem mestu (FIŠ) je pred kratkim predstavila nov magistrski študijski program Podatkovne znanosti, ki temelji na najnovejših spoznanjih in trendih. Program je brezplačen tudi za zaposlene in primeren za vse entuziaste, ki želijo nadgraditi svoja znanja na področjih podatkovne analitike.
Česa se boste naučili na magistrskem študijskem programu Podatkovne znanosti?
Vsa podjetja zbirajo podatke, a to še ne pomeni, da jih tudi ustrezno analizirajo. Z odkrivanjem skritih vzorcev, neznanih korelacij in oblikovanjem statističnih modelov, ki lahko izdelajo dokaj natančne napovedi, lahko podjetja s pomočjo podatkovnih znanosti sprejemajo boljše poslovne odločitve. Količina podatkov, ki jih je potrebno analizirati na dnevni ravni, je v nekaterih primerih naravnost osupljiva. Če podjetja želijo kar najbolje izkoristiti zbrane podatke, potrebujejo učinkovito analitično strategijo in strokovnjake, ki razumejo podatkovno znanost.
FIŠ bo vsako leto v poslovni svet poslal številne podatkovne znanstvenike, za katere jamči, da bodo s pridobljenimi znanji sodobne analize podatkov prispevali k uspešnosti slovenskih in tujih podjetij. Diplomanti podatkovnih znanosti bodo osvojili:
- širok nabor naprednih metod analize podatkov in ostalih konceptov podatkovnih znanosti,
- znanje za razvoj algoritmov in programskih rešitev za analizo podatkov,
- ustrezna računalniška znanja za samostojno pripravo in obdelavo podatkov,
- metode za analizo velikih količin podatkov.
Z razvojem informacijskih tehnologij v zadnjih dveh desetletjih je moral podatkovni analitik močno razširiti in poglobiti svoja obstoječa znanja. Študenti FIŠ bodo pripravljeni na neprestan razvoj tehnologije, tako da bodo pridobili ustrezno širino znanj, spoznali množico naprednih analitičnih metod ter pridobili dragocena praktična znanja.
Delodajalci bodo tekmovali za vaše znanje
Izbira kariere nikoli ni lahka odločitev. Bodoči študenti so razdvojeni med svojimi sanjami in kruto realnostjo zaposlitvenega trga. Paziti morajo tudi, da njihova sanjska služba ne bo izginila do zaključka šolanja. Digitalizacija in vsak večji tehnološki preskok poskrbita, da nekatera delovna mesta preprosto izginejo, nastanejo pa nova delovna mesta, ki so bolj v koraku s časom.
Za računalniške in matematične navdušence so podatkovne znanosti najboljše obeh svetov. Izobražujejo se na področjih, ki jih veselijo tudi v prostem času, ob koncu študija pa sodijo med najbolj iskano delovno silo. Diplomanti so zaposljivi v celotnem IKT sektorju, javnih ustanovah, ki se ukvarjajo s podatki ter praktično v vseh branžah gospodarstva. Z nadaljnjim razvojem na novomeški fakulteti pričakujejo, da bodo njihovi diplomanti iskani tako v tujih kot tudi v slovenskih raziskovalnih centrih.
Podatkovne znanosti pa je le eden izmed sodobnih študijskih programov na Fakulteti za informacijske študije. Na voljo so še:
- dodiplomski študijski programi Informatika v sodobni družbi (VS in UN) ter Računalništvo in spletne tehnologije (VS),
- magistrski študijski programi: poleg Podatkovnih znanosti tudi Informatika v sodobni družbi ter Računalništvo in spletne tehnologije,
- doktorski študijski program Informacijska družba.
Fakulteta za informacijske študije vas vabi, da podrobneje spoznate njihove študijske programe na spletni strani fis.unm.si, jih obiščete ali pokličete na 07 37 37 884. (P.R.)
Prijavi napako v članku