蒙大拿州禁止 TikTok
Kitajska mobilna aplikacija TikTok ima trenutno že več kot dve milijardi prenosov na pametne mobilne telefone in tablične računalnike. Družbeno omrežje TikTok je priljubljeno predvsem zato, ker uporabnikom omogoča hitro in enostavno objavo kratkih videoposnetkov ter dodajanje učinkov in filtrov.
A nad družbenem omrežjem TikTok niso pretirano navdušeni ameriški politiki. Ti so namreč prepričani, da družbeno omrežje TikTok nezakonito zbira osebne podatke ameriških uporabnikov. Zato ne preseneča, da je ameriški senat že pred časom glasoval proti uporabi aplikacije TikTok na vladnih napravah, tako da ameriški uradniki odslej ne bodo več smeli imeti nameščene aplikacije TikTok na svojih službenih telefonih ali tablicah.
Nedavno pa je sledila zakonska prepoved uporabe družbenega omrežja TikTok tudi za običajne uporabnike. To je kot prva storila ameriška zvezna država Montana. Tu gre za zakon imenovan »SB 419«, ki bo stopil v veljavo s prvim januarjem prihodnjega leta. Zakon zahteva umik družbenega omrežja TikTok oziroma namestitvene aplikacije iz mobilnih trgovin Play Store in App Store. V primeru neposlušnosti pa bo podjetja doletela denarna kazen v višini 9.140 evrov na dan. Uporabniki pa bo besedah uradnikov zaradi morebitne nadaljnje uporabe TikToka ne bodo kaznovani.
Tiktok je le ena izmed kitajskih aplikacij, ki so bile prepovedane v ameriški zvezni državi Montana. Poleg priljubljene mobilne aplikacije je vlada prepovedala še Telegram, WeChat in Temu. Glavni razlog za prepoved pa je (ironično) bojazen, da te aplikacije predstavljajo nevarnost za zasebnost ameriških državljanov.