Bo iPhone postal luksuz? Trumpove carine dvigujejo prah, Apple išče rešitve

Delnice Appla so znova pod pritiskom, po tem, ko je ameriški predsednik Donald Trump uvedel nove carine v okviru t. i. “dneva osvoboditve”. Ukrepi, ki so usmerjeni proti kitajskemu uvozu, so sprožili val zaskrbljenosti med analitiki in uporabniki iPhonov.
Po poročanju Bloomberga so Applove trgovine v ZDA zadnje dni skoraj tako polne kot v času praznikov. Stranke vse pogosteje sprašujejo prodajalce o morebitnih podražitvah iPhonov, a Apple zaposlenim menda ni posredoval nobenih konkretnih navodil.
Marsikdo si želi zagotoviti novi iPhone zdaj, preden se cene morda povzpnejo v nebo.
Bo Apple dvignil cene ali stroške prevalil drugam?
Situacija je vse prej kot jasna. Apple se lahko odloči, da višje stroške zaradi carin prenese na kupce v obliki višjih cen, ali pa poskuša ohraniti trenutne cene z večjimi pritiski na svoje dobavitelje. Podjetje se bo tako ali drugače moralo odzvati na Trumpovo odločitev, ki bi lahko močno premešala karte v njihovi globalni dobavni verigi.
Trumpova administracija je 2. aprila uvedla nove t. i. “vzajemne” carine – 10-odstotni davek na ves uvoz v ZDA, s tem pa dodatno obremenila podjetja, kot je Apple, ki izdelujejo večino svojih naprav na Kitajskem. Še huje, Kitajska bi se lahko kmalu znašla pod pritiskom tudi do 104-odstotnih carin.
iPhone 16 (še) varen, iPhone 17? Ne nujno.
Ena od napovedi kaže, da bi lahko cena iPhonov zrasla za kar 43 % že septembra 2025. Za zdaj naj bi Apple kopičil zaloge obstoječih modelov in povečal uvoz naprav iz Indije, kjer velja precej nižja – 26-odstotna – carinska stopnja.
To bi podjetju omogočilo, da vsaj kratkoročno ohrani stabilne cene. A dolgoročno Apple potrebuje trajnejšo rešitev – na primer uradno oprostitev carin. Teh pa ni mogoče pridobiti po običajni poti, saj so bile carine uvedene prek Zakona o mednarodnih izrednih gospodarskih pooblastilih (IEEPA), kar pomeni, da lahko izjemo odobri zgolj predsednik sam.
Tim Cook ima plan B
Čeprav se zdi malo verjetno, da bi Trump popustil, obstajata dve poročili, ki nakazujeta na možnost dialoga med Appleom in Belo hišo. Izvršni direktor Appla, Tim Cook, že ima izkušnje s pogajanji s predsednikom, saj se pogosto pogovarjata o temah, ki so za Apple strateško ključne.
Na koncu bo Apple po vsej verjetnosti ublažil vpliv Trumpovih carin z večjimi zalogami, alternativnimi dobavnimi verigami in preusmeritvijo proizvodnje. A tudi to ima svoj rok trajanja.
Panika? Ne še.
Čeprav množično kupovanje iPhonov trenutno nima velikega ekonomskega smisla, razumemo uporabnike, ki ne želijo tvegati. iPhone 16 bo verjetno ohranil svojo ceno, a prihodnost modela iPhone 17, ki prihaja septembra 2025, je precej bolj negotova.
Prijavi napako v članku