Razstava GOTO1982 razvoj računalniške kulture na Slovenskem podaljšana do maja 2013
Priljubljena razstava o razvoju računalniške kulture na Slovenskem, ki vključuje legendarno nemško Enigmo, bo spričo dobrega obiska in zanimanja javnosti podaljšana do sredine maja 2013. Povsem zastonj.
“Nobenega razloga ni, da bi kdo želel računalnik v svojem domu,” je dejal Ken Olson, predsednik in ustanovitelj Digital Equipment Corporation. 36 let po tej izjavi je jasno, kako izjemno računalniki vplivajo na naša življenja. Vpliv digitalnega na družbo dokumentira tudi razstava GOTO1982, ki je že skoraj eno leto na ogled v Muzeju novejše zgodovine Slovenije.
Na ogled je tudi “kraljica razstave”, legendarni nemški šifrirni stroj Enigma, s katerim je vojska 3. Reicha ustvarila (vsaj tako so verjeli) neprebojen šifrirni elektromehanski pripomoček. Seveda so se ušteli in po ocenah številnih strokovnjakov je zaradi Enigme 2. svetovna vojna trajala od leta do dveh manj, kot bi lahko. Enigem po svetu ni veliko in dolgo se je govorilo, da te naprave v Sloveniji nimamo.
Enigma je le eden od elektromehanskih začetkov računalništva. Pregled bliskovitega razvoja slednjega je predstavljen na razstavi GOTO1982. Od računalnikov, velikih kot omara (ZUSE) do miniaturnih prenosnikov, ki so od prejšnjih omar neprimerljivo zmogljivejši. Od 32-kilogramskega trdega diska to touch-screen mize…..
Posebej zanimiv je tisti del, ki ga drugod redko vidite – izjemen razvoj in prispevek jugoslovanske in slovenske računalniške industrije – Iskra Delta, Gorenje in številna druga podjetja so izdelovala zmogljive naprave, ki so pobirale nagrade na svetovnih tekmovanjih.
Bi radi videli računalnik, ki ga je Steve Jobs poslal na trg pod svojo lastno znamko? Veste, preko katerega računalnika so v svet uhajale novice, ko smo bili bitko za samostojno državo? Vse to in ne malo priložnosti za igro se najde na razstavi GOTO1982. Prostora za obiskovalce je veliko, saj lahko muzeju podajo svoje spomine na svojo prvo napravo ali pa te spomine udejanjijo v praksi. Precejšen del od razstavljenih eksponatov je namreč še delujočih in jih obiskovalci lahko preizkusijo. Med njimi so stari znanci Commodore, najdejo pa se tudi Atari, Zuse, Apple, itd.
Po prvotnem načrtu bi se morala že izteči, vendar je obisk tako množičen, da smo v Muzeju novejše zgodovine Slovenije razstavo podaljšali še vse do sredine maja 2013.
Za študente ogled vseh razstav do nedelje 10. marca 2013 zastonj.
Prijavi napako v članku