Avtonomna vozila bodo pešce opozarjala, kdaj prečkati cesto
Vsi govorimo o tem, kako bo največji izziv za samovozeča vozila reagiranje na ostala vozila ali izmikanje neznanim oviram, vendar bo najverjetneje največja težava samovozečih vozil prav poseben fenomen – človeški faktor. Start-up Drive.ai se je odločil, da poskrbi ravno za to in je tako vse svoje moči usmeril v tehnologijo avtomobilsko-človeške interakcije. Podjetje, ki vključuje številne raziskovalce umetne inteligence s Stanford University, razvija sisteme, ki jih je mogoče naučiti interpretacije podatkov, pridobljenih s strani senzorjev. Nadalje se osredotočajo na raziskovanje potenciala tehnologije, ki bi vozilom omogočala učenje norm voznikov in obnašanja pešcev. Čez nekaj tednov bo Drive.ai v Kaliforniji začel testirati sisteme komunikacije s pešci, ki bodo vgrajeni v avtonomna vozila.
Carol Reiley, soustanoviteljica in predsednica podjetja Drive.ai opozarja, da je bil človeški faktor v razvoju samovozečih se vozil nekako pozabljen oz. potisnjen na stran. Edinstvena lastnost, ki krasi Drive.ai, naj bi bila strategija za razvoj umetne inteligence, ki bi imela pomembno vlogo tako pri vožnji kot pri interakciji s človekom. Vsakodnevne prakse, kot so opravičevanje za izsiljevanje prednosti in zahvaljevanje za to, da te nekdo pusti naprej, naj bi bile s pomočjo podjetja Drive.ai v času avtomatiziranega avtomobilizma popolnoma drugačne.
Reileyjeva zagotavlja, da bo obnašanje ljudi v času samovozečih vozil popolnoma predrugačeno. Vozila se bodo morda morala obnašati drugače, odvisno od lokacije, in zato bo potrebnega kar nekaj časa, da ugotovimo, kaj dejansko deluje. Prvi produkt podjetja Drive.ai bo strojna oprema, ki bo kot nek dodatek že obstoječi tehnologiji avtonomnih vozil. Poleg senzorjev in sistema za nadzor avtomobila bo ta strojna oprema vsebovala komunikacijski sistem, pritrjen na streho vozila, in posodobljen avtomobilski uporabniški vmesnik.
Podjetje bo eksperimentiralo z uporabo besedila, luči in celo gibanja, vse za komunikacijo z vozniki in pešci. Komunikacijski sistem, pritrjen na streho avtomobila, bo tako recimo sporočil pešcu, ali je varno prečkati cesto. Celoten sistem podjetja Drive.ai bo uporabljal tehniko “globokega učenja”, ki se je izkazala kot močno orodje za učenje strojev in računalnikov, še posebej v primerih nalog, ki bi jih bilo težko sprogramirati ročno.
Prijavi napako v članku