Kitajci z lastno satelitsko navigacijo

Ko nam zmanjka prirejenih navigacijskih sposobnosti, nam vedno priskoči na pomoč ameriški navigacijski sistem GPS. Da bi Rusija zmanjšala odvisnost od ZDA, je konec leta 2007 s skupno 18 navigacijskimi enotami postavila lasten navigacijski kompleks GLONASS (Global Navigation Satellite System). Evropska unija je po zgledu Rusije v letu 2011 prav tako pričela postavljati lastni navigacijski sistem Galileo. Ta naj bi obsegal skupno kar 30 satelitov in naj svojo polno funkcionalnost dosegel v letu 2019.
Kot zadnja velesila je postavitev navigacijskega kompleksa oznanila Kitajska. Ta je s prvimi aktivnostmi pričela leta 2000 in je pred kratkim poskusno zagnala lasten sistem za satelitsko navigacijo, opremljen s komercialno oznako Beidou. S tem želi Kitajska, tako kot Rusija in Evropska unija, zmanjšati odvisnost od ameriškega navigacijskega sistema GPS v primeru vojaškega spopada ali drugega konflikta. Kitajski navigacijski sistem Beidou naj bi bil za civilno rabo v večjem delu azijsko-pacifiške regije na voljo že v teku leta 2012.
Kitajska ocenjuje, da naj bi z njihovim navigacijskem sistemom do leta 2020 pokrila skoraj celotno površino Zemlje. Sistem naj bi skupno obsegal kar 35 satelitov, ki naj bi v celoti temeljili na osnovi kitajske tehnologije. Kitajski navigacijski sistem Beidou bo svoje storitve ponujal za civilno navigacijo, transport, ribolov, meteorologijo in telekomunikacije. Prve naprave, združljive z navigacijskim sistemom Beidou, lahko na azijskem trgu pričakujemo že v prvi polovici leta 2012.
Prijavi napako v članku