Ali WeTransfer omogoča treniranje modelov UI na naloženih datotekah?

Podjetje se je znašlo pod plazom kritik, potem ko so uporabniki odkrili obsežne posodobitve pogojev storitve, za katere se je zdelo, da podjetju omogočajo treniranje modelov UI na naloženih datotekah. Čeprav je WeTransfer sporno besedilo medtem že odstranil, ogorčenje med uporabniki ostaja.
V čem je bila težava?
Uporabniki WeTransferja so nedavno odkrili, da je storitev posodobila svojo politiko zasebnosti z določbo, ki ji je podeljevala trajno, brezplačno licenco za uporabo uporabniško naložene vsebine – tudi za “izboljšanje modelov strojnega učenja, ki izboljšujejo moderiranje vsebine”. Te spremembe so bile predvidene za 8. avgust. Besedilo je bilo tako nejasno, da so se mnogi uporabniki, med njimi pisateljica otroških knjig Sarah McIntyre in komik Matt Lieb, bali, da bi WeTransfer njihove datoteke lahko uporabil ali celo prodal za treniranje umetne inteligence brez njihovega dovoljenja ali nadomestila.
WeTransfer se je hitro “potegnil nazaj”
WeTransfer je hitro poskušal pomiriti situacijo in v sporočilu za javnost poudaril, da ne uporablja vsebine uporabnikov za treniranje UI, niti ne prodaja ali deli datotek s tretjimi osebami. Podjetje je izjavilo, da so sicer razmišljali o uporabi UI za “izboljšanje moderiranja vsebine” v prihodnosti, vendar takšna funkcija “ni bila uvedena v praksi”.
WeTransfer je medtem tudi že spremenil svoje pogoje storitve in odstranil vse omembe strojnega učenja. Posodobljena različica zdaj navaja, da uporabniki podjetju podeljujejo “brezplačno licenco” za uporabo njihove vsebine za “delovanje, razvoj in izboljšanje storitve”.
If you're retweeting this, please read the *whole* thread for context and developments.
WeTransfer have revised their website, but regarding customer trust, they do not come out well from this. They pretend to 'clarify' rather than admitting they broke faith with subscribers. https://t.co/fX7AVZbBrL
— Sarah McIntyre (@jabberworks) July 15, 2025
Uporabniki so vseeno zaskrbljeni
Kljub pojasnilom WeTransferja je škoda narejena in zaupanje uporabnikov skrhano. WeTransfer se je namreč dolgo tržil kot storitev za deljenje datotek, ki je prijazna do ustvarjalcev in ozaveščena o zasebnosti. Zato ni presenetljivo, da se je nejasna formulacija glede UI in obsežne licenčne pravice zdela kot izdaja za njegove uporabnike, še posebej za umetnike in samostojne delavce, ki so zaskrbljeni, da bi se njihovo delo lahko brez privolitve tiho uporabljalo v modelih strojnega učenja.
V odgovorih na uradno objavo WeTransferja na platformi X so nekateri uporabniki izrazili mnenje, da je storitev očitno “preizkušala teren” s širšimi dovoljenji za UI, a je naletela na hiter in oster odziv javnosti ter se nato hitro umaknila.
WeTransfer se s tem pridružuje rastočemu seznamu podjetij, kot so Adobe, Zoom, Slack in Dropbox, ki so si prislužila kritike zaradi treniranja sistemov strojnega učenja na uporabniških podatkih. Po javnem ogorčenju so se morala tudi ta podjetja umakniti ali pojasniti nove politike, povezane z UI. Verjetno pa tudi WeTransfer ne bo zadnje tehnološko podjetje, ki se je ujelo v tovrstno polemiko.
Prijavi napako v članku