Amazon uporablja že milijon robotov
Amazon je dosegel pomemben mejnik na področju avtomatizacije skladišč. V obrat je namreč pred kratkim dostavil že milijontega robota. Ta robot je bil dostavljen v enega izmed logističnih centrov na Japonskem, s čimer Amazon potrjuje svoj status največjega razvijalca in upravljavca mobilnih robotskih sistemov na svetu, ki danes delujejo že v več kot 300 objektih.
Ob tej prelomnici je Amazon predstavil še DeepFleet, generativni model umetne inteligence (UI), zasnovan za optimizacijo gibanja robotov po globalnem omrežju skladišč. DeepFleet deluje kot inteligentna upravljalska plast, ki usmerja na tisoče avtonomnih mobilnih robotov v gosto zapolnjenih skladiščih. Na ta način zmanjšuje zastoje med robotskimi transportnimi potmi v skladiščih. Tako poveča pretočnost, zmanjša porabo energije in skrbi, da je zaloga bližje kupcem in zaposlenim, kar skrajša dostavne čase.
Za razliko od klasičnih UI aplikacij, ki se osredotočajo na posamezne naloge, DeepFleet združuje navigacijo po skladiščih, razporeditev zalog in določanje prioritet opravil v enoten model. Sistem se sproti uči iz delovanja v realnem času in svoje odločitve prilagaja v trenutku, s čimer postaja vse bolj učinkovit in zmogljiv za obsežno logistiko.
Pričakujejo, da bo DeepFleet izboljšal učinkovitost delovanja robotske flote za približno 10 %, kar bo znižalo operativne stroške ter pospešilo dostave. Sistem temelji na internih logističnih podatkih Amazona ter storitvah AWS, kot je Amazon SageMaker, kar omogoča učenje in prilagajanje modela.
Amazon je svojo robotsko pot začel leta 2012, ko je v skladiščih uporabljal le en tip robota. Danes pa ima floto najrazličnejših robotov, od katerih ima vsak specifično logistično vlogo. Hercules prenaša zaloge, težke do 567 kg, Pegasus skrbi za natančno sortiranje in usmerjanje paketov, Proteus pa je Amazonov prvi povsem avtonomni mobilni robot, ki se varno premika po območjih, kjer delajo tudi ljudje.
Amazon izpostavlja, da roboti ne nadomeščajo zaposlenih, temveč jim omogočajo varnejše in bolj specializirane naloge. Od leta 2019 so skozi interne programe usposobili več kot 700.000 zaposlenih, tudi za tehnična področja, kot so upravljanje sistemov, vzdrževanje robotike in inženiring.
Prijavi napako v članku