Umetna inteligenca prvič v vlogi direktorja podjetja
Nedavne raziskave kažejo na to, da bi zadnji veliki premiki v razvoju umetne inteligence lahko vodili v avtomatizacijo četrtine vsega dela, ki ga opravljajo ljudje. Poleg tega naj bi generativna umetna inteligenca, kot je ChatGPT, o kateri verjetno več nima smisla izgubljati besed, povečala produktivnost in posledično dvignila globalni družbeni bruto proizvod za sedem odstotkov v desetletnem obdobju. Največje tveganje, da bi postali “odveč”, preti odvetnikom in administrativnim delavcem ter kot vse kaže tudi direktorjem podjetij.
Poljsko podjetje za proizvodnjo pijač Dictador je kot prvo na svetu “zaposlilo” umetno inteligenco na delovno mesto direktorja. Umetna inteligenca z imenom Mika dela 24 ur na dan in sedem dni v tednu. Svoje delo uspešno opravlja že vse od lanskega avgusta.
Umetna inteligenca Mika podjetju Dictador pomaga pri iskanju novih strank. Poleg tega je v veliko pomoč pri izbiri oblikovalcev za oblikovanje embalaže pijač in pri organizaciji raznih dogodkov. Pri sprejemanju odločitev se naslanja na podatke in strateške usmeritve podjetja. Odločitve umetne inteligence so pričakovano nepristranske in racionalne, saj robot pri sprejemanju odločitev ne uporablja čustev.
Robot Mika, ki ga je izdelalo kitajsko podjetje Hanson Robotics, ima seveda postavljene določene omejitve. Končne odločitve še vedno sprejemajo ljudje. Poleg tega ne more odpuščati ljudi ter izvesti radikalnih reorganizacij podjetja brez odobritve drugih direktorjev podjetja. Ali se bo to v bližnji prihodnosti spremenilo, je težko napovedati, nedvomno pa ima umetna inteligenca vse bolj ključno vlogo tudi pri poslovanju podjetij.