Pirati so najhujši zločinci
Marsikdo verjame, da je edino poslanstvo protipiratskih organizacij zmanjšanje stopnje piratstva, kar pa seveda ni res. Tovrstne organizacije namreč velikokrat nudijo podporo programskim hišam z enim samim namenom – prodati čim večje število licenc in s tem čim več zaslužiti. V njihovih propagandah za zmanjševanje stopnje piratstva namreč nikoli ne bomo zasledili, da na trgu celo obstojajo tudi odprtokodne programske rešitve, ki so praviloma brezplačne. Poleg tega protipiratske organizacije na dnevni ravni kršijo zakonodajo na področju človekovih pravic, saj vse pogosteje najemajo spletne kriminalce, ki grobo in brez premisleka kršijo tako zasebnost podjetij kot tudi povsem običajnih računalničarjev.
Tovrstne aktivnosti odkrito podpirajo tudi državne ustanove, saj jim prodaja licenčne programske opreme preko davkov letno prinese več milijonov evrov dohodka. Zato niti ne preseneča, da v kolikor v Sloveniji hladnokrvno ubijemo človeka, lahko dobimo od pet do petnajst let zapora, za nezakonito reprodukcijo filmov, glasbe in podobno, pri kateri si pridobimo veliko protipravno premoženjsko korist (petdeset povprečnih neto plač na zaposleno osebo ali 45 tisoč evrov) pa lahko gremo v zapor tudi za osem let. V primeru, da gre za veliko premoženjsko vrednost, lahko gremo na hladno do pet let. Če pa skupna tržna cena doseže večjo premoženjsko vrednost (pet povprečnih neto plač na zaposleno osebo ali 4.500 evrov) pa lahko gremo v zapor do tri leta. Pri tem se upošteva vse, kar ima pirat shranjeno na računalniku in ne le to, kar je dejansko gledal, poslušal ali uporabljal.
Ustanovitelj Piratske stranke Slovenije Robert Pal zato meni, da bi neodvisnost in nedotakljivost interneta ter popolna zasebnost na internetu morale biti zapisane v slovenski ustavi. Poleg tega je prepričan, da internetni ponudniki ne bi smeli nikoli pregledovati vsebin brez dovoljenja sodišča. Tako kot poštar ne sme odpirati pošte. Ravno to pa se je skorajda dogodilo v Franciji. Tamkajšnji ponudniki dostopa do svetovnega spleta bi morali namreč oblikovati sistem, preko katerega bi lahko nadzirali svoje naročnike in v primeru, da bi naleteli na piratstvo, bi morali nemudoma ukrepati. Kršitelje avtorskih pravic bi morali najprej preko elektronske pošte trikrat pisno opozoriti, naj nemudoma prenehajo z nezakonitim početjem. V kolikor bi nepridipravi kljub opozorilom nadaljevali s prenosom nelegalnih vsebin, bi jim ponudniki morali takoj onemogočiti dostop do svetovnega spleta (tudi do enega leta). V kolikor se ne strinjate z ravnanjem držav in z njimi tesno povezanih protipiratskih organizacij, potem lahko podprete delovanje Piratske stranke Slovenije. Njihova uradna spletna stran se nahaja na spletnem naslovu http://www.robertpal.com/.
Prijavi napako v članku