Bo pivo sestavni del mobilnih naprav prihodnosti?
Raziskovalci koloradske univerze (University of Colorado) so strokovno javnost prijetno presenetili z novico, da je mogoče s pomočjo piva izdelati poceni elektrode za litij-ionske baterije. Dejansko gre za stranski produkt pri proizvodnji piva, ki je sicer pogosto vržen stran. To je velika škoda za okolje, saj je potrebnih kar sedem sodov vode za proizvodnjo enega soda piva. Na srečo pa je mogoče te »odpadke« uporabiti neposredno kot surovino za proizvodnjo litij-ionskih baterij.
Raziskovalci koloradske univerze so z večjim številom preizkusov ugotovili, da je stranski produkt piva celo eden izmed najbolj učinkovitih bioloških materialov za proizvodnjo litij-ionskih baterij. To je pravo nasprotje s kovinami, ki se uporabljajo danes, saj je njihov proizvodni proces zahteven, to pa neposredno poveča stroške izdelave. Stranski produkt piva pa je praktično brezplačen, kar pomeni, da bi se maloprodajna cena baterij na ta račun lahko precej znižala.
Raziskovalci koloradske univerze so za njihovo iznajdbo že vložili patent, saj gre po vsej verjetnosti za tehnologijo, ki bo revolucionirala svet mobilnih naprav. Poleg tega so prepričani, da jim bo na svojo stran kmalu uspelo pridobiti vse večje proizvajalce tovrstnih baterij, saj je ena izmed pomembnejših surovin na voljo praktično brezplačno. Za ta namen so celo ustanovili novo podjetje, imenovano Emergy.
Prijavi napako v članku