Računalništvo, telefonija
08.11.2010 18:15

Deli z drugimi:

Share

Trgovci nelegalno programsko opremo tudi zaračunajo

BSA poročilo o piratstvu prek interneta
BSA poročilo o piratstvu prek interneta

Organizacija Business Software Alliance (BSA) je predstavila rezultate jesenskega preverjanja skrivnih nakupov (ang. Mystery Shopper), ki je vključevalo 221 trgovin. Kršitve so ugotovili v 46 trgovinah s tehničnimi izdelki. Pri BSA so z rezultati sicer zadovoljni, izstopa le podatek, da se je povečal delež tistih trgovin, kjer so ponudili namestitev nelegalne programske opreme in jo želeli kupcu tudi zaračunati.


Na letošnjem preverjanju, ki je potekalo septembra, je BSA z raziskavo zajela približno enako število malih, srednje velikih in velikih trgovcev s tehničnimi izdelki kot decembra 2009. Strokovno usposobljeni sodelavci organizacije so preverjali, ali prodajalci kupcem ponujajo legalno programsko opremo, kako dobro jo poznajo in ali svetujejo tudi nameščanje nelegalne opreme oziroma jim tako celo sami namestijo. Ugotovili so, da so trgovci legalno programsko opremo ponudili v 79,19 odstotka trgovin. Tokrat je bilo 20,81 odstotka trgovcev, ki so ponudili namestitev nelegalne programske opreme v trgovini oziroma svetovali kupcu naj poišče pomoč prijatelja oz. pridobi nelegalne programe prek spleta, kar je za polovico manj kot pri lanskoletnem preverjanju.

V BSA ugotavljajo, da se je v primerjavi z lanskoletno akcijo skrivnih nakupov povečal delež tistih, ki so ponudili namestitev nelegalne programske opreme v trgovini in to želeli tudi zaračunati. Takih je bilo pri tokratnem preverjanju 5,43 odstotka v primerjavi s 4,08 odstotka v decembru 2009.

Med trgovci, ki bi namestili nelegalno programsko opremo in to tudi zaračunali, prevladujejo mala in mikro podjetja. Tokrat ni bilo nobenega velikega trgovca, ki bi ponudil namestitev nelegalne programske opreme, temveč so v več primerih svetovali, naj si kupec sam pri prijatelju ali prek spleta zagotovi takšno opremo.

»Z bolj pogostim izvajanjem skrivnih nakupov ter s partnerskim programom ozaveščanja trgovcev in kupcev verjamem, da bomo postopno zmanjšali tudi delež tistih trgovcev, ki še vedno nameščajo nelegalno programsko opremo in to kupcem tudi zaračunavajo,« je dejal Rok Koren, pravni svetovalec organizacije BSA v Sloveniji.

Namen skrivnih nakupov in preverjanja trgovcev s tehničnimi izdelki je opozarjanje na škodljivost nelegalne programske opreme in pravne posledice. Te lahko zaradi uporabe doletijo tudi kupce. Kupci naj zato ob nakupu preverijo, da je programska oprema originalna in da je k njej priložena vsa pripadajoča dokumentacija in certifikati avtentičnosti ter kot taka tudi opredeljena na računu.


Prijavi napako v članku

Povezave



Kaj berejo drugi?

Partnerji Računalniških novic Prikaži vse

Minevra, Matjaž Kramar s.p.

Krallova 31, 8000 Novo mesto, Tel: 041-649-387
Kaj lahko za vas naredi podjetje Minevra? Živimo v digitalni dobi, kjer prevladuje računalniška in tiskalna oprema. Iskanje sebi primerno opremo je izziv in za mnoge zamudno opravilo. ... Več
Bronasti partner

E-MISIJA d.o.o.

Ljubljanska cesta 21d, 1241 Kamnik, Tel: 01 830 35 32
V E-MISIJI d.o.o. so v tridesetih letih svojega obstoja dokazali, da sodijo v sam vrh slovenske računalniške scene. Ne samo, da za njimi stoji več kot 20.000 zadovoljnih strank, ... Več
Zlati partner

INFO-KOD d.o.o.

Cesta v Gorice 34a, 1000 Ljubljana, Tel: 01 256 24 99
Skupina INFO-KOD že dvajset let ponuja rešitve na področju avtomatske identifikacije, ki je podlaga za računalniško izmenjavo podatkov. INFO-KOD d.o.o. je eden izmed glavnih distributerjev ... Več

TMSA.PINTAR d.o.o.

Podsabotin 47, 5211 Kojsko, Tel: 041 695 667