Računalništvo, telefonija
22.07.2015 20:00

Deli z drugimi:

Share

»Kakšna bi bila videti Ljubljana brez uporabe lastniških avtomobilov?« se sprašujejo na šoli EdIT

Na letošnji poletni šoli EdIT V Ljubljani, ki jo organizira podjetje Comtrade, je v ponedeljek, 20. julija 2015, z delom pričela še druga, analitično usmerjena skupina. Ta pripravlja sistem večmodalnega transportnega sistema, ki temelji na uporabi mobilnosti kot storitve.
»Kakšna bi bila videti Ljubljana brez uporabe lastniških avtomobilov?« se sprašujejo na šoli EdIT
»Kakšna bi bila videti Ljubljana brez uporabe lastniških avtomobilov?« se sprašujejo na šoli EdIT

Ljubljana, 20.-24. julij 2015

Prvi ekipi poletne šole EdIT v Ljubljani, ki nadgrajuje rešitev za souporabo vozil (angl. car sharing), enega izmed ključnih delov večmodalne platforme za mobilnost kot storitev (angl. Mobility-as-a-Service, MaaS), in je z delom pričela 13. julija, se je v ponedeljek priključila še druga ekipa, ki pripravlja vizijo Ljubljane brez uporabe lastniških avtomobilov.

Večmodalni transportni sistem v Ljubljani

Cestni promet prispeva petino vseh izpustov (CO2) v EU, zato je med številnimi ukrepi, ki jih pripravlja Evropska komisija, zniževanje izpustov v mestih, s poudarkom na tistih, ki jih povzroča promet. V Ljubljansko urbano regijo dnevno prihaja več kot 100.000 dnevnih, ti. ekonomskih migrantov, kar 90 odstotkov pa jih v regijo prispe s pomočjo osebnega avtomobila.

Glavna naloga skupine, ki dela na projektu Trajnostna mobilnost v Ljubljani, je priprava koncepta za večmodalni transportni sistem, ki temelji na uporabi mobilnosti kot storitve v Ljubljani. In kaj to dejansko pomeni? Gre za pripravo koncepta, ki odpravi potrebo po uporabi lastniških avtomobilov v mestu, saj uporabo avtomobila nadomešča z različnimi storitvami, kot so javni promet, souporaba koles in vozil, uporaba taksijev ipd.

Rezultat tega je manj prometa v mestu, manj zastojev ter posledično manj potrebnih parkirnih mest in več zelenih površin. Obenem se zmanjša onesnaženost, prebivalcem mesta pa omogoči boljša kakovost življenja.

Sodelovanje z mentorji na dnevni ravni

Študenti so se že prvi dan razdelili v dve skupini – v vsaki so po tri študentke in en študent. Obe skupini se tekom dneva dvakrat srečata z mentorjem, s katerim skupaj pregledajo že opravljeno delo ter pripravijo naslednje korake. Mentorstvo ekipe je prevzel Marko Javornik, ki je v podjetju Comtrade direktor za avtomobilsko panogo. Javornik je povedal: »Comtrade že praktično od začetka delovanja zelo veliko vlaga v sodelovanje s študenti. V današnjih časih, ko se dogajajo transformacijske spremembe okoli nas, pa sta mladostna zagnanost in sveža energija še toliko bolj pomembni. Transformativne spremembe namreč pomenijo, da odgovorov ne moremo najti s pomočjo analize preteklosti. V takšnih primerih je še posebej koristno mešati izkušene člane ekipe z nadobudnimi študenti.«

Internacionalizacija poletne šole EdIT

Analitična skupina poletne šole EdIT v Ljubljani je letos mednarodno obarvana. Šest študentk in dva študenta iz Univerze v Ingolstadtu iz Nemčije, Fakultete za pomorstvo in promet Univerze v Ljubljani ter Ekonomske fakultete Univerze v Ljubljani so s tem v poletno šolo EdIT in njeno 19-letno zgodovino postavili nov mejnik.

Marie Kress in Anna-Lena Lanzer iz Univerze v Ingolstadtu sta povedali: »Poletna šola v Ljubljani je za naju odlična izkušnja glede ekipnega in projektnega dela, saj se navezuje na zelo zanimivo in v prihodnost usmerjeno področje, hkrati pa se tudi odlično navezuje na najin študij. Prav tako je to odlična priložnost, da poglobiva svoje znanje in spoznava novo kulturo in običaje ljudi.«

Njuni univerzitetni kolegici Elisabeth Lukas in Ramona Hasenfratz sta dodali: »Ta poletna šola je odlična priložnost za delo v mednarodni skupini. Ustvarjalna atmosfera v podjetju nama omogoča nove načine razmišljanja. Prav tako pa so skupinske popoldanske aktivnosti kolege spremenile v prave prijatelje.«

Zaključek poletne šole se hitro bliža

Obe skupini bosta z delom zaključili v petek, 24. julija 2015, ob 14. uri, ko bosta imeli ekipi končno predstavitev projekta za zaposlene na podjetju Comtrade in zunanje goste. Vabljeni!

Mednarodna poletna šola EdIT poteka v treh državah – Sloveniji, Srbiji ter Bosni in Hercegovini, na šestih različnih lokacijah. Več o Mariborskem projektu Večnivojske rešitve z roboti Lego si lahko preberete tukaj, Mobilnost kot storitev v Ljubljani pa na tej povezavi.

Izjave udeležencev in ekipe EdIT 2015

Marko Javornik, izjava mentorja poletne šole EdIT 2015 v Ljubljani

Marko Javornik, o izzivih študentov obeh modulov poletne šole EdIT v Ljubljani

Jure Lindič, izjava udeleženca poletne šole EdIT v Ljubljani

Elisabeth Lukas, izjava udeleženke poletne šole EdIT v Ljubljani (v angleškem jeziku)

Uradna spletna stran EdIT

EdIT skupnost

Če je še niste, všečkajte stran naše skupnosti na omrežju Facebook. Z vrstniki delite svoje aktivnosti in ne pozabite dodati zanimivih vsebin, ki bi lahko koristile skupnosti EdIT, saj ta skupnost združuje vse, ki želijo z drugimi deliti znanje, trende in izobraževanja, povezana z IKT. Naše poslanstvo je obenem navdihniti dekleta in ženske v panogi IKT.

Začetki EdITa
Začetki izobraževanja bodočih razvijalcev s projektom EdIT segajo že v leto 1996, ko se je s prvimi realnimi izzivi v okviru poletne šole spoprijelo le 10 udeležencev. Danes je ta projekt postal že tradicionalen, saj se ponaša že z 19-letno tradicijo in kakovostnim programom. Vsako leto pritegne večje število udeležencev, ne samo v Sloveniji temveč tudi v Srbiji ter Bosni in Hercegovini. Vse večje število prijavljenih iz različnih fakultet je dokaz, da EdIT sledi razvoju stroke in ponuja aktualne programe za razvoj novih znanj, ki jih panoga informacijskih tehnologij potrebuje za ohranjanje konkurenčnosti. Leta 2007 je poletna šola prejela tudi 2. nagrado na natečaju za najboljši kadrovski projekt. Leta 2014 se je poletna šola EdIT uvrstila med 15 najboljših praks programa Best of the Best, ki ga je ob svoji 15. obletnici delovanja organizirala Ameriška gospodarska zbornica – AmCham.


Prijavi napako v članku

Članek je pripravljen v sodelovanju s partnerjem COMTRADE d.o.o.
Za več informacij so vam na voljo pri COMTRADE d.o.o.
Ob kontaktu povejte, da ste objavo zasledili v Računalniških novicah.

Comtrade EDIT 2017: Poletna šola kot izhodišče karierne odličnosti

Želite biti obveščeni o novostih, ki jih pripravljamo s partnerjem COMTRADE d.o.o.? Vpišite svoj e-mail in se prijavite na BREZPLAČNE e-novice, od katerih se lahko kadarkoli odjavite.




Kaj berejo drugi?

Partnerji Računalniških novic Prikaži vse

UV LED TISKALNIK

Brezje pri Dobrovi 74b, 1356 Dobrova, Tel: 041 735 643
Tisk Tavčar Tisk Tavčar d.o.o. je v osnovi družinsko podjetje z 20-leti grafičnih izkušenj, pa tudi strojništvo in elektronika jim nista tuja.Predstavljajo vam UV LED tiskalnik, ... Več

TRACE BS d.o.o.

Opekarniška cesta 5, 2270 Ormož, Tel: 05 905 23 81
V skupini Trace Solutions, katere del sta Trace BS Poslovne rešitve d. o. o. in Trace IS Informacijske rešitve, se ukvarjajo z razvojem, prodajo in uvajanjem istoimenske programske ... Več
Zlati partner

TP VISION

Ukmarjeva ulica 2, 1000 Ljubljana, Tel: 03 060 35 35

REDOLJUB d.o.o.

Skladišče: Pot heroja Trtnika 45, 1261 Ljubljana - Dobrunje, Tel: 070 377 577
Se sprašujete, kje lahko na enem mestu dobite pisarniške potrebščine, opremo in potrošni material? Leta 1990 je podjetje Redoljub začelo z vzdrževanjem redu v slovenskih in ... Več