Facebook po smrti
Družbena omrežja so bila postavljena z namenom, da uporabnikom svetovnega spleta pomagajo pri ohranjanju tako osebnih in poslovnih kot družinskih stikov. To seveda drži le za obdobje, ko smo uporabniki med živimi. Kaj pa se dejansko zgodi z našim Facebookovim profilom, ko umremo? Ali ta umre z nami?
Da Facebook profil umre skupaj z uporabnikom, so doslej morali bodisi njegova družina bodisi prijatelji najprej prebroditi številne »birokratske« čeri. Pravzaprav je šlo za to, da so smrt uporabnika najprej prijavili z namenskim obrazcem, imenovanim Prijava profila preminule osebe, in nato dokazovali njegovo smrt bodisi z osmrtnico ali časopisnim člankom. Zdaj je ta postopek precej lažji, vendar je vsaj zaenkrat na voljo le Američanom.
Uporabniki Facebooka onkraj luže lahko namreč pooblastijo katerega od svojih prijateljev ali članov družine, da upravlja z njihovim Facebookovim profilom tudi po njihovi smrti. Odločitev o uvedbi tovrstnega načina upravljanja z uporabniškim računom pokojnega so pri Facebooku sprejeli po opravljeni raziskavi, ki je pokazala, da je večina vprašanih izrazila skrb glede ravnanja s podatki na spletu po njihovi smrti. V raziskavi je 71 odstotkov vprašanih izrazilo željo, da po njihovi smrti vsebina njihovega profila ostane zasebna, če se sami ne odločijo drugače. Nekaj manj kot polovica vprašanih pa je želela, da se njihovi profili zbrišejo, če sami ne pooblastijo oseb, ki bi lahko upravljale s profilom v njihovem imenu. Pri tem velja še omeniti, da bo možnost pooblaščanja prijateljev ali članov družine glede upravljanja z našim Facebookovim profilom tudi po naši smrti kmalu na voljo tudi nam in preostalim uporabnikom po vsem svetu.
Prijavi napako v članku