Slika, tv, avdio
Televizorji
Računalništvo, telefonija
Življenjski slog
Triki in nasveti
01.02.2025 08:00

Deli z drugimi:

Share

Test Hisense QLED 100E7NQ PRO – njegova veličina ni samo velikost

Usedel sem se pred 100-palčni (254 cm) Hisense televizor in zanimala me je predvsem ena stvar – ali me bo bolj osupla velikost ali njegova kinematografska sposobnost. Ali pa morda oboje.
Ali je velikost pomembna? Hisense QLED 100E7NQ PRO pravi, da ja.
Ali je velikost pomembna? Hisense QLED 100E7NQ PRO pravi, da ja.

Če upoštevamo, da je 55 palcev (139 cm) med bolj priljubljenimi diagonali, si potem lahko predstavljate, kakšen »monstrum« je sedel pred menoj. Ampak to še zdaleč ni njihov največji televizor. Na letošnjem sejmu CES 2025 so predstavili 116-palčni Mini-LED televizor s posebno RGB osvetlitvijo ozadja in pa tudi 136-palčni ter gigantski 164-palčni MicroLED, za katerega pa še ne vemo, kdaj in kje bo na voljo.

Naziv največjega torej ne pripada njemu, kar pa mu nisem zameril, ko me je obstreljeval z zelo lepimi barvami (in zvokom) na »zgolj« 100 palcih.

PrednostiSlabosti
Izjemna izkušnja gledanjaVIDAA programsko manj bogata
Lep in natančen prikaz barvKontrasti in črne barve niso na nivoju OLED televizorja
Presenetljivo dober zvok 
Odziven in pregleden sistem 
Kakovostna izdelava z možnostjo stenske namestitve 

Hisense QLED 100E7NQ PRO cena?

Ob nakupu dobite še zvočnik Party Rocker za 1 €.

Hisense QLED 100E7NQ PRO: glavne specifikacije

PanelQLED, 4K Ultra HD (3840 x 2160), 144 Hz; Dolby Vision IQ, HDR10+
Velikost (diagonala)100 palcev (254 cm)
SvetilnostDo 800 kandel (nit)
Lokalna območja zatemnitve200+
Zakasnitveni čas6,5 ms
SistemVIDAA
Zvok2×15 W + 20 W; Dolby Atmos
Teža62,5 kg
Priključki1x HDMI 2.1 (eARC, 144 Hz), 1x HDMI 2.1 (144 Hz), 2x HDMI (60 Hz), digitalni in analogni sprejemniki, AV, priključek za slušalke, Ethernet, 1x USB 3.0, 1x USB 2.0

Hisense QLED 100E7NQ PRO – bolj kot kadarkoli moraš biti pozoren na postavitev

Če živite v 5. nadstropju bloka brez dvigala (tako kot jaz), se boste namučili, da boste televizor Hisense QLED 100E7NQ PRO prinesli do dnevnega prostora. Hisense mi je prijazno dovolil, da sem nekaj ur v intimi testiral televizor v eni izmed njihovih prodajaln. Žal je to tudi pomenilo, da nisem mogel testirati čisto vsega, kot bi to lahko doma ali v pisarni, na primer igranje iger.

Tehta kar 62,5 kilograma, zato ga ne jemljite zlahka. Na zadnji strani ima dve priročni ročki, zato vam je pri začetni postavitvi delo vsaj nekoliko olajšano. Uporabljajte ročki in izogibajte se, da televizor prijemate na okvirju ali, bog ne daj, neposredno na zaslonu.

Pred tem pa najprej preverite, ali se takšen televizor sklada z vašim prostorom. Ali imate na TV omarici ali steni dovolj prostora? Ali bo TV omarica zdržala njegovo težo? Ne pozabite na optimalno razdaljo, ki je pri tako velikem televizorju še kako pomembna. Pri manjših diagonalah te neoptimalna postavitev ne kaznuje tako hudo kot pri 100-palčnem TV-ju. Če boste sedeli preblizu, boste pri praktično vsaki vsebini morali naprezati vrat in fizično premikati glavo levo-desno, da boste spremljali dogajanje na zaslonu. Minimalna razdalja od televizorja mora biti 2 metra in pol, še bolje pa, da upoštevate zgornjo mejo, nekje do 3,5 metra.

Hisense QLED 100E7NQ PRO lahko postavite na priloženi kovinski nogici, ki pa ne puščata dovolj prostora za morebitno postavitev zvočne letve (soundbar zvočnik). Na voljo je tudi montaža na steno.

Okvir je kovinski, ohišje večinoma plastično, tako kot pri večini televizorjev. Robovi okoli zaslona so skorajda ničelni, ko se začne predvajati vsebina, jih ne boš opazil. Na spodnji strani je še ohišje z dvema 15-W zvočnikoma in 20-W nizkotoncem.

Ali je bil QLED panel prava izbira?

Če hočeš, da je cena še vedno dostopna, potem nedvomno. OLED ali MiniLED televizor bi pri tej velikosti bil nedostopen za večino kupcev. Ja, tudi dobra dva tisočaka ni majhen zalogaj, a to je še vedno skoraj polovico manj, kot bi plačali za OLED ali MiniLED panel.

In »kompromis«, ki ga sprejmeš s QLED zaslonom, za večino niti ne bo opazen. QLED je okrajšava za »Quantum Light-Emitting Diode«, kar v praksi pomeni, da gre za nadgrajeno različico klasičnega LED zaslona. Ključna razlika je v uporabi nanodelcev, imenovanih kvantne pike, ki izboljšujejo svetilnost in barvno dinamiko slike. Cilj je barve in kontraste približati nivoju OLED (in MiniLED) televizorja.

Televizor Hisense QLED 100E7NQ PRO to nalogo opravi spodobno. Tako kot pri vsakem QLED panelu so tudi tukaj kontrasti, črnine in živahnost barv korak ali dva za najboljšimi OLED (in MiniLED) paneli. Me je to močno zmotilo? Nikakor ne. Na prvem mestu zato, ker je kakovost še vedno na izredno visokem nivoju. Na drugem mestu pa te velikost »zaslepi« za marsikatero pomanjkljivost. Ker si tako navdušen nad velikostjo, tudi če najdeš kakšno manjšo pomanjkljivost, jo z veseljem spregledaš, ker ti je bolj pomembno, da boš odslej filme, serije in igre predvajal na dva- in pol-metrskem zaslonu.

In pa na manjših zaslonih se je veliko lažje osredotočiti na znake pomanjkljivosti, pri 100 palcih pa moraš pošteno naprezati oči, da obenem skeniraš celotno površino in iščeš morebitne težave s sliko.

Hisense prodaja tudi 100-palčni MiniLED televizor (konkretno dražji) in zanj verjamem, da lahko producira še bolj živahne barve in kontraste. Niti malo pa ne tarnam, da mi proračun dovoljuje nakup le QLED modela.

Najvišja ločljivost je 4K (3840 x 2160), svetilnost se ustavi pri 800 kandel (nit). Ima tudi tehnologijo lokalne zatemnitve z 200+ območji zatemnitve, ki uravnajo svetilnost za karseda najboljše kontraste. Podobno kot pri barvah lahko rečem, da OLED to stori bolje, in tudi MiniLED, ki se lahko zanaša na več tisoč območij zatemnitve. Razlika ni tako velika in opazna kot v preteklih letih, sploh pa ne v dobro osvetljenih prostorih.

Preizkusil sem številne profile, ki jih televizor ponuja (šport, kino, dinamični …) in kot vedno je najboljši način Filmmaker, ker odpravi vso nepotrebno slikovno izboljšavo, ni pretirane osvetljave, ne gladi gibanja in podobno. Posledično barve ne bodo izstopale tako močno kot pri dinamičnem profilu, vendar če vam je bolj všeč realizem, izberite Filmmaker.

Težav z barvnim stopnjevanjem (prehod med različnimi odtenki barv; angl. banding) nisem opazil, prav tako ne cvetenja. Predvajal sem več črnih prizorov s svetlimi elementi in nisem zasledil, da bi se svetloba moteče prelivala na črno sliko. Pri hitrih prizorih sem občasno opazil manjše sledi, ampak nič alarmantnega. Vsakič se moram opozoriti, da to niso pojavi, ki jih opazi čisto vsak uporabnik, ampak res samo tisti, ki so vsaj malo podučeni o TV tehnologiji, ali pa ko je težava res tako katastrofalna, da jo opazi tudi laik.

Na voljo so tudi vsi slikovni in svetlobni standardi (Dolby Vision IQ, HDR10+ …), ki lepo popestrijo sliko.

Zaslon podpira variabilno osveževanje do 144 Hz, kar je najbolj pomembno za igranje iger, pomaga pa tudi pri gladkosti, ko se pomikaš skozi sistem. Za gamerje je na voljo še FreeSync Premium za preprečevanje trganja in utripanja slike ter posebna gaming orodna vrstica, kjer lahko hitro prilagajaš posamezne nastavitve (razmerje stranic, kontrasti, slikovni profili …). Hisense je sodeloval tudi z nekaterimi razvijalci in za določene igre pripravil posebne slikovne prilagoditve, na primer za igro Black Myth: Wukong. Žal tega nisem uspel testirati, v teoriji pa ta poseben slikovni način optimalno prilagodi barve, svetlobo in kontraste glede na dogajanje v igri.

Zakasnitveni čas je ocenjen na 6,5 ms, kar ne bi smelo predstavljati težav.

Presenetljivo dobra produkcija zvoka, VIDAA je zanesljiv sistem

Zvočniki se ne morejo bohotiti z rekordnim volumnom, lahko pa pohvalim njihovo ustrojenost in spevnost. Zvok se lepo premika po zaslonu in občutek prostorskosti je zelo dober. Iz nizkotonca se vijejo prijetni basi. Niso najmočnejši in včasih bi posamezen prizor profitiral od večje jakosti, splošno gledano pa je izkušnja presenetljivo dobra. Dolby Atmos je vgrajen v Hisense QLED 100E7NQ PRO in ga tudi zna izkoristiti.

Nameščen je operacijski sistem VIDAA, ki ima podobno postavitev kot Google TV. Tudi serviranje vsebine poteka zelo podobno. Po zaslonu se vrstijo različni razdelki, kjer so prikazane najbolj priljubljene vsebine iz dotične aplikacije (Disney+, Netflix, Amazon Prime …). Sistem je bil vedno odziven, premikanje je gladko in brez zatikanj, odziv posameznih aplikacij prav tako vedno hiter. Kar potrebuje običajen uporabnik, je na voljo. V aplikaciji VIDAA Art imaš na primer različne fotografije, ki jih lahko uporabiš kot ohranjevalnik zaslona. Kar nekaj aplikacij je namenjenih za otroke, privzeto je tudi nameščen Plex, če imate slučajno že pripravljeno lokalno multimedijsko knjižnico.

Tudi v trgovini boste po vsej verjetnosti našli aplikacijo, ki jo iščete. Septembra so v knjižnico dodali tudi HBO Max. Zatakne se pri bolj specializiranih aplikacijah, ki jih uporablja peščica, in so na voljo pri Android konkurenci. En tak primer je Moonlight za pretakanje iger iz računalnika ali pa Kodi in Stremio. Kolikor vem je nameščanje aplikacij iz tretjih virov zelo oteženo. VIDAA privzeto ne podpira .apk, deluje na formatu HTML5, zato bi se moral najprej pozanimati, kako poteka konverzija in namestitev nezdružljivih aplikacij.

Zelo nepraktičen je tudi vgrajeni brskalnik. Če ne najdete želene aplikacije, je najenostavnejša rešitev nakup dodatne Google TV škatle za nekaj deset evrov.

Hisense QLED 100E7NQ PRO – le kdo bi se ga branil

V tem trenutku se ti zdi, da imaš čisto dovolj velik televizor. Tako kot misliš, da je 24-palčni monitor čisto zadosten. Potem pa kupiš večjega in si rečeš, kako si doslej sploh lahko normalno delal. Ne bo čisto enako, ampak zapeljite se v bližnjo trgovino Gorenje, kjer je Hisense QLED 100E7NQ PRO zagotovo razstavljen. Usedite se, pobrskajte po sistemu, predvajajte si kakšen video in si izkušnjo preslikajte v domačo dnevno sobo. Verjamem, da se mu boste težko uprli.


Prijavi napako v članku
Vas zanima več iz te teme?
Hisense televizorji Hisense


Kaj berejo drugi?

Partnerji Računalniških novic Prikaži vse

COPIA BIRO d.o.o.

Koprska ulica 106b, 1000 Ljubljana, Tel: 01 242 58 00
Podjetje Copia biro d.o.o. je bilo ustanovljeno leta 2012. Od leta 1980 do leta 2012 je delovalo kot sektor v okviru podjetja Copia d.o.o. Leta 2013 so se preselili v poslovne prostore ... Več
Zlati partner

iPROM d.o.o.

Šlandrova ulica 4b, 1231 Ljubljana Črnuče, Tel: 01 511 07 50
Digitalna odličnost, ki prepriča iPROM je hiša znanja in izkušenj, ki naročnikom poenostavlja kompleksnost trženja v digitalnem okolju. Pripravljajo, organizirajo in izvajajo ... Več

PLANET GV d.o.o.

Likozarjeva ulica 3, 1000 Ljubljana, Tel: 080 33 44
V podjetju Planet GV posameznikom in podjetjem v Sloveniji pomagamo do novih znanj in boljših poslovnih rezultatov. Živimo in delujemo v skladu s svojim sloganom »Povezujemo priložnosti«. Bogati ... Več

MORDICOM d.o.o.

Šolska ulica 40, 5250 Solkan, Tel: 05 330 03 60
Skoraj nemogoče je preceniti vpliv rešitev za načrtovanje virov podjetja (ERP) v sodobnem poslovnem svetu. ERP sistemi so nadomestili nepovezane delovne tokove in nezdružljiva ... Več