Igralne konzole
13.06.2019 17:04

Deli z drugimi:

Share

Project xCloud: Datum izida, beta verzija in vse, kar morate vedeti o Xbox oblačni igričarski storitvi

Project xCloud: Datum izida, beta verzija in vse, kar morate vedeti o Xbox oblačni igričarski storitvi
Project xCloud: Datum izida, beta verzija in vse, kar morate vedeti o Xbox oblačni igričarski storitvi

Microsoft dela na lastni oblačni igričarski platformi, ki bo za prva uradna testiranja na voljo še letos. Project xCloud je bil prvič naznanjen med dogodkom E3 lansko leto, od takrat pa vsake toliko časa izvemo kakšno novo podrobnost.

Tukaj je torej vse, kar morate vedeti o novi Xbox oblačni »gaming« storitvi, med drugim tudi to, s katerimi napravami bo storitev kompatibilna in kdaj jo boste lahko preizkusili.


Kaj je Project xCloud?

Project xCloud je poimenovanje za Microsoftovo prihajajočo se oblačno igričarsko platformom ki naj bi bila komplementarna storitev Microsoftovi Xbox One igralni konzoli. Vse bo teklo v »oblaku«, uporabnik bo zadevo pognal v brskalniku ali namenski aplikaciji, od njegove naprave ne bo odvisno nič, potreboval bo le ustrezno hitro internetno povezavo. Igralci bodo imeli občutek kot da igrajo igro naloženo na napravo, naj bo to pametna televizija, osebni računalnik, tablica, ali pametni telefon.

Ne gre za novo idejo; PlayStation Now že ponuja podobno igralno izkušnjo za svoje PS4 konzole, medtem ko je Nvidia nazaj v fazi beta testiranja svoje storitve GeForce Now. Tudi Google za letošnje leto načrtuje izdajo svoje »gaming« platforme. Svoj projekt je Google poimenoval Project Yeti. Ne glede na vse Microsoft verjame, da ima pred ostalimi veliko prednost, saj bo postavil podatkovne centre v kar 54 različnih regijah po vsem svetu. Poleg teh bo za karseda najboljšo uporabniško izkušnjo skrbel še Azure – oblačno omrežje serverjev – ki bo zagotovil, da bodo igre ponujene lokalno po vseh kontinentih. S tem Microsoft želi zmanjšati motnje med igranjem iger, saj bo razdalja med končnim uporabnikom in podatkovnim centrom precej manjša.

Odzivnost je v resnici največji sovražnik oblačnega »gaminga«, saj so po navadi ravni tiste milisekunde med pritiskom gumba in odzivom ne ekranu odločilne pri rezultatu igre in končni uporabniški izkušnji. Predstavljajte si, da pritisnete gumb za streljanje sovražnika, ali za met na koš v zadnji sekundi, nekaj milisekund je v teh primerih lahko zares odločilnih, saj vas ločijo od zadetka v takšni ali drugačni obliki. Ali pa recimo v avtomobilističnih igrah kot je Forza Horizon 4, razlika med uspešno izpeljanim ovinkom ali pristankom v ograji, je bistvo igre.

Če Microsoftu resnično lahko uspe zmanjšati motnje in povečati odzivnost v primerjavi z do sedaj dostopnimi igričarskimi storitvami v oblaku, bi lahko to zanj pomenilo prvo mesto na trgu.


Ali to pomeni, da bo moj Xbox ali ostale igralne konzole za v staro šaro?

Project xCloud ni narejen tako, da bi nadomestil ali zamenjal obstoječe ali prihajajoče se igralne konzole. Microsoft verjame, da bo to drugačne vrste storitev, ki bo targetirala drugačnega uporabnika.

Za začetek, medtem ko bo storitev po vsej verjetnosti dostopna preko Xbox One družine naprav (plus naprave Xbox Two oz. kakorkoli se že bo imenovala naslednja generacija konzole), bo Project xCloud med drugim na voljo tudi na telefonih, tablicah, televizijah in praktično na vseh napravah, ki imajo ekran in internetno povezavo.

»Project xCloud razvijamo ne za to, da bi nadomestili igralne konzole, temveč za to, da bi ponudili enako izbiro in raznolikost, ki jo ljubitelji glasbe in videa imajo na voljo že danes. Želimo si dodati več načinov, na katere lahko naši igralci igrajo Xbox igre«, pravi Karen Choudry, iz Microsoftove skupine za oblačno igričarstvo. »Naš projekt bo odprl svet Xboxa tudi vsem tistim, ki sicer verjetno ne bi nikoli kupili tradicionalno »gaming« strojno opremo. Prava konzolna kvaliteta igranja iger bo tako dosegla tudi mobilne naprave, s čimer bo več kot 2 milijarde ljudi dobilo nov način, kako priti do seda zelo omejeno dostopnih vsebin«, je še dodala.


Katere igre bodo na voljo?

Na začetku je Microsoft napovedal, da načrtuje približno 100 Xbox iger – zelo verjetno je mislil predvsem na trenutne in predhodne igre linije Xbox One in Xbox 360. Mogoče celo nekaj originalnih Xbox iger. Od takrat naprej je prišlo do nekaj sprememb, saj naj bi Microsoft imal tehnično zmožnost za pretočnost veliko več iger iz svoje zgodovine generacij konzol. Za razliko platforme Google Stadia, razvijalci pri Microsoftu ne potrebujejo posebnih modifikacij in adaptacij iger, da bi bile te primerne za novo storitev. Če igre že delujejo na konzoli Xbox One, bodo normalno delovale tudi na xCloud-u: “Project xCloud ima tehnično kapaciteto za pretočnost več kot 3.500 iger. Vse to brez sprememb in modifikacij razvijalcev”, pravijo pri ekipi Xbox-a.

“Povedano z drugimi besedami, razvijalci bodo lahko še dodali k svoji zbirki obstoječih naslovov, brez dodatnega razvoja, kodiranja in brez ločenih posodobitev. Ko bo razvijalec posodobil Xbox One verzijo igre, bodo te posodobitve vidne na vseh verzijah, ki bodo vključene v Project xCloud. Še enkrat več, brez kakršnihkoli adaptacij”, še dodajajo.

Poleg vseh že obstoječih iger obstaja še več kot 1.900 drugih, ki so v fazi razvoja za Xbox One – vse te imajo potencial, da postanejo del platforme xCloud.

Kdaj bom lahko uporabljal Project xCloud?

Za zdaj še ni znano, kdaj bo Project xCloud uradno izšel, Microsoft pa pravi, da bodo še letos poskrbeli za javne testne verzije v določenih časovnih obdobjih. “Z velikim veseljem bomo razkrili dodatne podrobnosti in novosti o tehnologiji v prihajajočih se mesecih. Med drugim bomo razkrili podatke o tem, kdaj in kako nam lahko pomagate testirati “real-world” scenarije različnih načinov uporabe”, je dodala Choudryjeva.

Microsoftovi zaposleni platformo v “alfa” testni verziji že preizkušajo kot del “take home” programa, v času dogodka E3 2019 pa so udeleženci že lahko prvič tudi javno testirali xCloud. Kot že omenjeno za zdaj nimamo še nobenih informacij o tem, kdaj bo Microsft izdal nove termine testnih časovnih obdodbij.

Kakšna bo cena storitve xCloud?

To je eno od tistih vprašanj za milijon dolarjev, na katere na žalost še nimamo točnega odgovora. Project xCloud bo skoraj zagotovo deloval po naročniškem principu. Pričakujemo lahko nekaj podobnega kot smo navajeni pri Netflixu. V začetnih testnih fazah delovanja platforme mogoče še ne moremo pričakovati naročniškega modela, ki pa bo skoraj zagotovo bo postal redna praksa.

Sonyjeva konkurenčna storitev PlayStation Now trenutno stane v Veliki Britaniji £12.99 na mesec. Zdi se, da bi ta številka lahko na nek način bila kot neka referenčna vrednost. Na drugi strani se je oglasil Google, ki je namignil, da naj bi ekvivalent Yeti bil nekoliko cenejši od Sonyjeve cene. Iz teh dveh podatkov torej pričakujemo, da bo Microsoft postavil ceno nekje vmes.

Xbox Game Pass, “all-you-can-eat” digitalna knjižnica Xbox One stane £7.99 na mesec xCloud bi lahko bil nekoliko dražji.

Za katere naprave bo Project xCloud na voljo?

Tako kot za marsikatero drugo stvar, tudi čisto zadnji seznam naprav, ki bodo podpirale storitev, ni znan. Kot lahko vidite na sliki, bi naj Xbox One kontroler bil kompatibilen z Android telefonom, seveda pa pričakujemo od Microsofta še veliko več. Apple je med svojim WWDC 2019 dogodkom razkrila, da bo Xbox One kontroler kompatibilen tudi z iOS napravami, ki bodo opremljene z operacijskim sistemom iOS 13. Kljub temu za zdaj še ni znano, ali bo Apple dovolil xCloud v svoji trgovini App Store, kajti do sedaj Apple takšnih platform ni spustil v svoje okolje.


Kar se tiče ostalih načinov upravljanja s platformo je Microsoft povedal, da bo razvil “on-screen” kontrole na dotik za svoje igralce iger, kar je torej še en način, na katerega bo ponudil uporabniško izkušnjo svojim uporabnikom. Ideja je sicer dobra, vendar nismo ravno prepričani, kako bomo odigrali partijo igre Call of Duty: Black Ops 4 z tipkami na dotik.


Poleg vseg tega je mišljeno tudi to, da bo Project xCloud kompatibilen preko pametnih televizij kot sta Samsung in LG.


Prijavi napako v članku
Vas zanima več iz te teme?
Xbox konzole

Povezave



Kaj berejo drugi?

Partnerji Računalniških novic Prikaži vse

DEMAR d.o.o.

Gmajna 10, 1236 Trzin, Tel: 05 907 40 61
Drzne rešitve za spletne predstavitve z dušo Obstaja agencija, ki ponuja rešitve za podjetja, organizacije, znamke in posameznike. Za vse, ki pogrešajo sodobnost, kreativnost ... Več
Zlati partner

NLB d. d.

Trg republike 2, 1000 Ljubljana, Tel: 01 477 2000
Dobro delujoč finančni sistem je temelj sodobnega gospodarstva in banke pri tem opravljajo pomembno družbeno funkcijo. Banke morajo biti zmožne posojati denar potrošnikom in podjetjem ... Več

RDEČA ORANŽA d.o.o.

Titova cesta 2a, 2000 Maribor, Tel: 051 691 862
Razmišljajte kot vaši kupci Kako prepričati vaše potencialne kupce? Ste poskusili različne marketinške strategije, ki niso obrodile želenih rezultatov? S temi izzivi se zadnjih ... Več
Zlati partner

MIKROCOP d.o.o.

Ulica Ambrožiča Novljana 7, 1000 Ljubljana, Tel: 01 587 42 80
Mikrocop je vodilni ponudnik celovitih IT rešitev in storitev za digitalno poslovanje. S povečevanjem učinkovitosti in zagotavljanjem zakonske skladnosti podpira podjetja na ... Več