Brezžična omrežja na slovenskih fakultetah
Ministrstvo za informacijsko družbo in ARNES sta javnosti prvič uradno predstavila pilotni projekt Brezžično izobraževalno omrežje – BIO. Gre za projekt, v katerem bodo z začetkom novega šolskega leta na petih fakultetah vseh treh slovenskih univerz in enem šolskem centru vzpostavljena brezžična omrežja na različnih akademskih ustanovah, v katera se bodo uporabniki prijavljali z enim uporabniškim imenom in geslom. Študentom, pedagoškim delavcem, raziskovalcem in dijakom bo na ta način olajšan dostop do interneta, omogočene bodo nove oblike dela in izobraževanja, hkrati pa bodo dobili dostop do novih brezžičnih tehnologij. Vzpostavljena infrastruktura bo tudi temelj za gostovanje in dostop do internetnih virov v evropskih raziskovalnih in izobraževalnih omrežjih.
V okviru projekta BIO je MID s sofinanciranjem omogočil vzpostavitev brezžičnih omrežij na Fakulteti za elektrotehniko in Fakulteti za matematiko in fiziko iz Univerze v Ljubljani, Fakulteti za elektrotehniko, računalništvo in informatiko in Fakulteti za organizacijske vede iz Univerze v Mariboru, Pedagoški fakulteti iz Univerze na Primorskem ter Srednješolskemu centru Ptuj.
Vzpostavitev brezžičnih omrežij na slovenskih izobraževalnih in raziskovalnih ustanovah je del vseevropskega projekta Eduroam, v okviru katerega poteka uvajanja novih tehnologij in zagotavljanja večje mobilnosti za študente in raziskovalce, ki ga koordinira TERENA (Trans – European Research and Education Networking Association) – Združenje nacionalnih evropskih in raziskovalnih omrežij. Arnes je član združenja do njegove ustanovitve.
V omrežja BIO se bodo lahko povezali uporabniki, ki so upravičeni do storitev na izobraževalnih in raziskovalnih ustanovah. Varnost je zagotovljena s prijavo prek šifriranega tunela in s šifriranim prenosom podatkov z izmenljivimi ključi po standardu WPA. Zasnova omrežij BIO varuje pred prisluškovanjem in lažnim predstavljanjem, hkrati pa imajo upravljavci omrežij možnost sledenja in odkrivanja zlorab.
Prijavi napako v članku