Indonezijski predsednik poziva k nadzoru interneta
Indonezijski aktivisti na Inštitutu za odvetništvo in raziskovalno dejavnost (Institute for Research and Advocacy – Elsam) so napadli indonezijskega predsednika, ki je spodbujal državne organe naj aktivno nadzirajo internetna socialna omrežja.
Predsednik Susilo Bambang Yudhoyono je v svojem petkovem govoru poudaril vpliv internetno-socialnih medijev in pozival vse državne organe naj bodo internetno aktivni in pozorni na kroženje informacij, ki so lahko nevarne.
Aktivisti njegove pozive ostro zavračajo in mu sporočajo naj se državne ustanove raje ukvarjajo z resnimi socialnimi problemi, kot pa z medijskim nadzorom.
Izkazalo se je, da so predsednikove besede bolj ali manj le napotek za prihodnost in daleč od kakega zavezujočega ukaza. Vprašljivo je tudi ali bi bili indonezijski uradniki sploh zmožni nadzirati socialna omrežja – Indonezija ima namreč kar 40.6 milijonov Facebook uporabnikov, 29.4 milijonov twitterjev in 3 milijone aktivnih bloggerjev.
Vse navedeno pa ponovno potrjuje, da je Azija kontinent, kjer se najbolj aktivno poskuša nadzorovati in cenzurirati internetne vsebine. Poleg Severne Koreje, ki ima kar svojo lastno internetno omrežje, ki je v celoti ločeno od ostalega sveta (praktično vse tuje vsebine so prepovedane in onemogočene), je cenzura izredno močna tudi na Kitajskem, ki stalno cenzurira ameriške in evropske vsebine (njihov cenzorski sistem si je prislužil naziv »veliki požarni zid« ali The Great Firewall) in v Indiji, kjer si Nacionalna preiskovalna agencija (National Investigation Agency- NIA) prizadeva za vzpostavitev centralnega nadzornega sistema za prestrezanje telefonskih klicev in aktivni nadzor socialnih omrežij.
Prijavi napako v članku