Fuzijski reaktor v domači garaži
Kaj ste počeli ko ste bili stari 13 let? Po vsej verjetnosti ste več ur dnevno preživeli za televizorjem oziroma ste se s prijatelji potepali naokoli. Skupina ameriških najstnikov je svoj prosti čas raje porabila za izgradijo delujočega fuzijskega reaktorja in to kar v domači garaži. Izgradnja fuzijskega reaktorja je potekala pod taktirko Carla Greningerja, programskega menedžerja Microsoftovega oddelka za informacijske tehnologije.
Postavitev povsem delujočega fuzijskega reaktorja, imenovanega Farnsworth Fusor, je trajala dobro leto dni. Pri njegovi postavitvi je sodelovala skupina študentov starosti med 13 in 17 let. Čeprav reaktor temelji na osnovi skoraj 40 let stare tehnologije (Fuzor Farnswortha–Hirscha), gre tu nedvomno za izjemen dosežek. Pri tem velja omeniti, da je fuzijska energija poskusna tehnologija, ki temelji na zlivanju jeder. Tu se nadzorovano jedrsko zlivanje uporablja za proizvodnjo nevtronskega sevanja.
Carl Greninger, programskega menedžerja Microsoftovega oddelka za informacijske tehnologije, verjame, da je fuzija kot vir energije zanimiva. Tu ob procesu namreč ne nastajajo toplogredni plini. Odpadni material je zgolj nizkoradioaktiven s kratko razpolovno dobo. Tu predstavlja poseben izziv predvsem vzdrževanje procesa fuzije, saj se ob najmanjšem odklonu od optimalnih pogojev (temperatura, gostota ali pritisk) proces takoj ustavi. Delovanje fuzijskega reaktorja, postavljenega v domači garaži, si lahko ogledate na spletnem naslovu http://goo.gl/UoOKU.
Prijavi napako v članku