Telefoni
Računalništvo, telefonija
Telefonija
06.03.2025 14:38
Posodobljeno 4 tedni nazaj.

Deli z drugimi:

Share

Test telefona Xiaomi 15 – volk v ovčji preobleki

Xiaomi 15 Ultra je telefon, pri katerem že po absurdno velikem ogrodju kamer lahko razbereš, da z njim ni šale. Vseeno pa je Xiaomi 15 speči zmaj, ki ne razkazuje vseh svojih mišic, pa čeprav te premorejo ogromno moči.

V svojem arzenálu ima enaka orodja kot vsi ostali veljaki mobilne telefonije, vključno s telefoni Samsung Galaxy S25 Ultra, HONOR Magic7 Pro, iPhone 16 Pro Max, Google Pixel 9 in podobni. Nihče mu ne more očitati, da ni prišel pripravljen na boj z največjimi, čeprav bi vsaj po velikosti lahko marsikdo (napačno) presodil, da se z njimi ne more kosati.

Kompaktnost je svojevrsten izziv. Že zaradi tega, ker imaš za hlajenje baterije in čipa (in ostalih komponent) veliko manj prostora. Pol palca se morda ne sliši veliko, a v svetu telefonov je to ogromno.

Manjšim telefonom skoraj vedno razgrnem rdečo preprogo že samo zaradi dejstva, da jih res ni veliko na voljo. Tudi Xiaomi 15, roko na srce, ni tisti pravi kompaktnež, kot so bili na primer telefoni ASUS Zenfone, ki so skoraj vedno merili manj kot 6 palcev. Ampak takšnih skorajda ni več, sploh pa ne na našem trgu. Xiaomi 15 s 6,3-palčno diagonalo je najboljše, kar imamo na voljo.

Kot vedno bodo odločale malenkosti, še posebej pri kameri.

PrednostiSlabosti
Kompaktna in vzdržljiva zasnovaPolnilnik ob nakupu ni priložen
Odličen čip in zmogljivost»V redu« cena
Zelo dober AMOLED zaslon 
Dobra baterija in hitro polnjenje 
Odlične kamere 
DC zatemnitev namesto PWM 

Xiaomi 15 cena?

  • Xiaomi 15 12GB/512GB: 1099 €

Na voljo v črni, beli in zeleni barvi. Obstaja še posebna srebrna različica, ki pa je na voljo samo pri spletnih nakupih.

V času od 1.3. do 31.3.2025 ob nakupu katerekoli naprave iz serije Xiaomi 15 kupci dobite še skiro Xiaomi Scooter 4 Lite 2. Več pa najdete v Xiaomi trgovini.

Xiaomi 15 – ni veliko poudarka na izgledu, ampak nič zato

Xiaomi 15 se ne bo gledal dolgo v ogledalo, ker nima veliko oblikovalskih elementov, ki bi jih lahko občudoval. Je zelo nevpadljiv, kar mu lahko očitate ali pač ne. Vsekakor ne bo takoj pritegnil vaše pozornosti. Če že, ga lahko naličite s kakšnim mičnim zaščitnim ovitkom, kjer ima Xiaomi vedno pestro ponudbo. Zaslon je ravna ploskev, enako stranice, zaobljeni so samo robovi. Iz sprednje perspektive ga lahko zamenjaš za iPhone, zadaj pa so nadaljevali s svojim slogom, ki je enak lanskim telefonom Xiaomi 14. Ogrodje kamer konkretno štrli iz ohišja, a ne tako kot na primer pri Xiaomi 15 Ultra ali HONOR Magic7 Pro. Edino, kar me zmoti, je četrti prostor za objektiv, ki lahko zmede ljudi, saj bodo mislili, da imajo na voljo 4 glavne kamere.

Ohišje je izdelano iz aluminija, zaslon pa varuje t. i. Xiaomi Shield Glass, ki naj bi bil desetkrat bolj odporen na poškodbe kot pri Xiaomi 14. Tehta samo 191 gramov, a to predvsem po zaslugi manjšega zaslona in ne kakšnega inoviranja na področju materialov in izdelave. Je tudi razmeroma tanek (8,48 mm), ni pa najtanjši na trgu. Prislužil si je še certifikat IP68 za vodoodpornost in vdor prašnih delcev.

Pod zaslonom je ultrazvočni senzor za prepoznavo prstnih odtisov. Lahko ga pohvalim, da je bil vedno odziven in je prepoznal tudi mokre in bolj oljnate prste. Zanimivo je, kako hitro smo prešli iz optičnega na ultrazvočni senzor, ki sem ga še pred dvema letoma videl samo pri telefonih Vivo (in peščici drugih). Je naslednja postaja vgrajevanje teh senzorjev v srednji razred? Mogoče. Upam.

Zvočniki so solidni, podpirajo tudi Dolby Atmos, kot vedno pa je uporaba dobrih slušalk boljša izbira.

Odličen zaslon in končno tudi DC zatemnitev

Nobena značilnost in specifikacija tega telefona doslej ni bila vodilna. Obstajajo tanjši in lažji telefoni, estetsko bolj drzni, HONOR pa na primer pri svojih krovnih modelih ponuja tudi malenkost boljšo zaščito IP69. In čeprav se ta vzorec nadaljuje tudi pri zaslonu, ga vseeno ne bom ostro napadel, ker so te razlike tako minimalne, da se jih opazi samo na papirju.

Xiaomi 15 ima 6,36-palčni AMOLED zaslon z ravno pravšnjo ločljivostjo (2670 x 1200) in hitrim osveževanjem z LTPO tehnologijo, ki zaslon osvežuje med 1 Hz in 120 Hz. Če ste doslej brali naše teste, potem veste, da se 1 Hz vklopi samo pri statičnih prizorih in pri vedno vklopljenem zaslonu. Preklapljanje med frekvencami poteka samodejno, za vas pa je pomembno samo, da to telefon naredi pravilno in ne troši energije po nepotrebnem. Najvišja svetilnost je 3200 kandel (nit), kar je več kot pri Samsungu in manj kot pri HONOR-ju.

Črni robovi okoli zaslona so skoraj ničelni, merijo le dober milimeter, zato se lahko pohvali s 94-odstotnim razmerjem med ohišjem in zaslonom. To je krepko nad povprečjem tovrstnih telefonov. Ta številka v bistvu pomeni, da je večino vidne površine zaslon, ki ga lahko uporabiš. Hitrost vzorčenja je 300 Hz, kar je pomembno za gamerje. Gamerski telefoni to gladko prekašajo, ampak za vsesplošni telefon je to povsem zadosti. Ima tudi vse certifikate za odlično kakovost slike – Dolby Vision, HDR10+ …

Zanimiva sprememba pa je DC zatemnitev, o kateri sem nazadnje govoril pred dvema letoma. Doslej smo vedno govorili o PWM zatemnitvi in oglaševani frekvenci. Nižja kot je frekvenca, večja je možnost, da bo (nevidno) utripanje zaslona vplivalo na vaše počutje oziroma utrujenost oči. Telefoni Samsung so imeli vsaj po uradnih podatkih vedno najnižjo PWM frekvenco, HONOR pa daleč najvišjo. Brez ustreznih orodij je to nemogoče preveriti, zato proizvajalcem vedno verjamemo na besedo, razen če se pojavijo nasprotne informacije. Frekvenca nad 3000 Hz je običajno meja, kjer utripanje zaslona ne bi smelo vplivati na oči.

PWM je kratica za pulzno širinsko modulacijo. To je proces, ki se uporablja za nadzor svetlosti v zaslonih. Gre za hitro vklapljanje in izklapljanje slikovnih pik z določeno frekvenco, kar ustvarja »iluzijo« različnih ravni svetlosti. Širina teh vklopno-izklopnih ciklov določa zaznano svetlost.

DC zatemnitev je nekoliko drugačna. Namesto hitrega vklapljanja in izklapljanja slikovnih pik zaslona (kot pri zatemnjevanju PWM) se pri zatemnjevanju z enosmernim tokom spreminja količina toka, ki se dovaja slikovnim pikam, kar spreminja njihovo svetlost. S prilagajanjem toka lahko zaslon postane svetlejši ali temnejši. Utripanje zaslona tukaj ne igra vloge, zato je ta način tudi bolj prijazen do uporabnika. V preteklosti si v zameno lahko opazil nekoliko slabšo barvno reprodukcijo pri nižji svetlosti, ampak pri Xiaomi 15 tega nisem zaznal. Telefone z DC zatemnitvijo je nekaj časa ponujal OnePlus (mogoče še vedno?), obstajajo tudi nekateri telefoni, ki ponujajo obe vrsti zatemnitve, vendar pri nižji svetlosti vedno PWM.

Xiaomi 15 na vseh ravneh svetilnosti uporablja DC zatemnitev. Konec utripanja, konec utrujenih oči in brez kompromisa pri barvah.

Xiaomi 15 – elitna zmogljivost, a kje jo uporabiti?

Xiaomi 15 je zdaj že četrti telefon z novim čipom Snapdragon 8 Elite, ki sem ga uspel testirati. Zmogljivost je nepresenetljivo enaka kot pri telefonih Samsung Galaxy S25 Ultra, HONOR Magic7 Pro in Xiaomi 15 Ultra. Izjema je le, da pri res najbolj stresnih nalogah hitreje omeji svojo zmogljivost, in sicer z namenom, da ne doseže kritične temperaturne točke. Če ne boste zagnali kakšnega »benchmarka«, mojih rezultatov v praksi ne boste poustvarili. Segrevanje je presenetljivo zmerno. Pričakoval sem, da bo zaradi manjše velikosti vročina povzročila večje razdejanje v notranjosti, a je rezultat dober in skorajda enak kot pri Samsungu. HONOR Magic7 Pro ostaja telefon, ki se je doslej najslabše spopadel s to novo zmogljivostjo, ki jo ponuja Snapdragon 8 Elite.

Kot vedno sem zagnal vse teste za vzdržljivost, zmogljivost in dolgotrajnost baterije. Kasneje pa še nekaj iger, od Genshin Impact, Call of Duty: Mobile do emuliranja Windows in Switch iger. Vse klasične mobilne igre boste igrali pri najvišjih nastavitvah, kar ste verjetno tudi sami že lahko ugotovili po izboru čipovja. Windows in Switch igre bodo za zdaj prinesle mešane rezultate. Dokler ne bo namenskih gonilnikov (v roku enega leta), bodo nekatere igre delale odlično, druge dobro, tretje se ne bodo zagnale. Do takrat priporočam, da eksperimentirate, katere igre in nastavitve delujejo dobro. Med testiranjem sem lahko skoraj brez težav igral naslednje Windows igre na Winlatorju: The Witcher 3, Batman Arkham City in Resident Evil 4. Za Switch navdušence pa sem testiral Mario Deluxe 8 in Legend of Zelda Skyward Sword (Yuzu in Citron emulatorja).

Zmogljivostni testi

Izven rajona iger boste do 40 % boljšo zmogljivost (v primerjavi s Snapdragon 8 Gen 3) opazili le pri oblikovanju, upodabljanju in podobnih nalogah. Seveda če kaj takega sploh počnete na telefonu in ne na računalniku.

Prostora je dovolj. Privzeta konfiguracija je 512 GB s hitrim UFS 4.0 pogonom.

Baterija (5240 mAh) je po vzdržljivosti nadpovprečna. Brez težav sem prišel do konca dneva, pri tem pa mi je ostalo še vsaj 40 %. Moja uporaba zajema 1-2 uri igranja iger, gledanje YouTube posnetkov, brskanje po Redditu in spletu. S kablom se telefon polni z močjo 90 W, brezžično pa s 50 W. Xiaomi se je dolgo upiral trendu, da se v embalažo ne daje več polnilnika. Na našem trgu je tako samo še Huawei tisti, ki to podpira.

Na voljo so vsi najnovejši standardi za povezljivost: Wi-Fi 7, Bluetooth 6.0, NFC, eSIM, 5G …

Xiaomi HyperOS 2 je poln umetne inteligence

Čeprav ima na koncu številko 2, se operacijski sistem HyperOS od prve izvedbe ni bistveno spremenil, vsaj na površini ne. Veliko naj bi postorili pri optimizaciji in medsebojni povezljivosti naprav v Xiaomijevem ekosistemu, kar pa zelo težko testiram in primerjam. Rečem pa lahko, da je to še vedno eden bolj barvitih sistemov s poudarkom na personaliziciji, ki je takoj za Samsungovo. Na voljo imaš ogromno možnosti za spremembo ozadij, teme, sloga, nastavitev zaklenjenega in vedno vklopljenega zaslona, učinkov obvestil in tudi učinkov ob prepoznavi prstnega odtisa. To pa ni nič, kar ne bi bilo na voljo že prej.

Nova pa je umetna inteligenca. Dostop do Googlove umetne inteligence Gemini je privzeto na voljo, tako v obliki aplikacije kot bližnjice oziroma glasovnega pomočnika, do katerega dostopaš z gumbom za vklop. Gemini ima dostop do nekaterih sistemskih aplikacij, zato ga lahko uporabite, da na primer prostoročno odprete določeno aplikacijo. Še vedno iz neznanega razloga ne moreš odpreti Googlove trgovine, lahko pa na primer Spotify, YouTube in podobno. Uporabiš jo lahko tudi za povzetke, da ti nalista cel esej o znamenitosti, pred katero se trenutno nahajaš … Uporabno, ampak ne vedno. Po Googlu lahko iščeš tudi z obkroževanjem (tako kot pri Samsungu, Honorju in drugih).

Druge UI funkcije so pod okriljem t. i. HyperAI, čeprav to oznako oglašujejo zgolj pri Xiaomi 15 Ultra. Zakaj, ne vem. Oba telefona sta enako zmogljiva, zato sumim, da je edini razlog občutek ekskluzivnosti.

Pri pisanju ti UI pomaga izboljšati besedilo, narediti povzetke, lektorirati in prevajati.

V Galeriji lahko pri zajetih fotografijah uporabiš UI za odstranitev predmetov, za sestavo video kolaža iz slik in posnetkov. Uporabiš jo lahko tudi, da sliko razširiš, na primer, ko bi rad imel na sliki več obzorja ali kaj podobnega. To pa ni vedno natančno, ker UI ugiba, kaj bi moralo biti na sliki. Najbolj uporabna funkcija je radirka za odstranjevanje odsevov.

V Snemalniku lahko uporabiš transkripcijo, iz ustvarjenega besedila pa ti lahko UI naredi povzetek in prevod.

Podnapisi v živo so funkcija, ki so jo Xiaomi telefoni imeli že prej, in omogoča prikaz podnapisov v posnetkih. Na voljo je še Tolmač za prevajanje v živo, slovenščina pa seveda ni podprta.

Poleg HyperAI pa poudarjajo še dve ključni tehnologiji. HyperConnect je tehnologija za lažjo komunikacijo in izmenjavo podatkov med različnimi napravami. Večinoma je ustvarjena za lažjo uporabo Xiaomi naprav in za prenos datotek med njimi, vendar so izkušnjo prilagodili tudi za Apple (iOS, Mac) naprave. Kolikor sem razumel in uspel razbrati na predstavitvi, mora Apple uporabnik prenesti določene Xiaomi aplikacije in se povezati s Xiaomi profilom, če želi imeti brezhibno menjavo. Enako velja za uporabnike naprav, ki nimajo Xiaomijevega imena.

Xiaomi 15 – čeprav v imenu nima Ultra, je ultra dober fotograf

  • Leica glavna kamera 50 MP (f/1,62), OIS, 23 mm, 7 asferičnih leč
  • Leica telefoto 50 MP (f/2,0), OIS, 60 mm, 2,6x optična povečava
  • Leica ultraširoka 50 MP (f/2,2), 115°, 14 mm
  • Sprednja kamera 32 MP (f/2,0), 90°, HDR

Xiaomi 15 Ultra, bolj zmogljiv brat telefona, ki smo ga imeli na testu, ima 1-palčni glavni senzor in velikost je v tem primeru zelo pomembna, saj ti nobena programska čarovnija ne more pomagati, če senzor fizično ne more zajeti dovolj svetlobe. Okej, Xiaomi 15 nima 1-palčnega senzorja. Ali to pomeni, da so slike slabe?

Še zdaleč ne. Ni edini premijski telefon brez takšnega senzorja. In če je drugim (Galaxy S25, Magic7 Pro …) uspelo, zakaj ne bi tudi Xiaomiju 15.

Xiaomi 15 se lahko zanaša na še en (ne preveč) skriti adut – Leica. Po koncu sodelovanja s Huaweivem je Leica svojo strokovnost posodila Xiaomiju, ki to pridno izkorišča. Vsi senzorji so mojstrko ustrojeni za prikaz karseda najboljših barv in podrobnosti. Privzeto lahko izbiraš med dvema Leica profiloma (tako kot doslej), enim za ljubitelje bolj dinamičnih barv in enim za ljubitelje realizma.

Galerija

Glavna kamera je najpomembnejša v vsakem telefonu, Xiaomi 15 ni izjema. Skozi njen objektiv boste lahko brez fotografskega znanja ujeli čudovite prizore. Ne potrebuješ nobenega truda, nobenega prilagajanja, da dobiš vrhunske posnetke. Dokler je dovolj svetlobe, kamero enostavno usmeriš in klikneš na sprožilec. Tudi ko sliko kasneje povečaš v Galeriji, boš opazil zelo dobro ostrino in teksturirane motive.

Presenečen sem bil tudi nad kakovostjo posnetkov s povečavo. Optična povečava je res samo do 2,6-kratna, a je tudi digitalna povečava dovolj dobra, da lahko uporabiš 10-kratno brez padca kakovosti. Pri večji povečavi pa že obstaja velika nevarnost, da zaideš v abstraktni svet.

Telefoto kamero lahko uporabiš tudi za makro fotografiranje. Ko boste slikali ljubljenčke, gurmanske pojedine ali kaj podobnega, boste veseli tega objektiva.

Ponoči sta oba objektiva zelo dobra, glavni senzor je seveda za stopničko ali dve boljši.

Ultraširoka kamera je še en presenetljiv dodatek, čeprav manj pomemben. Z izboljšano ločljivostjo so podnevi slike vedno jasne, ponoči pa je to objektiv, ki prvi pokaže pomanjkljivosti.

Snemaš lahko v ločljivostih 8K (30 in 24 fps) in 4K (24, 30, 60 fps). Na voljo je tudi snemanje 4K LOG za fotografsko bolj naravnane uporabnike in pa poseben način MasterCinema za snemanje s širšim dinamičnim razponom.

Sprednja kamera za vloganje in selfije je prav tako zelo dobra in ima poleg portretnega načina na voljo še namenski nočni način.

Xiaomi 15 – njegova glavna prednost je velikost

Dober zaslon, čip Snapdragon 8 Elite, dobro izdelavo in podobne značilnosti si delijo vsi premijski telefoni in jih vsaj po temu ne moremo razločiti.

Če se Xiaomi 15 želi dobro prodajati, mora dobro unovčiti svojo glavno prednost, ki je kompaktna velikost. Veliko ljudi išče manjše telefone, še posebej pa take, ki na račun velikosti ne žrtvujejo zmogljivosti kamer in sistema.

Cena je še vedno 1000 €, ampak za to dobiš telefon z enako zmogljivostjo in kamerami kot pri telefonih za 1500 € (ali več).


Prijavi napako v članku
Vas zanima več iz te teme?
Xiaomi 15 Xiaomi 15 Ultra


Kaj berejo drugi?

Partnerji Računalniških novic Prikaži vse

RDEČA ORANŽA d.o.o.

Titova cesta 2a, 2000 Maribor, Tel: 051 691 862
Razmišljajte kot vaši kupci Kako prepričati vaše potencialne kupce? Ste poskusili različne marketinške strategije, ki niso obrodile želenih rezultatov? S temi izzivi se zadnjih ... Več
Zlati partner

E-športna zveza Slovenije (EŠZS)

Zvezda 19, 1000 Ljubljana,
E-šport je v preteklem desetletju doživel izjemno rast, tako glede gledanosti, raznovrstnosti in prihodkov. Povečana gledanost, k čemer so prispevale platforme za pretakanje vsebin ... Več

VideoExpert.eu – trgovina s profesionalno video opremo

Gunceljska cesta 14, 1210 Ljubljana Šentvid, Tel: 01 512 22 11
Spletna trgovina VideoExpert.eu Spletna trgovina videoexpert.eu je vodilna slovenska trgovina s profesionalno video, cinema in broadcast opremo. Njihovo vodilo je nuditi najprimernejše ... Več

STUDIO GRAFFIT d.o.o.

Podutiška cesta 92, 1000 Ljubljana, Tel: 01 510 35 70
Studio Graffit Uspešno promocijo podjetja lahko izvedemo na več načinov, preko medijev, spletne strani ali s širjenjem blagovne znamke. Obstaja tudi lažji in bolj praktični ... Več