Bodo kvantni računalniki kmalu postali del našega življenja?
Na začetku letošnjega leta je kitajsko podjetje SpinQ Technology doseglo en zelo pomemben mejnik na področju kvantnega računalništva. Njihovim inženirjem je namreč uspelo pripraviti prvi namizni kvantni računalnik, ki si ga lahko privšči katerakoli šola ali inštitut ter tudi posamezniki z malo debelejšimi denarnicami. Prvi namizni kitajski kvantni računalnik seveda ni poceni, saj je vrednoten na preračunanih 41.240 evrov. Kljub temu je njegova cena precej nižja v primerjavi z večmilijonskimi kvantnimi strežniki.
Raziskovalci Stanfordske univerze pa so nedavno dokazali, da bi lahko kvantni računalniki prav kmalu postali del našega vsakdana. Njihova rešitev namreč uporablja laser za manipulacijo enega samega atoma, ki lahko spremeni stanje fotona s pojavom, imenovanim “kvantna teleportacija”. Za razliko od prototipnih kvantnih računalnikov, ki sta jih razvila Google ali IBM, se pri tej rešitvi en sam kvantni atom prepleta z vrsto fotonov, kar omogoča obdelavo in shranjevanje več informacij. Poleg tega lahko deluje celo pri sobni temperaturi.
Pri novosti gre dejansko za velikansko fotonsko vezje, izdelano z uporabo optičnega kabla, razdelilnika žarka, dveh optičnih stikal in optičnega resonatorja. Uporabljajo se za izdelavo dveh glavnih komponent stroja: obroča za shranjevanje optičnega kabla in razpršilne enote. Trenutno še ni znano, kdaj bo novi kvantni računalnik lahko zašel v naše domove. Zagotovo pa je, da se to ne bo zgodilo prav kmalu.
Prijavi napako v članku