Odklop od tehnologije
10.11.2023 07:13
Posodobljeno 1 leto nazaj.

Deli z drugimi:

Share

Kibernetska nevarnost ni najhujša grožnja v IT-ju

Dolge ure za računalnikom, monotono klikanje miške in tipkanje po tipkovnici … Kaj vam prinesejo ob koncu dneva?
Foto: Image by Freepik
Foto: Image by Freepik

Uspešno kompilirano kodo? Revolucionarno aplikacijo, ki bo prevetrila poslovne procese po celem svetu? Mogoče, a kaj boste v tem času žrtvovali? Če ne boste previdni, svoje zdravje. Sedeč način življenja je skrita nevarnost, ki jo podcenjujemo, dokler ni že skorajda prepozno. 8 ur sedenja v službi, vsaj eno uro v avtu, po možnosti še uro ali dve doma za računalnikom z igranjem iger, skupno preživimo več kot pol dneva v sedečem položaju.

Sedeče delo vpliva na vse pisarniške delavce, še posebej pa na strokovnjake v IT industriji, ki pred računalniškimi zasloni preživijo nadpovprečno število ur. Če ste IT strokovnjak ali pa druga vrsta pisarniškega delavca, bi si morda želeli vedeti, kakšne posledice vas lahko doletijo, če ne začnete s preventivnimi ukrepi zoper sedečemu načinu življenja.

Sedenje je vse pogosteje primerjano s kajenjem. Zakaj? Dolgoročno sedenje lahko vodi v povišan krvni pritisk, povečane možnosti za kronične bolezni, bolezni srca, diabetes in podobno. Simptome teh bolezni težko opazimo brez strokovne pomoči, druge posledice sedenja pa lahko občutimo na samem telesu in počutju.

Težave s hrbtenico so postale epidemija 21. stoletja, krivec pa sedenje. Sindrom karpalnega kanala se ne pojavi le pri športnikih in fizičnih delavcih, ampak tudi pri tipkanju z miško in tipkovnico. Zelo pogosta posledica je še sindrom računalniškega vida, ki se pojavi pri dolgotrajnem gledanju v računalniški zaslon. Če imate med delom zamegljen vid, težave s koncentracijo, suhe oči in glavobol, je zelo velika verjetnost, da imate sindrom računalniškega vida.

Sedeče delo vpliva tudi na splošno telesno počutje, na gostoto mišic in zdravje sklepov.

Ni pa še vse izgubljeno. Sedečemu delu se ne moremo v celoti ogniti, lahko pa se mu zoperstavimo.

Ergonomija, telesna aktivnost, ustrezna prehrana – vaše orožje proti sedenju

Če vas je že kdaj naključno »zagrabilo v križu«, ste dobili budnico. Še imate čas, da se ne uvrstite v nelaskavo statistiko, ki pravi, da 80 % zaposlenih v IT panogi poroča o težavah s hrbtenico ali bolečinah v hrbtu. Kaj lahko storite?

Glede na to, da ste večino dneva negibni, je prvi korak, da v vsakdanjik vpeljete gibanje. Po službi pojdite na sprehod, vključite kardio vadbo za izboljšanje krvnega obtoka, začnite s fitnesom, kolesarjenjem oziroma s katerim koli športnim udejstvovanjem, s katerim boste okrepili jedro in izboljšali kondicijo. Z razteznimi vajami lahko sprostite mišice, ki so najbolj toge med delom za mizo, kot na primer vratne mišice, ramenski obroč in mišice zgornjega dela hrbta. Naj vam telesna vadba postane rutina. Če boste našli šport ali rekreacijo, ki vas veseli, ste še samo dodatno zadeli v terno.

Kaj pa med delom? Med najpogostejšimi nasveti najdemo redne odmore. Na vsako uro bi si morali vzeti 5- ali 10-minutni odmor. Če boste to rekli nadrejenemu, je zelo verjetno, da ne boste naleteli na strastno odobravanje. Namesto tega lahko spremenite nekatere malenkosti. Sprehajajte se med telefonskimi klici, malico lahko preživite stoje, če je le možno tudi med sestanki poskušajte stati in ne sedeti. Na 20 minut pogled za kratek čas usmerite v nekaj metrov oddaljen predmet in tako očem namenite vsaj malo počitka.

Še bolje je, da v pisarni najdete somišljenike, ki se vam bodo pridružili pri novih navadah.

Ergonomija oziroma ergonomska pisarniška oprema je še eno jabolko spora v pisarni. Pozitivni učinki ustrezne ergonomske opreme so dobro dokumentirani, a prisotnost dvižnih miz, ergonomskih/aktivnih stolov in ostale opreme je še vedno nezadostna v slovenskih pisarnah. Sindrom karpalnega kanala lahko najlažje omilite z ergonomsko miško in ergonomsko tipkovnico z naslonjalom za zapestje. Bolečine v vratu in hrbtu lahko pomagate odpraviti z ustrezno postavitvijo računalniških zaslonov. Sindrom računalniškega vida pa z monitorji z zaščito proti modri svetlobi in z uporabo očal z enako zaščito kot zasloni.

Začnite pobudo, da s sodelavci dobite ustrezno ergonomsko opremo. V tem času pa lahko še pri sebi izboljšate telesno držo. Ergonomski stol ali dvižna miza vam ne moreta pomagati, če boste kljub temu delali v sključenem položaju.

Velja si zapomniti, da ne obstaja ena univerzalna in čudežna rešitev. Z redno telesno aktivnostjo, ustrezno ergonomsko opremo in spremembo navad lahko pošteno zagodete sedenju.

Obstaja pa še ena sestavina, ki vam lahko pomaga pri posledicah sedenja.

Napojite telo z ustreznimi hranili

Pravilna prehrana ne pomaga samo pri hujšanju ali krepitvi mišic in sklepov. Pomaga lahko tudi pri vseh posledicah sedečega dela.

Prehranska dopolnila Calivita so lahko v oporo vašemu telesu in ga opremijo z ustreznimi hranili za boj proti sedenju.

Mega B Complex je vitaminska bomba, ki bo pomagala pri ohranjanju zdravja perifernega živčevja in mišic. Ker smo ujeti v neskončnem ciklu stresa in utrujenosti, smo lahko hvaležni dodatnemu zagonu, ki ga dobimo z uravnoteženimi odmerki vseh vitaminov skupine B. S prehranskim dopolnilom Mega B Complex lahko zmanjšamo posledice stresa in preložimo utrujenost ter posledično izboljšamo našo koncentracijo med delom in sposobnost držanja pravilne telesne drže. Dodatno energijo pa lahko porabimo med popoldansko telesno aktivnostjo.

Joint Protex Forte formula je obogatena s hondroitinom, glukozaminom, MSM in ostalimi sestavinami, ki pomagajo ohranjati zdrave sklepe. Samo z zdravimi sklepi lahko poskrbite za pravilno držo in za redno telesno aktivnost. Močni sklepi pa lahko pomagajo togim hrbtnim mišicam in posledično zmanjšajo bolečine v hrbtu.

V dieto vključite še hrano, obogateno s kalcijem in magnezijem, ki lajša mišično napetost, vitaminom D, ki je ključen za kosti in imunski sistem ter omega-3 maščobnimi kislinami za podporo srčno-žilnemu zdravju.

Obstaja tudi prehransko dopolnilo za odpravljanje sindroma računalniškega vida. Lutein Plus je kompleksna antioksidativna formula, ki vsebuje dve ključni sestavini za utrujene oči: lutein in zeaksantin. Redna uporaba tega dopolnila lahko pomaga izboljšati stanje oči in preprečiti nadaljnje slabšanje.

Investirajte v zdravje. Začnite po korakih. Popoldanski urnik zapolnite z vadbo in jo dopolnite z ustrezno prehrano. Pomagajte si s prehranskimi dopolnili Calivita in delovno mesto spremenite v ergonomski raj.

Maja Krašovec, direktorica Calivita Slovenija

Zgled, ki mu lahko sledite

Hernija in Maja Krašovec sta skoraj dve leti bili bitko za prevlado. Klasična medicina je kot rešitev predlagala operacijo, ki pa najverjetneje ne bi odpravila vseh težav. Ko je sistem zatajil, je bila po več mesečnem čakanju primorana odgovornost za zdravje prevzeti v svoje roke. Preizkusila je vse mogoče alternativne metode in prehranska dopolnila, ki so obljubljale čudežne rezultate. Na koncu je po priporočilu prijatelja preizkusila še Calivitin Mega B Complex, ki ji sicer ni obljubil čudeža, ga pa je, kot pravi sama, naredil.

Zaveda se, da je njena uspešna rehabilitacija skupek več faktorjev: sprememba navad, redna telesna aktivnost, zdrava prehrana in pozitivna naravnanost. Prehranska dopolnila Calivita so bila tista zadnja brca, ki jo je potrebovalo njeno telo. Danes je Maja Krašovec direktorica Calivita Slovenija in prav zaradi svoje izkušnje srčno izpolnjuje najbolj plemenito poslanstvo – drugim ljudem pomaga, da so bolj zdravi, imajo več energije in se dobro počutijo. Če želite izvedeti še več nasvetov in priporočil, kako premagati sedeč način življenja, obiščite https://trgovina.calivita.si ali pa njihov Youtube kanal, kjer lahko najdete uporabne webinarje za ohranjanje zdravja. (P.R.)


Prijavi napako v članku
Članek je pripravljen v sodelovanju s podjetjem Calivita.
Vas zanima več iz te teme?
zdravje


Kaj berejo drugi?

Partnerji Računalniških novic Prikaži vse

MORDICOM d.o.o.

Šolska ulica 40, 5250 Solkan, Tel: 05 330 03 60
Skoraj nemogoče je preceniti vpliv rešitev za načrtovanje virov podjetja (ERP) v sodobnem poslovnem svetu. ERP sistemi so nadomestili nepovezane delovne tokove in nezdružljiva ... Več
Zlati partner

TEHNOLOŠKI PARK LJUBLJANA d.o.o.

Tehnološki park 19, 1000 Ljubljana, Tel: 01 620 34 01
Tehnološki park Ljubljana (TP LJ) kot mednarodni tehnološki hub, kjer se stikajo vrhunske tehnologije, srečujejo najboljša razvojna podjetja in nastajajo nove tehnološke zgodbe. ... Več

APPOTEKA d.o.o.

Kamniška ulica 41, 1000 Ljubljana, Tel: 030 220 500
B2B (prodaja poslovnim kupcem) poslovni svet se nenehno spreminja in v mnogih pogleda postaja bolj podoben B2C (prodaja potrošnikom) svetu. B2B partner si zdaj želi nakupno izkušnjo, ... Več

NJORKA d.o.o.

Tovarniška cesta 4c, 5270 Ajdovščina, Tel: 05 901 21 22
Podjetja se srečujejo z vse več podatki, za njihovo učinkovito obravnavo pa potrebujejo številne programe in aplikacije, kar sčasoma vodi v administracijsko zmešnjavo in posledično ... Več