Mobilni telefoni povzročajo raka
Velika večina ljudi povezuje škodljivost sevanja sodobnih mobilnih telefonov z rakavimi obolenji, čeprav številni strokovnjaki zatrjujejo, da temu ni tako. Kljub temu pa je neko italijansko sodišče pred kratkim ugodilo tožbenemu zahtevku možakarja, ki je v sodnem procesu zatrjeval, da sta se mu tumorja v licu razvila zaradi vsakodnevne uporabe mobilnega telefona med leti 1991 in 2003. Zaradi odstranitve tumorjev pa je 57-letni Innocenti Marcolini postal kar 80-odstotni invalid.
Tu gre pravzaprav za prvo sodbo na svetu, ki vzpostavlja vzročno zvezo med uporabo mobilnih telefonov in rakavimi obolenji. Doslej namreč še nobeno sodišče ni odločilo v prid tožnikov, ki so zboleli za rakom, saj zanesljive znanstvene študije, ki bi potrjevala, da mobilni telefoni ogrožajo človekovo zdravje, še ni. Za nameček je večina študij doslej pokazala, da je čas uporabe mobilnih telefonov občutno prekratek, da bi lahko povzročili nevarna rakava obolenja.
Pri tem velja še omeniti, da je italijanski sodnik svojo odločitev oprl na študijo švedskega profesorja Lennarda Hardella, ki je pokazala, da lahko elektromagnetni valovi mobilnih telefonov povzročijo nenormalno rast celic oziroma tkiva. Ob tem pa je zavrnil študijo Svetovne zdravstvene organizacije iz leta 2000 ter študijo Mednarodne agencije za raziskovanje rakavih bolezni, ker so jo sofinancirali nekateri proizvajalci mobilnih telefonov.
Čeprav so številne raziskave pokazale, da sevanje sodobnih mobilnih telefonov ni nevarno za zdravje, vam vseeno priporočamo, da upoštevate deset priporočil, ki jih je pred časom objavila skupina dvajsetih raziskovalcev ameriške univerze iz Pittsburgha. Raziskovalci strogo odsvetujejo uporabo mobilnika vsem osebam mlajšim od dvanajst let, saj je telo v razvojni dobi precej bolj izpostavljeno negativnim učinkom elektromagnetnega sevanja.
Pri pogovorih je telefon priporočljivo držati čim bolj stran od telesa, saj moč elektromagnetnega valovanja z razdaljo slabi. V tretjem nasvetu raziskovalci svetujejo, da naj stojimo čim bolj stran od osebe, ki se pogovarja po telefonu in da naj ne uporabljamo mobilnika na sredstvih javnega prevoza. Za zdravje in počutje je tudi veliko bolje, da mobilnega telefona čez dan ne nosimo ob telesu in da ga pri nočnem počitku nimamo preblizu postelje. Zelo priporočljivo je tudi, da je antena mobilnika med vzpostavljanjem klica usmerjena stran od telesa in da so pogovori čim krajši.
Pogovore, če se le da, raje nadomestimo s kratkimi sporočili SMS. Prav tako je dobro med pogovorom večkrat zamenjati uho, na katerega poslušamo in ne uporabljati mobilnika v prostorih, kjer je sprejem signala slabši (na primer v avtomobilu). Znanstveniki v zadnjem nasvetu priporočajo nakup mobilnika z manjšo stopnjo sevanja, ki je izražen z indeksom SAR (Specific Absorption Rate). Pri tem pa nam bo zagotovo v veliko pomoč najnovejši seznam organizacije The Environmental Working Group.
Prijavi napako v članku