Ažurno evidentiranje delovnega časa
Z 20.11.2023 je v veljavi novi zakon o spremembah in dopolnitvah zakona o evidencah na področju dela in socialne varnosti, ki od delodajalcev in posledično tudi od zaposlenih zahteva več interakcije s sistemom evidentiranja delovnega časa. Beležiti je potrebno prihod, odhod in izrabo ter obseg izrabe odmora, kar pomeni tudi več stvari, na katere lahko pozabite. Prednost elektronskih evidenc za delodajalca in zaposlenega pa je prav v tem, da so podatki vedno na voljo za obe strani, ampak uporabni so samo, če se sistem uporablja in preverja ažurno. Zato so v sistemu eTM spisali nekaj predlogov in tehnoloških rešitev, ki pomagajo pri opozarjanju zaposlenih, da so njihove evidence vedno aktualne.
Prva stvar so elektronski opomniki, kjer zaposleni ob pozabljeni prijavi po e-pošti ali preko mobilne aplikacije prejmejo obvestilo. Zelo pomembno pa je tudi, da so zaposleni v tem primeru dobro seznanjeni, kaj je takrat potrebno narediti oziroma na koga se v podjetju lahko obrnejo. Razumeti morajo tudi, zakaj je evidenca zanje pomembna, saj na podlagi tega sledi tudi hiter in pravičen izračun plač.
Enako pomembno je tudi ažurno spremljanje s strani vodilnih in opozarjanje na morebitne kršitve.
Prednost tega je tudi, da lahko vodstvo s hitrim pogledom vidi, kdo je v službi, kdo odsoten in kdo na službeni poti. Preverijo lahko lokacijo terminala, na katerem se delavec prijavi, prav tako je možen tudi grafični prikaz GPS prijav.
Elektronska evidenca ni samo ‘’štemplanje’’. Pripomore lahko k boljši učinkovitosti podjetja ter pravičnosti do zaposlenih.
Več informacij o sistemu eTM lahko najdete na spletni strani www.e-tm.si ali (02 3000 360).
Prijavi napako v članku