Programska oprema
22.02.2025 09:00

Deli z drugimi:

Share

5 načinov, kako umetno inteligenco v letu 2025 karseda najbolj izkoristiti

Umetna inteligenca spreminja poslovni svet, vendar ni vse v orodjih - pomembni so ljudje. Ko podjetja in posamezniki sprejmejo umetno inteligenco, lahko to vodi v povečano kreativnost, opolnomočenje ekip in pristne človeške odnose.

Umetna inteligenca je že nekaj časa zagotovo najbolj vroča tema ne samo poslovnega sveta, temveč širše. Spadate med tiste, ki vsakič, ko se na sestanku ali dogodku pojavita ti dve besedi, zavijate z očmi? Brez skrbi, niste edini, kajti dejstvo je, da je umetna inteligenca resnično vseprisotna.

Takole je: ne glede na to, ali ste umetno inteligenco sprejeli z odprtimi rokami, ali se vam zdi še vedno zastrašujoča, je jasno, da umetna inteligenca ne bo šla nikamor. Hitro se razvija in način, kako se podjetja danes ukvarjajo z njo, bo v veliki meri odgovoren za rezultat in uspeh v prihodnosti.

Toda umetna inteligenca je več kot bleščeča orodja in “inovacija”. Če želite resnično izstopati, morate na UI gledati širše kot le na eden od tehnoloških trendov. Je orodje za ustvarjanje resničnega učinka. In kaj je v središču tega vsega tega? Ljudje. Vaša ekipa. Vaše stranke.

S pravim vodstvom, jasnimi strategijami in osredotočanjem na etične prakse lahko umetna inteligenca poveča ustvarjalnost, poglobi odnose in spodbudi trajnostno rast leta 2025 in tudi kasneje.

Pa si poglejmo, kako lahko podjetja in ekipe karseda najbolj izkoristijo umetno inteligenco.

Zagotoviti je potrebno, da so ljudje v koraku s časom

Da bi umetna inteligenca bila učinkovita, potrebujete pravo znanje in samozavest pri uporabi. Večina ekip in podjetij pa ima kombinacijo tistih, ki se tehnologiji upirajo in tistih, ki jo zelo intenzivno uporabljajo. To precej otežuje prilagajanje.

Začnite z izvajanjem prilagojenega načrta usposabljanja, ki postopoma gradi veščine. Najprej se osredotočite na temeljne veščine, kot je prompt inženiring in se počasi pomikajte k naprednejšim tehnikam, ko samozavest raste. Začnite z majhnim – začnite z avtomatizacijo preprostih procesov in postopoma razmišljajte o kompleksnejših izzivih.

Avtorica članka pri CEO Magazine, Leanne Shelton pravi, da se preveč organizacij prezgodaj vrže v velike projekte in pretirano vlaga v UI orodja, ki so šele v povojih. Preden se ujamete v to isto past, je potrebno dobro razmisliti.

V takšnih primerih je potrebno zagotoviti, da bo učni proces za zaposlene privlačen. Za to lahko poskrbijo delavnice, praktična srečanja in redne povratne informacije, s čimer se odpravijo pomisleki. Številna podjetja uporabljajo tudi “buddy” sisteme, mnogi pa vpeljujejo mesečne razprave o umetni inteligenci, kjer lahko ekipe delijo najboljše prakse in skupaj odpravljajo težave.

Predvsem pa je pomembno, da kolege spomnimo, da je umetna inteligenca tu, da izboljša njihovo delo, ne pa ga nadomesti. Ko se ljudje počutijo opolnomočeno, lahko umetna inteligenca postane katalizator uspeha.

Etična in transparentna raba UI mora biti prioriteta

Jasno je, da je umetna inteligenca zmogljivo orodje. Z veliko močjo pa prihaja velika odgovornost. Ko z umetno inteligenco ravnamo površno in napačno, se zaupanje lomi in posledice po navadi nosijo podjetja, blagovne znamke, ali tudi posamezniki. Zato se vse več podjetij odloča za pripravo lastnih UI pravil, politik uporabe tehnologije in podobno.

Priprava politike umetne inteligence je v letu 2025 bistvenega pomena za zagotovitev etične in pregledne uporabe umetne inteligence. Postavlja meje, pojasnjuje pričakovanja in usklajuje potencial umetne inteligence z vrednotami organizacije. Po mnenju Leanne Shelton mora interna politika umetne inteligence obravnavati področja, kot so zasebnost podatkov, ublažitev pristranskosti in preglednost.

Nekaj vprašanj, na katera si je potrebno odgovoriti je: Je jasno, kako se zbirajo podatki? Imamo kakšne varovalke pred predsodki in pristranskostmi? Se stranke in ostali deležniki zavedajo kdaj se umetna inteligenca uporablja?

Regulacija na področju umetne inteligence se hitro spreminja, kar podjetjem nalaga, da redno spremljajo skladnost z vrednotami podjetja in vsemi pravili igre. “Ko etične prakse postanejo prioriteta, umetna inteligenca poveča zaupanje in omogoča trajnostno rast“, je zapisala Sheltonova.

Umetnost “prompt inženiringa”

Kvaliteta rezultatov, ki nam jih podaja umetna inteligenca, je odvisna od kvalitete promptov/pozivov/iztočnic. Za razliko matematičnih enačb pri teh ni jasnih formul in mnogokrat se izkaže, da najboljši prompti prihajajo iz osnove človeškega znanja in izkušenj.

Eden od načinov, kako gledati na generativno umetno inteligenco, je kot na mlajšega pomočnika, ki zahteva učinkovit postopek “onboardinga”, da v celoti razume posel, ton blagovne znamke in stranke. Za dobro delovanje potrebuje ta pomočnik še kontekst in jasna navodila iz vsakega posredovanega poziva. Tako kot človeški pomočnik.

Sheltonova spodbuja, da uporabnike spodbujamo h kritiki in izzivanju rezultatov. Potrebno se je vprašati, ali ton ustreza, ali so ideje v skladu z vrednotami podjetja in razmisliti o tem, kaj manjka.

Včasih je potrebno popolnoma opustite UI in nalogo dokončati ročno. Cilj ni popolnost v prvem poskusu. Gre za uporabo umetne inteligence na dolgi rok, kar nas približa odličnemu rezultatu.

Ključno je razviti pozive prilagojene edinstvenim vlogam in ciljem posameznika. Nato te deliti z ekipo ali širše, da bomo na koncu imeli korist vsi.

Vzdrževanje človeške kreativnosti in kritičnega razmišljanja

Vsak posameznik in tudi podjetje lahko odloči, kako bo uporabljal umetno inteligenco. Še vedno imamo moč odločanja o tem, ali želimo popolnoma zaupati generativnim modelom, ali vseeno ohraniti kreativnost in določen nivo kritičnega razmišljanja. V kreativnem procesu rezultat, ki nam ga ponudi model, ne bi smeli gledati kot na končni korak. To je lahko osnova, osnutek, ali ideja, ki nam pomaga zapolniti začetni prazen ekran.

Ključnega pomena za generiranje kvalitetne vsebije je, da vsemu, kar ustvari umetna inteligenca, dodamo edinstven človeški pridih. Osebne anekdote, čustvene nianse in vpogledi v panogo dodajo globino in povezavo – in to so elementi, ki jih umetna inteligenca preprosto ne more zagotoviti (zaenkrat).

Ko enkrat ponotranjimo te navade ugotovimo, da UI izboljša, namesto da izniči ustvarjalnost in kritično razmišljanje med člani ekipe, pri nas kot posameznikih oz. v praktično vseh načinih uporabe.

Razvoj človeških odnosov s pomočjo umetna inteligence

V današnjem času so pristni človeški odnosi verjetno bolj pomembni, kot kdajkoli prej. Že res, da umetna inteligenca zmore marsikaj, še vedno pa se ne more s človekom povezati na osebni ravni. Avtorica Leanne Shelton pravi: “Umetna inteligenca bi morala predstavljati podporni sistem in ne nadomestilo za ljudi, ki delajo v ozadju v organizaciji. Na primer, umetna inteligenca lahko analizira podatke strank, ljudje pa morajo biti tisti, ki prevzamejo vajeti, ko pride čas za gradnjo resničnih odnosov”.

Pogovorni boti lahko zelo hitro odgovarjajo na vprašanja, ponujajo številke in grafe, empatija ekipe in razumevanje pa je tisto, kar lahko stranke spremeni v lojalne partnerje.


Prijavi napako v članku
Vas zanima več iz te teme?
umetna inteligenca


Kaj berejo drugi?

Partnerji Računalniških novic Prikaži vse

POINT.ER IT d.o.o.

Dolenji Boštanj 55, 8294 Boštanj, Tel: 07 814 98 00
Osredotočeni s Point.er Kako na enem mestu najti vse, kar potrebujete pri vodenju podjetja ali le v domači pisarni? Point.er it, d. o. o., je podjetje, ki ponuja celotne IT storitve, ... Več

Minevra, Matjaž Kramar s.p.

Krallova 31, 8000 Novo mesto, Tel: 041-649-387
Kaj lahko za vas naredi podjetje Minevra? Živimo v digitalni dobi, kjer prevladuje računalniška in tiskalna oprema. Iskanje sebi primerno opremo je izziv in za mnoge zamudno opravilo. ... Več
Zlati partner

BONAJO d.o.o.

Industrijska cesta 9, 1290 Grosuplje, Tel: 040 514 750
Podjetje BONAJO d.o.o. uspešno posluje že od samega začetka. S skrbno izbrano veleprodajno mrežo partnerjev skrbijo za trženje in distribucijo televizorjev, mobilnih telefonov, ... Več

DATA COM. d.o.o.

Tržaška cesta 2, 1000 Ljubljana, Tel: 041 757 560
Komunikacija je moč. Je temeljni steber vseh področij življenja. V poslovni niši je vizualna komunikacija ključ za uspeh tržnih in oglaševalnih strategij. Človekova zmožnost ... Več