Najbogatejši Indijec želi vsak televizor v spremeniti v računalnik

Jio Platforms, digitalna divizija indijskega giganta Reliance Industries, je predstavila novo storitev JioPC – navidezni računalnik v oblaku, namenjen uporabnikom njihovih digitalnih sprejemnikov (set-top box), ki omogoča dostop do navideznega osebnega računalnika kar prek televizorja. Predsednik podjetja in najbogatejši Indijec Mukesh Ambani želi s tem projektom spremeniti milijone televizorjev v funkcionalne računalnike.
Storitev je dostopna preko Jio digitalnega sprejemnika, ki je na voljo brezplačno ob širokopasovni naročnini ali pa ga lahko uporabniki kupijo posebej za preračunanih 59 evrov. Trenutno je JioPC na voljo brezplačno in zgolj preko vabila. Za uporabo uporabnik potrebuje le tipkovnico in miško, ki sta priključena na televizor.
Obstajajo pa določene omejitve. Trenutno ni podpore za zunanje naprave (kamere, tiskalniki). Nameščen je odprtokodni pisarniški paket LibreOffice, medtem ko do aplikacij Microsoft Office lahko uporabniki dostopajo preko brskalnika. Strokovnjak iz podjetja Counterpoint pravi, da bi JioPC lahko povečal uporabniško bazo, ki že zdaj šteje več kot 488 milijonov. Čeprav ima skoraj 70 odstotkov indijskih gospodinjstev televizor, ima računalnik le 15 odstotkov.
Indija ima približno 57 milijonov aktivnih naročnikov na DTH televizijo, a ta trg se krči zaradi prehoda na internetne storitve – v zadnjem letu so se naročnine zmanjšale za 8 odstotkov. Analitska hiša CyberMedia Research od tem dodaja, da bi storitev JioPC lahko dosegla podeželske in manj premožne uporabnike. Uspeh pa bo odvisen od kakovostne izvedbe, izboljšanja digitalne pismenosti ter sposobnosti, da preseže zgodnje oziroma začetne uporabnike.
V prvem četrtletju se je indijski trg računalnikov povečal za 8 odstotkov, s skupno 3,3 milijona dobavljenih enot, a rast računalnikov ostaja nizka, saj večina uporablja pametne telefone kot glavno računalniško napravo. Za uspeh bo Jio moral sodelovati z razvijalci aplikacij in ponuditi dovolj funkcionalnosti, da bo storitev uporabna tudi v praksi. Čeprav so virtualni namizni računalniki že dolgo prisotni v podjetjih, je JioPC prvi resen poskus za množično uporabo med potrošniki.
Prijavi napako v članku