Kaj se skriva v procesorju Google Tensor?
Google je pred kratkim uradno predstavil pametna telefona Pixel 6 in Pixel 6 Pro. Njun največji adut je nedvomno Googlov mobilni procesor Tensor. S tem se je računalniški gigant zoperstavil priljubljenim procesorjem M1 podjetja Apple.
Procesor Google Tensor za preračunavanje podatkov uporablja osem procesorskih sredic. Visoko zmogljivi procesorski jedri Cortex-X1 podatke preračunavata pri frekvenci 2,8 gigaherca. Tu najdemo še dve srednje zmogljivi jedri Cortex-A76 frekvence 2,25 gigaherca in dve energijsko varčni procesorski jedri Cortex-A55 frekvence 1,8 gigaherca. Proizvodni proces je 5-nanometrski.
Googlov procesor Tensor se ponaša še s tehnologijo strojnega učenja in enoto za obdelavo slik. Grafičnim vsebinam pa je kos 20-jedrna grafična kartica ARM Mali-G78 MP20. Za večpredstavnostne vsebine je zadolžena tehnologija Context Hub, za varnost pa skrbi tehnologija Tensor Security Core. Tu gre za podsistem, ki je neposredno povezan z varnostnim čipovjem Titan M2.
Če gre verjeti meritvam zmogljivosti procesorja Tensor, ki so jih opravili Googlovi inženirji, je novost precej boljša od procesorja, ki je vgrajen v telefonih Pixel 5. Novi Googlov procesor naj bi namreč ponujal 80 odstotkov več zmogljivosti in kar 370 odstotkov več grafične moči. Praksa pa bo pokazala, kako se bo novi procesor obnesel v navezi z operacijskim sistemom Android 12.
Prijavi napako v članku