Tudi zobne ščetke so lahko kibernetska nevarnost
Varnostni strokovnjaki so opozorili, da bi lahko kibernetski nepridipravi v obsežnem kibernetskem napadu uporabili na milijone zobnih ščetk, okuženih z virusi.
Z zobnimi ščetkami, ki so povezanie z internetom, bi se lahko povezali v tako imenovani botnet, kar bi jim omogočilo izvedbo porazdeljenega napada z zavrnitvijo storitve (DDoS), ki bi z velikimi količinami spletnega prometa preobremenil spletne strani in strežnike.
Po poročanju švicarskega časopisa Aargauer Zeitung, ki je prvi poročal o grožnji, bi lahko zaradi napada izpadla večja spletna mesta, kar bi povzročilo na milijone dolarjev izgubljenih prihodkov. Številni so o hipotetičnem scenariju poročali kot o dejanskem napadu na neznano švicarsko podjetje, vendar je družba Fortinet hitro razložila, da gre le za raziskavo in opozorilo o morebitni bodoči grožnji.
“Tema o uporabi zobnih ščetk za napade DDoS je bila predstavljena med intervjujem kot ilustracija določene vrste napada in ne temelji na raziskavah Fortineta ali FortiGuard Labs,” je dejal njihov tiskovni predstavnik. “Zdi se, da se je zaradi prevodov pripoved o tej temi raztegnila do te mere, da so hipotetični in dejanski scenariji zabrisani.”
Družba Fortinet opozarja tudi na nevarnosti pametnih naprav, ki lahko vključujejo spletne kamere, otroške video varuške, zvonce in pametne gospodinjske aparate. “Vsaka naprava, ki je povezana z internetom, je potencialna tarča – ali pa jo je mogoče zlorabiti za napad,” je dejal Stefan Züger, vodja sistemske tehnologije pri švicarskem Fortinetu. Züger je lastnikom pametnih tehnologij svetoval, naj sprejmejo ukrepe za svojo zaščito.
Ni težko ugotoviti, da vsakdanje pametne naprave predstavljajo vse večja tveganja. Na letošnjem sejmu zabavne elektronike CES so predstavili še več tovrstnih naprav, vključno s pametnim vzglavnikom, zato je povsem razumljivo, da se bodo v prihodnosti kibernetski nepridipravi osredotočili tudi na te naprave.
Vprašanje je, kako se lahko zaščitimo in obenem uporabljamo pametne naprave.
Prijavi napako v članku