Pravočasno odkrijte in odpravite napake na trdem disku
Skoraj gotovo večina med nami na trdem disku hrani podatke, katerih izguba bi bila zelo neprijetna, če že ne kar prava mala katastrofa. Sploh v kolikor nismo dosledni pri izdelavi varnostnih kopij. Ni važno ali gre za slike, dokumente ali kakšno drugo vrsto podatkov, ko pride do okvare diska, jih je zelo težko obnoviti in nadomestiti. Tako lahko rečemo, da je disk ena najpomembnejših komponent osebnega računalnika. Zaradi tega mu moramo posvetiti dovolj pozornosti, da bomo še pravi čas odkrili morebitne majhne napake, ki lahko sčasoma privedejo do njegove odpovedi ali pa so vsaj pokazatelj, da se njegova življenjska doba bliža koncu in ga tako lahko še pravočasno zamenjamo.
V času operacijskega sistema MS DOS in prvih sistemov Windows, so bili diagnostika, vzdrževanje in odpravljanje napak na trdih diskih razmeroma zapleteni procesi, ki so jih obvladali le najbolj vešči uporabniki. Danes temu na srečo ni več tako. Orodja, ki so vključena v operacijski sistem Windows 7 omogočajo uporabniku prijazno izkušnjo za katero ne potrebujemo obilico tehničnega znanja. To pomeni tudi, da ni več izgovorov, da ne bi redno skrbeli za vzdrževanje in preverjanje diskov.
Najpogostejše napake na trdem disku
Katere so torej tiste napake na trdem disku, ki so nekako najpogostejše? Če izvzamemo mehanske in elektronske okvare na strojni opremi so to:
- napake v glavnem zagonskem sektorju (MBR-master boot record). MBR je prvi sektor na trdem disku, ki začne proces zaganjanja sistema in vsebuje particijsko tabelo ter kodo, ki se imenuje master boot code. Napaka v tem sektorju torej povzroča težave že pri zagonu,
- napake v datotečnem sistemu,
- pojav poškodovanih sektorjev na disku.
Napake v zagonskem sektorju
MBR lahko opišemo tudi kot kratko informacijo, ki je shranjena na prvem sektorju diska in vsebuje informacije o tem iz koliko logičnih pogonov (particij) je sestavljen disk, kolikšna je njihova kapaciteta in katerega izmed njih mora računalnik uporabiti za zagon sistema.
Napake v tem sektorju se najpogosteje pojavijo zaradi virusov, ki spremenijo podatke. Med najbolj blage posledice takega dejanja lahko štejemo napačno prikazano število logičnih pogonov ali spremembe oziroma napake v prikazu njihovih imen. V najslabšem primeru pa računalnika zaradi tovrstne napake niti ne bomo mogli zagnati.
Na srečo lahko morebitno napako v MBR do neke mere odpravimo, in sicer tako, da v ukazno vrstico vpišemo ukaz “fixmbr”. Za to bomo morali sistem zagnati iz zagonskega oziroma namestitvenega DVD-ja. Ko se zažene namestitev izberemo možnost obnovitve sistema (system recovery) in ukazno vrstico. V ukazni vrstici za tem vtipkamo ukaz “BootRec.exe /fixmbr” in držimo pesti, da bo delovalo.
Naj omenim še da ukaz BootRec.exe deluje le v Visti in Windows 7, v sistemu Windows XP je dovolj le, da v ukazno vrstico vpišemo “fixmbr”.
Ni pa odveč opozorilo, da zgornjo metodo uporabite le, če ima računalnik zares težave z MBR. Na normalno delujočem računalniku tega raje ne poizkušajte, sploh ne zgolj iz radovednosti, saj vedno obstaja možnost, da bi šlo kaj narobe in bi na ta način lahko okvarili povsem dobro delujoč pogon.
Napake v datotečnem sistemu
Osnovni pregled diska za morebitnimi napakami v datotečnem sistemu lahko opravimo, če v Mojem računalniku z desnim miškinim gumbom kliknemo na želeni disk, in izberemo “Lastnosti” ter v zavihku “Orodja” izberemo “Pregled diska”. Za tem lahko še izberemo možnosti “Samodejno popravi napake v datotečnem sistemu” in “Poišči poškodovane sektorje in jih poizkusi popraviti”. To bo nekoliko upočasnilo pregledovanje, zato lahko za prvi pregled, ti dve polji pustite prazni in jih obkljukate šele, če sistem pri pregledu dejansko najde napake. Morate vedeti tudi, da poškodovanih oziroma t.i. “slabih sektorjev” včasih sistem ne bo mogel popraviti, a bo po opisanem postopku vsaj vedel zanje in tja ne bo poskušal zapisovati podatkov.
Pojav poškodovanih sektorjev na disku
Če pri pregledu ugotovimo, da je na disku veliko slabih sektorjev, je čas, da začnemo razmišljati o arhiviranju podatkov, ki so shranjeni na njem in o nakupu novega. To je namreč znak, da se življenjska doba disku počasi izteka. Na srečo pa ti niso dragi tako, da to ne bo predstavljalo prevelikega stroška. Vsekakor bolje kupiti novega, kot tvegati izgubo podatkov. Glede na trend padanja cen in višanja zmogljivosti se v tem primeru splača razmisliti tudi o nakupu SSD pogona, ki ga uporabimo kot primarni pogon na katerega namestimo operacijski sistem. Običajni trdi disk pa uporabimo kot sekundarni pogon za shrambo podatkov, saj je ta v primerjavi s SSD pogoni še vedno mnogo cenejši in predvsem prostornejši.
Za konec še nekaj besed o fizični okvari diska. Do tega lahko pride denimo zaradi trka bralne glave z magnetno ploščo, če nam disk ali računalnik po nesreči padeta na tla.Llahko pride todi do okvare motorja ali drugega mehanskega dela. V tem primeru še ne obupajte nad podatki, ki jih imate shranjene na njem. S posebnim postopkom jih je namreč še vedno mogoče rešiti in če malo pobrskate po internetu boste tudi pri nas našli podjetja, ki se ukvarjajo s tem. Slaba stran tega je edino, da je postopek navadno precej drag. A cena je v tem primeru relativna, če imate na njem pomembne podatke jo bo njihova rešitev vsekakor odtehtala.
Še en način pregleda diskov pa si lahko ogledate v priloženem videu.
Prijavi napako v članku