Prodaja računalnikov z dragimi prednameščenimi Windowsi je zakonita!
Večina že sestavljenih osebnih računalnikov, ki se prodaja na trgu Evropske unije, je opremljenih s prednameščenim operacijskim sistemom Windows in še vrsto drugih bolj ali manj uporabnih programov. Čeprav je prednameščeni operacijski sistem subvencioniran s strani podjetja Microsoft, mora končni uporabnik še vedno plačati določeno vsoto denarja. To pa ni ravno po godu tistim, ki prisegajo na odprtokodne operacijske sisteme, saj morajo za nakup že sestavljenega namiznega ali prenosnega računalnika plačati več, kot bi bilo sicer potrebno.
S poslovno prakso računalnikih podjetji se ni strinjal niti francoski državljan Vincent Deroo-Blanquart, saj je sprožil tožbo zoper podjetje Sony pred lokalnim sodiščem in to zaradi tega, ker je moral pri nakupu prenosnika leta 2008 plačati licenčnino za operacijski sistem Windows Vista. Francoz se namreč ni strinjal s pogoji uporabe in je od podjetja Sony zahteval povračilo sorazmernega dela kupnine za Windows Vista, a je njegovo prošnjo računalniški gigant zavrnil. Zaradi tega je primer najprej pristal na lokalnih sodiščih, pred kratkim pa so o njem odločali sodniki sodišča Evropske unije, pri čemer je možakar zahteval 450 evrov za nameščeno programsko opremo, ki je ni želel uporabljati in 2.500 evrov odškodnine.
Sodniki sodišča Evropske unije pa so pred kratki razsodili, da prednameščanje operacijskega sistema Windows s strani proizvajalcev že sestavljenih osebnih računalnikov ni nepoštena poslovna praksa. Sodniki so po tehtnem premisleku namreč ocenili, da je operacijski sistem neločljiva »komponenta« že sestavljenega računalnika, saj velika večina kupcev takoj po nakupu namiznega ali prenosnega računalnika želi takoj uporabljati izdelek. Poleg tega bi brez prednameščenega operacijskega sistema Windows številni uporabniki imeli dodatne stroške z nakupom in nameščanjem operacijskega sistema, kar pa bi posledično zmanjšalo zanimanje za nakup novih osebnih računalnikov.
Prijavi napako v članku