不到一半的人至少具备基本的数字技能
Najmanj osnovne digitalne veščine ima nekaj manj kot polovica
Eden izmed ciljev evropskega digitalnega desetletja in Slovenije je, da bo imelo do leta 2030 najmanj 80 % oseb, starih 16–74 let (v nadaljevanju: prebivalci), vsaj osnovne digitalne veščine. Letos je bilo v Sloveniji takih 47 %. S 73 % je bil delež najvišji med 16–24-letniki in s 17 % najnižji med 65–74-letniki.
Obvladanje digitalnih veščin oz. razvitost posamezne skupine teh se pri posamezniku spremlja z izvedbo posameznih aktivnosti na internetu ali pri uporabi informacijsko-komunikacijskih tehnologij (IKT). V primerjavi z 2021 (obdobje epidemije covida-19) so se nekateri deleži izvedenih aktivnosti letos zmanjšali, to pa je neposredno vplivalo na obvladanje digitalnih veščin, npr. spletno nakupovanje, iskanje informacij o zdravju prek interneta in uporabo neposrednega sporočanja.
Zelo dobro razvite digitalne veščine pri petini
Prebivalci so imeli naslednje ravni digitalnih veščin:
- 19 % jih je imelo zelo dobro razvite digitalne veščine,
- 28 % osnovne,
- 21 % pomanjkljive,
- 13 % skromne in
- 6 % zelo skromne.
Brez digitalnih veščin je bilo 13 % prebivalcev, delež je bil največji v starostni skupini 65–74 let (43 %). Med spoloma ni bilo večjih razlik v razvitosti digitalnih veščin.
Brez digitalnih veščin štirje od desetih upokojencev
Med učenci, dijaki in študenti jih je imelo 36 % zelo dobro razvite digitalne veščine, 39 % osnovne, 18 % pomanjkljive, 5 % skromne in 2 % zelo skromne digitalne veščine.
Zelo dobro razvite digitalne veščine je imela skoraj petina (24 %) zaposlenih in samozaposlenih, 32 % osnovne, 24 % pomanjkljive, 12 % skromne in 5 % zelo skromne. Brez teh veščin so bili 4 %.
Med upokojenci so le 3 % imeli zelo dobro razvite digitalne veščine, 16 % jih je imelo osnovne, 14 % pomanjkljive, 17 % skromne in 12 % zelo skromne. Delež oseb brez digitalnih veščin v tej starostni skupini je znašal 38 %.
Digitalne veščine sestavlja 5 skupin, predstavljenih v nadaljevanju.
Po razvitosti na prvem mestu digitalne veščine za komunikacijo in sodelovanje: 87 %
Digitalne veščine za komunikacijo in sodelovanje je imelo 87 % prebivalcev: pri 77 % so bile te zelo dobro razvite, pri 11 % pa so bile na osnovni ravni. 13 % prebivalcev omenjenih veščin še ni usvojilo.
Od posameznih aktivnosti v tej skupini jih je največ pošiljalo ali prejemalo e-pošto (81 %).
Digitalne veščine za informacijsko in podatkovno pismenost: 86 %
Veščine za informacijsko in podatkovno pismenost je imelo 86 % prebivalcev, 75 % jih je te veščine obvladovalo zelo dobro, 10 % pa le osnovno. 14 % jih je bilo brez takih veščin.
V tej skupini jih je največ iskalo informacije o izdelkih ali storitvah prek interneta (77 %).
Digitalne veščine za reševanje problemov: 80 %
Digitalne veščine za reševanje problemov je imelo osem od desetih prebivalcev: 52 % zelo dobro razvite, 28 % pa osnovno. Brez teh veščin jih je bila petina.
Najpogostejša aktivnost v tej skupini veščin je nakupovanje prek spleta v zadnjih 12 mesecih pred anketiranjem (66 %).
Digitalne veščine za ustvarjanje digitalnih vsebin: 62 %
Veščine za ustvarjanje digitalnih vsebin je imelo 62 % prebivalcev; 41 % zelo dobro razvite, 21 % pa osnovno. Brez omenjenih veščin je bilo 38 % prebivalcev.
Največ prebivalcev v tej skupini je kopiralo ali premaknilo dokumente, slike, video ali druge datoteke med mapami, napravami ali v oblak (51 %).
Na zadnjem mestu digitalne veščine za varno uporabo IKT in zaščito podatkov: 56 %
Več kot polovica prebivalcev je imela digitalne veščine za varno uporabo IKT in zaščito podatkov (56 %); 29 % zelo dobro razvite, 27 % pa osnovne. Brez takih veščin je bilo 44 % prebivalcev.
V tej skupini je največji delež prebivalcev (34 %) na internetu zavrnil uporabo svojih osebnih podatkov za namene oglaševanja.