Na testu polnilna postaja BLUETTI AC180 — ni me izneverila
Kjer pa nam pogosto manjka dostop do elektrike. Na test sem dobil BLUETTI prenosno polnilno postajo AC180, s katero sem želel preizkusiti, kolikšno svobodo od omrežja mi ponuja, ko nisem blizu vtičnice. Vem, da to ni ravno pomislek vsakega, saj ideja o preživljanju časa na prostem za mnoge pomeni sprehod, tek ali hoja v hribe in ne ravno kampiranje, potovanje z avtodomom ali piknik na odročni jasi. Za tiste, ki radi na tak način rabijo svoj prosti čas, pa je vprašanje o elektriki vedno pereče.
Postavil sem se v njihovo kožo in preizkusil, kako bi življenje na prostem izgledalo z BLUETTI AC180. Postaja ni njihova najnovejša, ta naziv pripada BLUETTI AC200L, a ima značilnosti, ki jo naredijo zelo privlačno za povprečnega entuziasta.
Prednosti | Slabosti |
Visoka kapaciteta | Težje prenosljiva |
Veliko različnih priključkov | Manjkajo nekateri certifikati za zunanjo rabo |
Hitro polnjenje | Funkcija Power Lift bi lahko bila na voljo izven aplikacije |
UPS zmogljivosti | |
Priročna aplikacija |
BLUETTI AC180 cena?
BLUETTI AC180 polnilna postaja je trenutno znižana na 799 €, drugače pa je cena 1099 €. Po želji lahko postajo združite še s solarnimi celicami BLUETTI ali drugega proizvajalca. Prodajalec nudi 5 let garancije.
BLUETTI AC180 — zajetna ne samo po kilogramih, ampak tudi po kapaciteti
Na videz skromna pravokotna škatlica skriva vrsto presenečenj. Prvo je 17 kilogramov, ki te presenetijo, ko jo želiš prvič dvigniti. Iz tega vidika ne upraviči oznake »prenosna«, spet pa to ni teža, zaradi katere postaje nikoli ne bi uporabil na poti. Prenašanje doma med prostori in do terase bi moral preživeti vsak, ne bi je pa vzel v obzir, če bi jo moral s seboj nositi več kot 10 minut, zato vsaj zame njena raba za morebiti kakšen piknik ali zmenek na prostem odpade. Če imate avtodom, teža ne bo težava, tudi za kampiranje, kadar je ta prostor seveda razumno oddaljen od avtodoma/avtomobila.
BLUETTI AC180 mi je brez težav polnila vse vrste naprav
Dimenzije so ravno pravšnje za shranjevanje. Postavite jo lahko zunaj na teraso, po potrebi pod računalniško mizo, v prtljažnik in zaradi svoje oblike ter teže se ne bo premaknila tudi pri bolj agresivni vožnji skozi ovinke. Super je tudi, da bo pri naklonu ostala na svojem mestu in vam ne bo potrebno skrbeti, da bo zdrsnila na mokrem travniku.
Za lažje prenašanje je na vsaki strani držalo, ki ne »štrlita« iz ohišja, ampak se z njim lepo zlijeta. To pomeni, da je vrhnja stranica popolnoma ravna, kar je dobro, če boste na primer v prtljažniku želeli izkoristiti ves prostor in na postajo postavili še kakšen drug, ne preveč težak predmet. Na vrhu je tudi postaja za brezžično polnjenja telefona, zato je ploščata stranica pravzaprav nujna, če želimo, da telefon ostane na svojem mestu.
Na sredini je LCD zaslon za spremljanje porabe, kapaciteto baterije in predvideno avtonomijo.
Napajal sem 3D tiskalnik, laserski gravirni stroj, gaming prenosnik, telefon …
BLUETTI AC180 ima 1152 Wh baterijo in skupno nazivno moč 1800 W, več kot dovolj za napajanje manjše elektronske naprave in tudi za nekatere bolj potratne. Med testom sem s postajo napajal več telefonov hkrati, monitor in gaming prenosnik ASUS ROG Zephyrus G16, 3D tiskalnik Creality Ender 5-S1 in potem še laserski gravirni stroj. Telefoni in prenosniki pričakujem, da bodo tudi drugje najbolj uporabljene naprave, 3D tiskalnik in gravirni stroj pa sta mi dokaz, da je lahko prenosna postaja koristna tudi izven ustaljenih scenarijev. Za kratek čas sem postajo uporabil tudi na vikendu za napajanje televizorja, manjšega hladilnika in nekaj ročnih orodij.
V aplikaciji se skriva še funkcija Power Lift, ki omogoča napajanje še bolj potratnih naprav, na primer električnega grelca, kavomata ali kaj podobnega. V poštev pride tudi manjši hladilnik, ne pa na primer klimatska naprava. Aplikacija lahko deluje brez internetne povezave. Na telefonu morate imeti vklopljeno samo lokacijo in Bluetooth. V aplikaciji lahko nastavite hitrost polnjenja, vklopite AC in DC napajanje, postajo lahko tudi izklopite, vendar ponovni vklop preko aplikacije ni mogoč. Spremljate lahko porabo v realnem času in vklopite eko način za samodejni izklop po določenem času.
Na voljo sta dve 250 V (16A) vtičnici, 4x USB-A (5V) priključkov, ki pa podpirajo samo 15-W napajanje, 1x USB-C s podporo za 100-W polnjenje, kar je zagotovo dobrodošlo, bi si pa morda želel kakšen USB-C več kot pa je na voljo, za bodoče potrebe. Kot rečeno, na vrhu je 15-W brezžični polnilnik, kar je prav tako lahko priročno, če imate telefon, ki podpira brezžično polnjenje. To so praktično vsi premijski modeli in tudi kakšen iz višjega srednjega razreda.
Na voljo je še 12V (10A) vtič, kot ga najdemo v avtomobilu. Prenosno polnilno postajo lahko preko navadne vtičnice napolnimo v približno eni uri. Polni se z močjo 1440 W, po želji pa si lahko dokupite tudi solarni komplet, s katerim boste postajo polnili z močjo 500 W, seveda odvisno od zunanjih razmer. Ljubitelji avtodomov in entuziasti, ki ste svoje avtomobile in kombije spremenili v potujoči hotel, pa prav tako velja polnjenje preko avtomobilskega priključka. Ne bo ravno hitro, ampak si boste med potovanjem povrnili vsaj kakšen %.
BLUETTI AC180 uporablja LiFePo4 baterije, ki za katodo uporabljajo železov fosfat. Njihova prednost je boljša stabilnost, varnost in tudi veliko daljša življenjska doba v primerjavi s klasičnimi NCM in NCA baterijami. BLUETTI pravi, da bo baterija dosegla 3500 polnilnih ciklov, preden bo kapaciteta padla na 80 %, kar AC180 uvršča med najboljše na trgu.
Med 3D tiskanjem sem v slabi uri porabil 15 %, malenkost več energije mi je ostalo pri laserskem gravirnem stroju. Pri uporabi prenosnika bi mi polno napolnjena postaja zadoščala za 8-urni delavnik, pri igranju iger pa se je računica ustavila nekje pri 4 urah. Eno popoldne je BLUETTI AC180 preživel tudi z napajanjem manjšega televizorja, grelnika vode in manjših orodij (mešalnik, brusilka) za delo na vikendu.
Ali je postaja glasna? Ni tiha, ni pa tudi pretirano glasna. Še najbolj se jo sliši med Turbo polnjenjem ali pa pri res visoki porabi.
Za trenutek sem jo uporabil tudi kot UPS. Namerno sem povzročil izpad energije in opazoval, kako hitro preklopi napajanje. Testni zajček je bil moj stari prenosnik brez delujoče baterije in očitno je bil zakasnitveni čas tako nizek, da je prenosnik ostal priklopljen.
Ali sem sploh našel kakšno slabost?
Ne veliko. Najbolj me je ovirala teža. Zaradi priročnih ročajev sem jo lahko nosil z eno roko, ampak ne predstavljam si, da bi obenem nosil še druge stvari, ki bi jih morebiti potreboval za kampiranje ali drugo dejavnost na prostem. Vzemite v roke 20-kilogramsko utež, začnite hoditi in si zapomnite, koliko časa ste hodili brez težav.
Funkcija Power Lift bi lahko bila na voljo tudi izven aplikacije, ni pa to nujna sprememba. Moj zadnji pomislek je, da polnilna postaja uradno nima certifikatov za varno uporabo na prostem. Govorim o zaščiti pred tujki, vodo in ostalimi delci, ki bi lahko vplivali na njeno delovanje. Če jo boste uporabljali na prostem, ni nič narobe, če ji najdete prostor, kjer bo ostala suha in stran od neposredne umazanije.
Če potrebujete napajanje izven doma …
… je BLUETTI AC180 zelo dobra polnilna postaja, ki me ni izneverila. Napaja lahko skoraj vse najbolj uporabljene naprave, nekatere tudi istočasno. Priključkov je dovolj, kakovost izdelave je odlična, čeprav brez uradnih zagotovil za uporabo na prostem. Teža je lahko pri določenih primerih uporabe ovira, vendar boste težko našli polnilno postajo z enako kapaciteto in občutno manjšo težo.