Najboljše distribucije Linuxa za nove uporabnike
Novejše distribucije Linux namreč nameščamo na osebni računalnik podobno kot Windows, hkrati pa ponujajo vsa programska orodja, ki jih povprečen uporabnik potrebuje pri vsakdanjem delu. Poleg tega je večina aplikacij danes na voljo v okviru storitve računalništva v oblaku in za njihovo uporabo potrebujemo le spletni brskalnik (pisarniški paket Office, program za grafično urejanje Adobe, računalniške igre in še mnogo več). Če k temu dodamo še dejstvo, da so distribucije Linux praviloma brezplačne in varnejše v primerjavi z Windowsi, je razlogov za uporabo sodobnih operacijskih sistemov Windows iz dneva v dan manj. Enako sicer velja tudi za Applov operacijski sistem Mac, v katerem se tudi najde kakšna pomanjkljivost.
Ker je na voljo na stotine različnih distribucij Linuxa, si jih v nadaljevanju poglejmo nekaj, ki so po našem mnenju najbolj priporočljive za uporabnike začetnike oziroma za tiste, ki so doslej uporabljali izključno operacijske sisteme Windwos. Pri tem smo prepričani, da vas bo vsaj ena zagotovo prepričala.
Prehod z Windows 7 na Linux: ZorinOS
Ko je Microsoft ponudil v prodajo operacijski sistem Windows 8, so mnogi uporabniki sprejeli odločitev, da ostanejo kar na operacijskemu sistemu Windows 7. Razlog za to je bil seveda preveč radikalna sprememba uporabniškega vmesnika, ki je bil za nameček še relativno neuporaben. To je še posebej veljalo za naprave, ki niso bile opremljene z na dotik občutljivim zaslonom. Če še vedno menite, da je namizje operacijskega sistema Windows 7 eno najboljših, a želite presedlati na odprtokodni operacijski sistem Linux, vam priporočamo, da si na osebni računalnik namestite operacijski sistem ZorinOS. Novost je bila namreč pripravljena prav z namenom, da zamenja operacijski sistem Windows in MacOS. Ta namreč ponuja všečno namizje, z bogato večopravilnostjo.
Uporabnikom sta v osnovi na voljo dve različici operacijskega sistema ZorinOS in sicer Zorin Ultimate in Zorin Core. Medtem ko je različica Core brezplačna, je za različico Ultimate treba plačati licenčnino. Različica Ultimate je sicer bolj priporočljiva za začetnike, saj je opremljena že z vso programsko opremo potrebno za delo. Poleg tega je na voljo še bogata paleta dodatne programske opreme. Različica Ultimate k sreči ni pretirano draga, saj je zanjo treba odšteti le okoli 19 evrov. (prenos: https://zorinos.com/)
Prehod z Windows 8 na Linux: Ubuntu GNOME
Operacijski sistem Windows 8 je povsem spremenil način dela z osebnimi računalniki. Če vam je všeč ta način dela, vam priporočamo, da preizkusite Ubuntu GNOME. Z zamenjavo grafičnega vmesnika Unity operacijskega sistema Ubutnu z grafičnim vmesnikom GNOME, boste pridobili tako všečni kot tudi uporabniku prijazen grafični vmesnik. Poleg tega je zanj zagotovljena večletna podpora (LTE različica), grafično okolje pa je nadvse stabilno za delo. Zaradi tega smo prepričani, da bodo tisti, ki danes prisegajo na operacijski sistem Windows 8, zagotovo takoj vzljubili operacijski sistem Ubuntu GNOME. (prenos: https://ubuntugnome.org/)
Prehod z Maca na Linux: Elementary OS
Distribucija Elementary OS prav tako temelji na osnovi sistema Ubuntu, vendar se ob tem lahko pohvali s poenostavljenim in všečnim grafičnim vmesnikom, ki pa naredi izjemno razliko v uporabniški izkušnji. Mnogi uporabniki vidijo Elementary OS kot najboljšo izbiro za tiste, ki so vse doslej uporabljali izključno Applove operacijske sisteme MacOS. Čeprav ta distribucija Linux ni ravno primerna za zahtevnejše uporabnike, jo bodo tudi ti predvsem na račun enostavnosti in preglednosti uporabe zagotovo vzljubili. Edina “težava” operacijskega sistema Elementary OS je zastarela programska oprema (Elementary OS AppCenter ne vsebuje najnovejših programov), vendar pa lahko sodobne spletne brskalnike in pisarniški paket LibreOffice najdete sami na uradnih spletnih straneh. (prenos: https://elementary.io/)
Prehod z Androida na Linux: Ubuntu
Ubuntu je za mnoge uporabnike osebnih računalnikov ena najboljših distribucij Linuxa na modrem planetu in zlahka prepriča tudi tiste, ki večino svojega časa preživijo na mobilnih napravah Android. Trenutno je na voljo različica 16.10, ki je na voljo za prenos tako za osebne računalnike kot tudi za strežnike, oblačne računalniške sisteme, mobilne naprave in celo za naprave v kategoriji internet stvari. Privzeti grafični vmesnik odprtokodnega operacijskega sistema Ubuntu 16.10 je Unity 7.5, ki v primerjavi s predhodnikom prinaša nekaj novosti. Najdemo namreč nekaj popravkov grafičnega vmesnika, storitev systemd za vnos ukazov in izboljšano hitrost delovanja grafičnih elementov. Tu najdemo še prenovljenega upravljavca datotek Nautilus 3.2, najnovejši odprtokodni pisarniški paket LibreOffice 5.2.2, spletni brskalnik Firefox 49 ter ostalo nepogrešljivo programsko opremo, kot na primer Thunderbird 45, Ubuntu Software 3.20, Rhytmbox 3.4.1, GNOME Terminal 3.20 in Shotwell 0.22. Operacijski sistem Ubuntu je seveda na voljo za prenos brezplačno. (prenos: https://www.ubuntu.com/)
Za vsakega se najde distribucija
Pri operacijskih sistemih Linux je pomembno vedeti predvsem to, da je na voljo za prenos ogromno različnih distribucij, ki bodo zagotovo zadovoljile vsakega uporabnika. Če pa boste Linux uporabljali za delo, boste morali izbrati tistega, ki se najbolj približa vašim zahtevam in potrebam. Če vam izbrana distribucija operacijskega sistema Linux ne bo po godu, nič za to, saj lahko v vsakem trenutku presedlate na drugo, in to povsem brezplačno.
Prijavi napako v članku