Procesorji Qualcomm za Windows računalnike šele v 2023?
Na začetku letošnjega leta je podjetje Lenovo pripravilo nadvse zanimiv tablični računalnik, ki združuje do še pred kratkim nezdružljivi tehnologiji. Govorimo o mobilnem procesorju Snapdragon 7c in operacijskem sistemu Windows 11. Čeprav tablični računalnik Lenovo 10w Tablet poganja mobilni procesor družine Snapdragon, lahko na njem poganjamo prav vse aplikacije, ki so bile pripravljene za osebne računalnike s platformo x86 oziroma 32-bitno osnovo. To v praksi pomeni, da je mobilna naprava s procesorskimi sredicami ARM postala povsem primerljiva s klasičnimi osebnimi računalniškimi sistemi.
Podjetje Qualcomm trenutno za operacijske sisteme Windows ponuja dva vrhunska mobilna procesorja, in sicer Snapdragon 8cx Gen 3 in Snapdragon 7c+ Gen 3. Podjetja pa zahtevajo še več izbire in prilagodljivosti od njihovih procesorjev. Njihova želja je, da Qualcomm začne s proizvodnjo procesorjev družine Snapdragon, ki bodo povsem prilagojeni poslovnim aplikacijam. Čeprav podjetje Qualcomm povsem podpira omenjeno iniciativo, bo na namenske procesorje družine Snapdragon treba še nekoliko počakati. Ti naj bi bili namreč pripravljeni za komercialno uporabo šele v teku naslednjega leta, bolj realna napoved pa bila šele v drugi polovici leta 2023.
Uporaba namenskih procesorjev Snapdragon za osebne računalnike bi operacijskemu sistemu Windows zagotovo še dodatno dvignila uporabnost in funkcionalnost ter pritegnila novo skupino uporabnikov. Prehod na tovrstne procesorje je že nujen, vsaj kar se tiče mobilnih naprav. Podjetje Apple je namreč s svojimi namenskimi procesorji že dokazalo, da je brez težav kos tudi najzahtevnejšim nalogam in zahtevam uporabnikov.
Prijavi napako v članku