Računalništvo, telefonija
Poslovne rešitve
30.05.2024 14:35
Posodobljeno 4 tedni nazaj.

Deli z drugimi:

Share

Pikra debata med Muskom in šefom WhatsAppa

Vodja WhatsAppa Will Cathcart je zavrnil trditve Elona Muska, da priljubljena aplikacija za sporočanje »vsako noč izvozi vaše uporabniške podatke.«

Cathcart je kar na X-u odgovoril Musku, da njegove trditve nimajo nobene teže in preprosto »ne držijo«. Spomnil je na dejstvo, da so vsa sporočila v WhatsAppu šifrirana od konca do konca, kar pomeni, da podjetja nima možnosti prebiranja zasebnih sporočil uporabnikov.

V pogovor se je vmešal tudi Yann LeCun, vodja oddelka umetne inteligence v podjetju Meta, in se pričakovano postavil v bran WhatsAppa, saj gre vendarle za produkt matičnega podjetja (Mete). Dogajanje je pokomentiral na platformi Threads, bitka se je tako prevesila še v bitko dveh podobnih platform, in Muska obtožil, da na svoji platformi podaja neresnične trditve in širi teorije zarote.

Ni dneva, ko Musk ne bi rekel nekaj kontroverznega ali pa začel prepir z znanimi akterji iz pomembnih industrij. Veliko preglavic mu povzročajo tudi nekdanji zaposleni. Po vseh podatkih ima vodja WhatsAppa prav. Šifriranje je nastavljeno tako, da lahko vsebino prebereta le pošiljatelj in prejemnik. Svojo zavezanost temu močnemu šifriranju so potrdili, ko so tvegali prepoved delovanja v Združenem kraljestvu, ker niso želeli oslabiti načina šifriranja podatkov.

Po drugi strani pa sporočila v WhatsAppu ne vsebujejo le besed, slik in posnetkov. V metapodatkih se skriva marsikaj, tudi podatki, ki so zelo koristni za oglaševalce. Na to so opozorili številni strokovnjaki.

»Sporočila WhatsApp so šifrirana od konca do konca, vendar uporabniški podatki niso le sporočila,« je na X-u pripomnil varnostni strokovnjak Tommy Mysk. »Sem sodijo tudi metapodatki, kot so lokacija uporabnika, s kom ta komunicira, vzorci pogovorov, pa kdaj uporabnik najpogosteje uporablja aplikacijo in še več.«

Dejstvo, da WhatsApp deli metapodatke z drugimi platformami v lasti Mete, ni skrivnost, to imajo tudi zapisano v pravilniku zasebnosti. Je pa to vseeno stvar pomisleka številnih, ki jih skrbi, za kaj vse se uporabljajo ti podatki. V metapodatkih se skriva dovolj informacij, da lahko podjetja, ki se dokopljejo do njih, oblikujejo ciljne predloge in oglase. Zato se v metapodatkih skriva oglaševalska zlata skrinjica.

Pikra debata Muska in Cathcarta je le še en opomnik, koliko podatkov smo prostovoljno ponudili največjim podjetjem.


Prijavi napako v članku
Vas zanima več iz te teme?
WhatsApp aplikacija Facebook Meta Elon Musk


Kaj berejo drugi?

Partnerji Računalniških novic Prikaži vse

SICIRUS d.o.o.

Ulica 15. maja 10b, 6000 Koper/capodistria, Tel: 041 694 668
Vsako podjetje, vsak ustvarjalec in tudi novodobni družbeni »influencer« se zaveda, da sta trženje in oglaševanje ključnega pomena za uspeh in rast. Kje in kako začeti? Področje ... Več
Diamantni partner

Miklavčič marketing, d.o.o.

Zgornji Brnik 130H, 4210 Brnik aerodrom, Tel: 041 414 847
Zlati partner

MICROSOFT d.o.o.

Ameriška ulica 8, 1000 Ljubljana, Tel: 01 584 61 11
Slovenska podružnica Microsofta je bila ustanovljena leta 1994 z željo, da bi tudi slovenskemu trgu ponudili inovativno programsko opremo. Od začetkov, ko so bili v podjetju zaposleni ... Več

SOREX d.o.o.

Foersterjeva ulica 10, 8000 Novo mesto, Tel: 07 337 90 10