Amazon se je odločil za jedrsko energijo
Najprej Google in Microsoft, zdaj tudi Amazon. Google je pred kratkim sporočil, da namerava kupiti električno energijo iz jedrskih reaktorjev, ki so trenutno še v razvoju. Gre za male modularne reaktorje (SMR), dobavilo pa jih bo podjetje Kairos Power, ki bo prvi takšen reaktor postavilo do leta 2030.
Amazon ni ostal dolžan in je predstavil svojo vizijo o uporabi reaktorjev SMR podjetja Energy Northwest, ki bo do leta 2030 zgradilo štiri reaktorje.
Vsak SMR je lahko do desetkrat manjši od klasične jedrske elektrarne. Če bodo ti projekti realizirani, bodo jedrski reaktorji SMR vir energije brez onesnaževanja z ogljikom za velika tehnološka podjetja, ki skušajo z uporabo jedrske energije zadostiti podnebnim ciljem.
Družba Energy Northwest pravi, da se je Amazon strinjal s »financiranjem začetne faze« v bližini obstoječega objekta za jedrsko energijo v Richlandu v zvezni državi Washington. Trgovski velikan bi nato lahko kupoval električno energijo iz prvih štirih zgrajenih modulov s skupno zmogljivostjo 320 megavatov. Dogovor vključuje »možnost nadaljnje izgradnje lokacije« z do 12 enotami z močjo do 960 MW, kar bi zadoščalo za napajanje 770.000 domov v ZDA.
Amazon je istočasno investiral v zagonsko podjetje X-energy, ki je zadolženo za razvoj reaktorja, ki je del strategije podjetja Energy Northwest. Slednje bi načrt prevzelo, ga uresničilo in tudi upravljalo z reaktorji.
Jedrska energija je postala privlačen vir energije za tehnološka podjetja, kot so Amazon, Google in Microsoft, ki si prizadevajo izpolniti zaveze glede podnebnih sprememb. Podatkovni centri porabijo veliko električne energije, tisti za usposabljanje umetne inteligence še veliko več, in to pomeni več emisij toplogrednih plinov, razen če ti podatkovni centri delujejo s pomočjo brezogljične energije.
Prijavi napako v članku