Triki in nasveti
28.08.2017 09:00
Posodobljeno 7 let nazaj.

Deli z drugimi:

Share

Kako pravilno polniti vaše naprave?

Kako pravilno polniti vaše naprave?
Kako pravilno polniti vaše naprave?

Brez baterije so naši pametni telefoni in računalniki zgolj prazni kosi “mrtve elektronike”. Zavedati se moramo, da vse baterije imajo določeno življenjsko dobo, ki se od naprave do naprave razlikuje. Čez čas tako baterije izgubljajo moč, kar pomeni, da se hitreje praznijo, prav tako pa potrebujemo več časa, da jih napolnimo.

Za to, da karseda podaljšamo življenjsko dobo baterij, moramo za njih ustrezno skrbeti, saj lahko precej izboljšamo delovanje celotne naprave. Vse kar moramo narediti je, da se navadimo na pravilne polnilne navade in ukrepe, s katerimi skrbimo za kapaciteto baterij. Za vas smo pripravili nekaj nasvetov, kako ustrezno polniti vaše naprave in kako skrbeti za življenjsko dobo baterij.

Znanost za litij-ionskimi baterijami

Polnjive bateriji, ki jih dandanes najdemo v pametnih telefonih, tablicah, prenosnikih in ostalih napravah vse uporabljajo litij-ionsko tehnologijo. Kot verjetno že veste, te baterije vsebujejo … litijeve ione. Portal popular Science je na preprost način razložil delovanje teh baterij: “Ko se baterija polni, pozitivno nabiti litijevi ioni prehajajo iz ene elektrode imenovane katoda, na drugo elektrodo imenovano anoda. To povzroči koncetracijo elektronov na anodi, na negativni strani. Ko baterijo ne polnimo oz. jo izključimo iz elektrike, se zgodi ravno obratno”. Ti elektroni so potem tisti, ki v končni fazi dajejo energijo za naše naprave, ali v primeru Tesle, za celotni dom.

Prenosniki in telefoni uporabljajo enako tehnologijo pri svojih baterijah. V času razvoja litij-ionskih baterij je znanstvenikom uspelo predrugačiti kemijske formule in sestave znotraj baterij in tako imamo sedaj baterije, ki držijo dalj časa, se polnijo hitreje in delujejo veliko bolj učinkovito kot je to bilo značilno za baterije pred leti. Kljub razvoju in znanosti za litij-ionskimi baterijami, imajo te še vedno določeno življenjsko dobo. Zakaj

Cikel polnjenja in praznjenja baterije se lahko ponovi le določeno število krat. Največjo vlogo tukaj igra narava kemijskih reakcij, ki se dogajajo na anodah in katodah. Glavni krivec za omejeno življenjsko dobo baterij je tanek sloj izolacijskih atomov, ki maši elektrode in tako manjša učinkovitost. Dolžina življenjske dobe baterije je odvisna od naprave, vendar večina polnjivih baterij drži dve do tri leta. Torej, če ste slučajno opazili, da se vaš telefon ali računalnik prazni hitreje kot na začetku, je to nekaj povsem normalnega, zahvalite pa se lahko atomom, ki mašijo elektrode.

Polnjenje in praznjenje

Torej, današnje vprašanje za milijon dolarjev je, kako poskrbeti, da vaše naprave in pripadajoče litij-ionske baterije držijo karseda dolgo? Morda ste že kdaj slišali mit o tem, da je potrebno napravo takoj po nakupu napolniti do konca in potem prav tako sprazniti do konca. To je mogoče držalo pri starejših napravah, vendar pri novejših, modernih napravah vsekakor ne drži. Najbolj pomembo je, kako polnimo svoj telefon in računalnik enkrat, ko smo ga že začeli uporabljati.

Po pisanju portala Popular Science ni priporočljivo napravo napolniti do 100%. Gre namreč za to, da takšno polnjenje povzroči veliko obremenitev za baterijo, torej je boljše nekoliko manj napolniti napravo, prav tako je priporočljivo, da ne izpraznimo naprave povsem do konca. Battery University svetuje, da baterijo pustimo nekje do 50% in jo potem spet polnimo, torej jo ne pustimo do 0%. Enako velja, kot smo že omenili, tudi za polnjenje.

Če napolnimo napravo do 100%, nikoli ne puščamo napravo priklopljeno v elektriko. Namesto tega sledimo zgoraj opisanemu ciklu, kjer nikoli ne praznimo/polnimo naprave do skrajnosti.Na dolgi rok bodo baterije veliko hitreje izgubljaje moč, če jih pustimo priključene v elektriko. Ni nam potrebno skrbeti, da bi baterije pregorele, imajo namreč varnostne mehanizme.

Kljub temu, da smo zgoraj napisali, da naj ne bi bateriji nikoli polnili/praznili do 100%/0%, obstajajo določene izjeme pri teh nasvetih. Enkrat na mesec spraznite napravo do približno 5%, zgolj toliko da se baterija ponovno kalibrira. Ta mehanizem omogoča, da baterija doseže karseda najdaljšo življenjsko dobo na dolgi rok. Še enkrat torej izpostavljamo, da redna praznjenja pod 10% niso priporočljiva. Nek tak splošen nasvet bi bil, da napravo držimo vseskozi nad 20%.

Zaavedati se moramo, da so vse to napotki. Seveda ni nič narobe, če slučajno pustimo telefon v vtičnici čez noč (kar verjetno delamo vsi), kajti moderni telefoni in računalniki vsebujejo mehanizme, ki minimizirajo negativne vplive na baterijo. Na srečo nas uporabnikov se vsako leto zgodijo določeni premiki v razvoju tehnologije in vsakič, ko kupimo novi telefon, dobimo litij-ionsko baterijo, ki bi morala zdražti dalj časa, prav tako pa se podaljšujejo življenjske dobe baterij.

Splošna skrb za baterije naprav

Obstaja še nekaj, kar litij-ionske baterije ne marajo preveč. Govorimo o ekstremnih temperaturah, ki bi se jih morali, če je le mogoče, izogibati. Torej puščati telefon v vročem avtomobilu ali zelo mrzlih sobah, ni najbolj pametno. Posebej pazljivi moramo biti na pregrevanje v času polnjenja, kar pa se v primeru, če je naš proizvajalec naredil dobro delo, ne bi smelo zgoditi.

Še en nasvet, ki se ga moramo kar resno držati je, uporaba uradnih, originalnih polnilcev, ki jih kupimo skupaj z napravo, ne glede na to ali gre za tablico, računalnik ali telefon. Tudi, če se nam originalni polnilec pokvari, moramo investirati v kakovosten nakup in ne kupovati poceni ponaredkov. To bo zagotovilo varno rabo naprave in prav tako podaljšalo življenjsko dobo baterije.


Prijavi napako v članku

Povezave



Kaj berejo drugi?

Partnerji Računalniških novic Prikaži vse

MORDICOM d.o.o.

Šolska ulica 40, 5250 Solkan, Tel: 05 330 03 60
Skoraj nemogoče je preceniti vpliv rešitev za načrtovanje virov podjetja (ERP) v sodobnem poslovnem svetu. ERP sistemi so nadomestili nepovezane delovne tokove in nezdružljiva ... Več

4WEB d.o.o.

Brodišče 7a, 1236 Trzin, Tel: 01 512 80 55
O agenciji 4WEB Digitalna agencija 4WEB obstaja že 20 let in v tem času so ustvarili že mnogo uspešnih spletnih strani, spletnih trgovin in različnih aplikacij. Odlikujeta ... Več
Zlati partner

XENON FORTE d.o.o.

Letališka cesta 29, 1000 Ljubljana, Tel: 01 548 48 00
Xenon forte d.o.o. je podjetje s 30-letno tradicijo. V celotnem času svojega obstoja se zavzema za odličnost in verodostojnost. Skupaj s podjetji Xenon forte Zagreb d.o.o., Xenon ... Več

NGN MEDIA

Ulica 15. maja 10b, 6000 Koper/capodistria, Tel: 041 694 668
Ste na spletu? Če niste, ne obstajate. To je resnica digitalne dobe. Potrošniki iščejo najhitrejšo pot do izdelka ali storitve. Na vas je, da jim to omogočite, bodisi prek spletne ... Več