Računalništvo, telefonija
Digitalizacija
Poslovne rešitve
23.09.2024 07:14

Deli z drugimi:

Share

Partner za RFID čitalnike, kartice in naprave za kontrolo dostopa

Strokovni nasveti, velika izbira RFID produktov in hitra dobava.
Matjaž Križmančič, direktor podjetja Mave d.o.o.
Matjaž Križmančič, direktor podjetja Mave d.o.o.

Če razvijate aplikacije, ki morajo identificirati uporabnike ali izdelke, potem se boste zagotovo srečali s tehnologijo brezstičnih čipov (RFID). S kakšnimi izzivi se srečujejo razvijalci rešitev, ki uporabljajo tovrstno tehnologijo, smo povprašali Matjaža Križmančiča, direktorja podjetja Mave d.o.o., ki že več kot 15 let pomaga pri izbiri pravih RFID čitalnikov ter medijev slovenskim in tujim podjetjem iz najrazličnejših panog.

Katere vrste RFID čitalnikov se najpogosteje uporablja za identifikacijo? 

Za identifikacijo uslužbencev, evidenco šolske prehrane in v drugih podobnih aplikacijah, se lahko uporabljajo najbolj preprosti čitalniki za identifikacijo uporabnikov. To so RFID čitalniki z USB priklopom, ki delujejo kot simulatorji tipkovnic (Keyboard emulator). Ti ne potrebujejo posebne programske opreme in prikažejo ID številko čipa na zaslonu računalnika ali mobilne naprave.

Za identifikacijo oseb v industriji se najpogosteje uporablja čitalnike, ki preberejo ID številko čipa na navideznih serijskih vratih (Virtual COM), ter čitalnike s serijskimi vmesniki RS232 ali RS485. Čedalje pogostejša je tudi uporaba mrežnih čitalnikov s TCP/IP vmesniki.  

Razvijalci sodobnih NFC rešitev pogosto uporabljajo čitalce/zapisovalce tipa PC/SC in CCID, ki se jih upravlja preko API-jev in je upravljanje integrirano v programski rešitvi. Ti čitalci znajo komunicirati tudi z NFC telefoni po Peer-to-Peer protokolu.

Krmilniki za odpiranje vrat ali zagon strojev najpogosteje uporabljajo čitalnike, ki komunicirajo preko Wiegand protokola in preberejo ID številko čipa v obliki 26- ali 37-bitnega zapisa. Ker imajo sodobni čipi daljše ID kode, se čedalje pogosteje uporablja Wiegand čitalnike s 66-bitnim protokolom, ki so primerni tudi za branje čipov s 7-bajtno ID številko čipa, kot jo imajo sodobni RFID in NFC čipi.

Pri izbiri ustreznih čitalnikov je pomembno tudi poznavanje frekvence delovanja medijev ter protokolov, ki jih podpira določen čip.

Kakšna je razlika med RFID čitalnikom in napravami za nadzor dostopa v objekt?

RFID čitalnik je elektronska naprava, ki komunicira z brezstičnimi mediji, kot so RFID kartice, obeski ipd. Običajno prebere neko identifikacijsko številko čipa ter jo pošlje sistemu, ki uporabi ta identifikator za avtentikacijo ali identifikacijo uporabnikov.

Naprave za kontrolo dostopa pa poleg čitalnika vsebujejo tudi krmilnik, ki hrani registrirane uporabnike in po uspešni avtentikaciji sproži nek signal – običajno tako, da sklene brezkontaktni rele in s tem odpre vrata.

Mnogi uporabljajo izraz “RFID čitalnik”, vendar v resnici potrebujejo drugačne naprave, kot so čitalniki pametnih kartic s stičnim čipom za uporabo z digitalnimi osebnimi izkaznicami, zapisovalce NFC čipov, samostojne naprave za nadzor dostopa ali celo pametne ključavnice. V takšnih primerih smo na razpolago in svetujemo pri izbiri ustrezne naprave.

Kdaj lahko pričakujemo, da bomo odpirali vrata le še s telefoni ali mobilnimi aplikacijami?

Številne stranke, ki se odločajo za nadgradnjo obstoječih vrat, nas sprašujejo po rešitvah za odpiranje vrat s telefoni, ampak v praksi je to primerno le v določenih primerih in ni tako razširjeno, kot ljudje mislijo. Sodobni pametni telefoni vsebujejo NFC tehnologijo, ampak telefoni ne podpirajo imitiranja ID kartice, saj bi to povzročilo velik varnostni izziv. Identifikacija z ID čipi temelji na uporabi ID številke čipa, telefoni pa komunicirajo po drugačnem protokolu in neprestano oddajajo različne ID številke. 

Ključavnice, ki omogočajo odpiranje vrat s telefoni, pogosto komunicirajo s krmilnikom preko Bluetooth ali WiFi tehnologije in imajo za to funkcionalnost nameščeno posebno aplikacijo. V določenih primerih je to zelo uporabno, v drugih primerih pa je odpiranje vrat s čipom, PIN kodo ali prstnim odtisom še vedno najbolj enostavno. 

Za uporabnike je zelo privlačno samodejno odpiranje vrat, ko pridemo pred vhod. V praksi je to primerno zgolj v nekaterih primerih, saj tehnologija temelji na geolokaciji uporabnika in zaznavanju njegove pozicije z GPS, kar zahteva določen čas (tudi 10 sekund) in večjo porabo baterije. Najustreznejši način odpiranja vrat je torej odvisen od namena uporabe in pred izbiro pravega je potrebno pretehtati vsa dejstva.

Po čem se razlikujete od drugih prodajalcev podobne opreme?

Poznavanje tehnologije je naša največja prednost. Za izbiro primerne naprave je namreč potrebno poznati različne vrste naprav in njihove specifike v delovanju. Velikokrat imajo naprave identično ohišje, majhna razlika v oznaki modela pa pomeni popolnoma drugačen princip delovanja – posledično je lahko neprimerno izbrana naprava popolnoma neuporabna za uporabo v želeni aplikaciji. Na zalogi imamo velik nabor produktov, ki zadovoljijo tudi najzahtevnejše kupce. Vsem, ki le-te uporabljajo v svojih rešitvah, nudimo poleg strokovne podpore tudi posebne rabate. S številnimi redno sodelujemo že veliko let.

Kakšni so vaši načrti in katere nove produkte lahko pričakujemo v prihodnje?

Iskanje novih ali izboljšanih produktov je naše vodilo za redno dopolnjevanje in nadgrajevanje ponudbe. Vsakič, ko rešimo neko težavo, delimo to znanje tudi z ostalimi. 

V zadnjem letu smo razširili ponudbo tudi z drugimi elementi, ki tvorijo celovite rešitve, kot so napajalniki, tipke za izhod, razni pretvorniki signala ipd. Našim strankam veliko pomeni, da imajo zanesljivega ter odzivnega partnerja, in takšni nameravamo ostati tudi v prihodnje.


Prijavi napako v članku
Vas zanima več iz te teme?
RFID značke

Članek je pripravljen v sodelovanju s partnerjem MAVE d.o.o.
Za več informacij so vam na voljo pri MAVE d.o.o.
Ob kontaktu povejte, da ste objavo zasledili v Računalniških novicah.

Želite biti obveščeni o novostih, ki jih pripravljamo s partnerjem MAVE d.o.o.? Vpišite svoj e-mail in se prijavite na BREZPLAČNE e-novice, od katerih se lahko kadarkoli odjavite.




Kaj berejo drugi?

Partnerji Računalniških novic Prikaži vse

Zlati partner

ŠPICA INTERNATIONAL d.o.o.

Pot k sejmišču 33, 1231 Ljubljana Črnuče, Tel: 01 568 08 00
Špica International je vodilni slovenski ponudnik informacijskih sistemov in rešitev za obvladovanje časa in prostora. Realnega prostora v realnem času! Njihove rešitve vključujejo ... Več

Seyfor d.o.o.

Cesta Goriške fronte 46, 5290 Šempeter pri Gorici, Tel: 05 393 40 00
Poslovni računalniški programi za javni sektor, podjetje, zasebnike ali obrtnike Saop je leta 1987 med prvimi v Sloveniji ponudil programsko opremo in je danes eden izmed vodilnih ... Več
Zlati partner

E-športna zveza Slovenije (EŠZS)

Zvezda 19, 1000 Ljubljana,
E-šport je v preteklem desetletju doživel izjemno rast, tako glede gledanosti, raznovrstnosti in prihodkov. Povečana gledanost, k čemer so prispevale platforme za pretakanje vsebin ... Več

RETTRO d.o.o., vaš partner v razvoju IT-rešitev

Šlandrova 4b, 1000 Ljubljana, Tel: 031 313 312
Mikro podjetje Rettro d.o.o. je specializirano za razvoj različnih informacijskih sistemov z najnovejšimi tehnologijami po meri naročnika. Znanje in izkušnje Rettrovih strokovnjakov ... Več