Zveza NATO se bo vojaško odzvala na napade izsiljevalskih programskih kod!
Konec junija so številna varnostna podjetja izdala opozorilo o novi izsiljevalski kodi. Šlo je za škodljivo programsko kodo Petrwrap oziroma Petya, ki je okužila zdaleč največje število računalniških sistemov v Ukrajini, o večjih okužbah pa so poročali tudi na Danskem, Nizozemskem in v Veliki Britaniji. Na prisotnost novega zlonamerne kode nas je opozoril celo slovenski nacionalni odzivni center za obravnavo incidentov s področja varnosti elektronskih omrežij in informacij SI-CERT, saj je konec junija prejel eno prijavo o okužbi v slovenskem podjetju.
Pri Organizaciji severnoatlantskega sporazuma NATO pa so prepričani, da gre pri izsiljevalski škodljivi programski kodi Petya za politično motiviran napad. Njihov oddelek za obrambo pred spletnimi napadi CCD COE (Cooperative Cyber Defence Centre of Excellence) je namreč v izjavi za javnost razkril, da je škodljiva koda Petya po vsej verjetnosti nastala kot posledica delovanja države ali hekerske skupine, ki jo podpira državna oblast. Zaradi tega jo je mogoče obravnavati kot napoved vojne zvezi NATO, kar po petem členu washingtonskega sporazuma pomeni, da so države članice Organizacije severnoatlantskega sporazuma NATO dolžne ukrepati proti grožnji.
Oddelek za obrambo pred spletnimi napadi CCD COE organizacije NATO je prepričan, da je bila škodljiva izsiljevalska programska koda Petya pripravljena z namenom napada na ukrajinska podjetja in vladne inštitucije. Na to kaže tudi dejstvo, da so avtorji nove zlonamerne kode dali največ poudarka na samo šifriranje in ne na možnost ustvarjanja zaslužka ali enostavne povrnitve podatkov. Po vsej verjetnosti je šlo tu za delovanje ruskih oblasti, čeprav vsaj zaenkrat še ni trdnih dokazov, ki bo kazale na vpletenost Rusije v napad z zlonamerno kodo Petya.
Prijavi napako v članku