Trdi diski kapacitete 50 TB kmalu med nami
Ljubitelji večpredstavnostnih vsebin dobro vedo, da prostora za shranjevanje podatkov ni nikoli dovolj. Zato proizvajalci trdih diskov kot po tekočem traku pripravljajo vedno zmogljivejše izdelke. Ker današnje rešitve trdim diskom ne morejo več zagotavljati hitre rasti kapacitet, so se v zahtevno področje spustili še raziskovalci singapurskega tehnološkega inštituta A*STAR.
Inovativni strokovnjaki so pod drobnogled vzeli tehnologijo magnetnega zapisa na osnovi »zrnja« (ang. Grain-Based Magnetic Recording). Pri uporabi te tehnologije se informacija zapiše in hrani v posamičnem magnetnem zrnju. Tu je površina magnetne plošče razdeljena na »regije«. Vsaka regija vsebuje nekaj sto magnetnih zrnc.
Raziskovalci singapurskega tehnološkega inštituta A*STAR so pri preučevanju nove tehnologije zapisa podatkov prišli do spoznanja, da je ta v navezi s posebnim zapisovalnim algoritmom kot nalašč za povečevanje kapacitet trdim diskom. Strokovnjaki so prepričani, da bi lahko s pomočjo te tehnologije v praksi dosegli zapis podatkov z gostoto do 10 terabitov na kvadratni palec. Magnetne plošče današnjih trdih diskov pa imajo gostoto zgolj 625 gigabitov na kvadratni palec.
Z uporabo obstoječe tehnologije bi lahko proizvajalci trdih diskov povečali gostoto shranjevanja podatkov na največ 900 gigabitov na kvadratni palec. To pomeni, da bi trdi diski velikosti 3,5-palcev lahko shranili do največ pet terabajtov podatkov. Z uporabo tehnologije Grain-Based Magnetic Recording pa bi lahko izdelali trde diske s kapaciteto do 50 terabajtov. Ni slabo, a ne?
Prijavi napako v članku