Test slušalk Huawei FreeClip: po dolgem času nekaj drugačnega
So izjeme, na primer Sony LinkBuds imajo tudi dokaj nenavadno obliko, Huawei FreeBuds Lipstick so posebne zaradi oblike polnilne škatlice, medtem ko so slušalke tradicionalnega izgleda. Huawei je doslej bil že večkrat drzen. Enkrat so slušalke skrili kar v pametno uro (Watch Buds), drugič pa so se poigrali s tradicionalno obliko slušalk in jih spremenili v obliko kapljic (Huawei FreeBuds 5). Obojih nisem uspel testirati, zato sem se že veselil, da bom lahko po dolgem času preizkusil nekaj drugačnega.
Na test sem dobil brezžične slušalke Huawei FreeClip, ki sem jih videl tudi na MWC-ju v Barceloni. Bile so nekaj posebnega, zato so mi ostale v spominu, v zadnjih dveh tednih pa sem večino svoje zvočne izkušnje prepustil ravno njim.
Kaj sem ugotovil?
优点 | 弱点 |
Izjemno udobne in lahke | Basi bi lahko bili boljši |
Solidna baterija | Upravljanje ni najbolj intuitivno |
Unikatna oblika | Razmeroma visoka cena |
Ni odpravljanje hrupa iz okolja* | Ni odpravljanje hrupa iz okolja* |
Razmeroma dober zvok |
Huawei FreeClip cena v Sloveniji?
Huawei FreeClip so trenutno na voljo za 199 € v črni ali vijolični barvi.
Huawei FreeClip: slušalke, uhani ali kaj drugega?
Ko jih vidiš v polnilni škatlici, veš, da so slušalke. Brez škatlice pa sem dobil več različnih opazk. Partnerka je sprva mislila, da sem si omislil uhane za pozno prvoaprilsko šalo, kasneje se je pohecala, da izgleda kot neka »eksotična« igračka. Tudi drugi so bili presenečeni nad izgledom in prva misel ni bila vedno, da gre za slušalke. Huaweijeve miselne igrice so očitno uspele, ljudje si bodo zagotovo zapomnili izgled slušalk FreeClip in mimoidoči bodo dvakrat pogledali, ali gre za slušalke, uhane ali kaj drugega.
Spregovorimo nekaj besed o samem izgledu. Čepek je edino, kar je klasičnega na teh slušalkah. Edina razlika je, da se ne »zagozdijo« v ušesni kanal, ampak prijetno ležijo tik izven njega. Drugi del slušalk je sestavljen iz kot nekakšnega grahka, ki se zatakne na ušesno mečico. Povezuje jih nekaj, kar je Huawei poimenoval »C-most«, gre pa za mostiček, sestavljen iz nikelj-titanove zlitine, ki pa je izredno udobna, kljub robustnim surovinam.
Zelo udobne, stojijo na mestu, niso pa brez pomanjkljivosti
Udobje je pravzaprav skupni imenovalec vseh sestavin na slušalkah. Ker čepek ni neposredno v ušesnem kanalu, ni tistega neugodnega občutka, ki je prisoten pri nekaterih slušalkah. Tudi pritisk na ušesno mečico je zelo prijeten in ravno dovoljšen, da slušalke ostanejo na svojem mestu. Ta mostiček vmes, čeprav na prvi pogled deluje zelo krhko, je pravzaprav zelo vzdržljiv. Poizkusil sem ga upogibati in simulirati, kaj vse bi lahko z njim počel narobe, in nisem videl razloga za alarm. Mislim, da bodo slušalke brez težav zdržale večletno rabo.
K udobju prispeva tudi njihova lahkotnost. Tehtajo komaj 5,6 gramov in med nošnjo jih res komajda občutiš. Presenečen sem bil še nad dejstvom, da ostanejo na svojem mestu. Nosil sem jih v fitnesu, med tekom, in ne glede na vadbo, mi ni bilo potrebno vsake toliko časa popraviti njihovo lego v ušesu. Zmajal sem tudi z glavo kot nekakšen norec in slušalke se niso vdale.
Neudobne so bile edino, ko sem z njimi zaspal, kar se vsaj meni zgodi pogosto. Pred spanjem pogosto poslušam glasbo, tanke stene med stanovanji pa pomenijo tudi, da slišim vsak ropot iz sosednjega stanovanja. Če želim imeti mirno noč, potrebujem slušalke. Vsaj zame v tem pogledu ne bi prišle v poštev, dvomim pa, da ima veliko ljudi podobna nagnjenja za spanje s slušalkami.
Všeč mi je tudi, da sta oba čepka zamenljiva, ni leve ali desne slušalke, zato nikoli ne ugotavljaš, še posebej v temi, ali si vstavil pravilno slušalko.
Oblika pa ima svoje pomanjkljivosti. Najprej upravljanje, kar počnemo s potezami, bodisi na čepku, grahku ali na mostičku. Tri možnosti, a pri nobeni nisem bil zadovoljen z zanesljivostjo oziroma odzivnostjo. Dobre dve leti uporabljam Huaweijeve slušalke Freebuds Pro 2, kjer sem poleg zvoka in udobja najbolj zadovoljen, da se vedno odzovejo na moje ukaze. Pri Huawei FreeClip sem prevečkrat moral ponoviti potezo, kar je postajalo moteče.
Na drugem mestu je nastavitev. Običajne slušalke enostavno vstaviš v ušesni kanal, nekatere morda še zavrtiš, da se »zaklenejo«, to je vse. Tukaj je definitivno krivulja učenja, kako najhitreje vstaviti slušalke. Na začetku sem to počenjal kar z obema rokama, po nekaj poskusih pa sem ugotovil, da je najlažje, da najprej postaviš grahek na mečico, postaviš slušalko na ušesni kanal in nato po potrebi še prilagajaš mostiček. Ni tako enostavno kot pri drugih, po drugi strani pa ne gre za kvantno fiziko.
*Odpravljanje hrupa iz okolja (ANC) je tretja pomanjkljivost, z druge perspektive pa tudi prednost. Prevečkrat sem že slišal, da je bilo vzrok za nesrečo/poškodbo nepozornost zaradi vklopljenega ANC-ja. No, ker ta ni na voljo pri Huawei FreeClip to ne bi smela biti težava. Osebno pa ga pogrešam, še posebej, če bi jih vzel s seboj na hrupno letalo. Pogrešam tudi, da lahko z odpravljanjem hrupa pozabim na okolico. Medtem ko berem knjigo, si lahko v ušesu nastavim pomirjajočo glasbo in hkrati me ne motijo zvoki, ki jih ne želim slišati. Pri Huawei FreeBuds Pro 2, ki jih uporabljam vsak dan, imam izbiro, koliko hrupa želim slišati. Ko grem z njim na kratek tek, si vseeno lahko nastavim, ali bom imel vklopljen ANC ali ne. Pri Huawei FreeClip nimaš te izbire.
Kaj pa zvok in baterija?
Ni vrhunski, ni pa tudi slab, neko zlato povprečje. V bistvu sem bil sprva presenečen nad zvokom, saj sem mislil, da bo zaradi lege slušalk ta veliko manj prodoren. Ja, basi so prenežni, zadovoljen sem z najvišjo glasnostjo, srednje in visoke frekvence so večinoma dobro izpostavljene. Pogosto se zgodi, da ravno hrupi iz okolice uničijo skladbo. Medtem ko nestrpno pričakuješ refren najljubše glasbe, se ti v ušesa prikrade zvok mešalnika iz kuhinje.
Povprečen uporabnik bo z njimi zelo zadovoljen, avdiofili bodo imeli kakšno pripombo, še posebej, ker v aplikaciji ni možnosti ročnega upravljanja izenačevalnika. Na voljo pa so vnaprej sestavljeni profili, na primer ojačevalnik visokih tonov, profil za poudarjanje vokalov in podobno, nastavljaš si lahko tudi prostorske učinke (občutek kinodvorane, gledališča …).
Pri upravljanju pogrešam, da bi lahko s slušalkami upravljal z enim dotikom. Z dvojnim dotikom lahko spremeniš skladbo, narediš premor, javiš na klic, s trojnim pa izključno samo spreminjaš skladbo.
Z enim polnjenjem zdržijo približno 6-7 ur, polnilna škatlica pa doda še dobrih 30 ur.
Doma bi jih uporabljal skoraj vedno, na poti bi ostal pri svojih
Huawei FreeClip so mi izredno zanimive. Marsikaj postorijo pravilno. Oblika je nepozabna, so izredno udobne, primerne za rekreacijo in všeč mi je, da sta slušalki zamenljivi. Grajam pa zvok, ki je dober, lahko bi bil pa še boljši, odsotnost odpravljanje hrupa, ki ga vsaj v mojem primeru še najbolj pogrešam in pa težje upravljanje s potezami. Škoda je tudi, da imajo dokaj visoko ceno, če bi bile za okoli 50 € ceneje, se jih ne bi takoj primerjali s slušalkami Sony, Beats, Apple in podobno.
Zame lahko rečem, da bi jih doma in med rekreacijo z veseljem uporabljal. Ne bi jih uporabljal pred spanjem, na letalu in v drugih hrupnih okoljih pa bi nemudoma vzel moje obstoječe z odpravljanjem hrupa.