Brskajmo po internetu brez puščanja sledi

Spletni brskalnik pri sprehajanju in ogledovanju vsebin na internetu pridno beleži celotno zgodovino brskanja. To nam je v veliko pomoč predvsem takrat, ko smo na spletu nekaj zanimivega našli, a smo pozabili spletno stran shraniti med priljubljene. Če pa to počnemo na računalniku, ki ni naša last oziroma naš računalnik uporablja več oseb, potem je tu na udaru naša zasebnost. Vsakdo lahko namreč v spletnem brskalniku na sila enostaven način pridobi seznam predhodno obiskanih spletnih strani. Ob privzetih nastavitvah si spletni brskalnik namreč beleži zgodovino brskanja in si shranjuje različne datoteke (piškotke, povezave in podobno).
Zgodovino brskanja lahko sicer počistimo v nastavitvah brskalnika, vendar je ta postopek lahko dolgotrajen. Poleg tega lahko zaradi hitenja enostavno pozabimo na brisanje in s tem puščamo sledi za seboj. Na srečo vse novejše različice spletnih brskalnikov omogočajo tudi brskanje na internetu brez beleženja takšnih informacij. V nadaljevanju si poglejmo, kako si lahko zagotovimo brskaje po internetu brez puščanja sledi, in sicer v spletnih brskalnikih Internet Explorer, Google Chrome, Mozilla Firefox in Apple Safari.
Internet Explorer 9
Spletni brskalnik Internet Explorer 9 zagotavlja brskanje na internetu brez puščanja sledi preko funkcionalnosti, imenovane »InPrivate«. To prikličemo na način, da v brskalniku najprej pritisnimo tipko »Alt«. S tem se prikaže menijska vrstica in v meniju »Orodja« sprožimo ukaz »Brskanje InPrivate«. Način »InPrivate« lahko vklopimo tudi s pritiskom na kombinacijo tipk »Ctrl + Shift + P«. Ob vklopu načina »InPrivate« se nam bo odprlo novo okno v brskalniku, kjer bomo lahko brskali na internetu brez puščanja sledi.
Google Chrome 18
Google Chrome 18 prav tako omogoča brskanje na internetu brez puščanja sledi. Za ta namen lahko uporabimo funkcionalnost »Novo okno brez beleženja zgodovine«. Novo okno lahko vključimo tudi s pritiskom na tipke »Ctrl + Shift + N«. Vse strani, ki jih bomo odprli v tem oknu, se ne bodo pojavile v zgodovini brskalnika ali iskalni zgodovini. Prav tako ne bodo pustile drugih sledi, na primer piškotkov, ko zapremo vsa odprta okna brez beleženja zgodovine. Kljub uporabi novega okna brez beleženja zgodovine se nam bodo ohranile vse prenesene datoteke in ustvarjeni zaznamki.
Mozilla Firefox 11
Spletni brskalnik Mozilla Firefox 11 ima prav tako možnost deskanja po svetovnem spletu brez puščanja sledi. Tu nam bo v pomoč funkcionalnost »Vključi zasebno brskanje«. To prikličemo na način, da v brskalniku najprej pritisnimo tipko »Alt«. S tem se prikaže menijska vrstica in v meniju »Orodja« sprožimo ukaz »Vključi zasebno brskanje«. Ta način brskanja lahko vklopimo tudi s pritiskom na tipke »Ctrl + Shift + P«.
Apple Safari 5
Apple Safari 5 ima tako kot ostali vodilni spletni brskalniki možnost deskanja po svetovnem spletu brez puščanja sledi. To funkcionalnost vključimo tako, da kliknemo na »Nastavitve« in izberemo »Private browsing«. S pritiskom na gumb »OK« se nam bo desno v naslovni vrstici prikazala oznaka »Private«. Enostavno, mar ne?
Opera 11
Pri spletnem brskalniku Opera 11 pa možnost deskanja po svetovnem spletu brez puščanja sledi vključimo tako, da najprej kliknemo na logotip spletnega brskalnika v zgornjem levem kotu. Tu poiščemo »Tab and Windows« in izberemo »New private Window«. Ta način brskanja lahko vklopimo tudi s pritiskom na tipke »Ctrl + Shift + N«. S tem se nam bo odprlo okno, kjer bomo lahko brez skrbi deskali po svetovnem spletu.
Dodatna previdnost naj ne bo odveč
Tu seveda velja še omeniti, da možnost deskanja po svetovnem spletu brez puščanja sledi ni vsemogočna. Določena spletna mesta bodo namreč še vedno zbirala vaše podatke in jih dajala v skupno rabo kljub temu, da uporabljate način deskanja brez puščanja sledi. Enako velja v primeru, če je vaš računalnik okužen s škodljivo programsko kodo. Torej z glavo!
Prijavi napako v članku