这位 Microsoft UI 助手可以为您参加会议
Microsoft 365 Copilot lahko za vse tiste, ki se jih ne udeležijo, povzame sestanke, ki potekajo v Teams-ih. Prav tako lahko v trenutku pripravi osnutke e-poštnih sporočil, ustvari besedilne dokumente, grafe, preglednice in Powerpoint predstavitve.
Pri Microsoftu upajo, da bo orodje odpravilo “težko delo”, vendar nekatere skrbi, da bo takšna tehnologija nadomestila zaposlene.
Obstajajo tudi pomisleki, da bi lahko podjetja postala preveč odvisna od pomoči, ki jo omogoča umetna inteligenca.
Tako evropski zakon o umetni inteligenc,i kot kitajski predpisi o umetni inteligenci določajo, da morajo ljudje vedeti, ali komunicirajo z umetno inteligenco in ne z ljudmi.
Collette Stallbaumer, vodja Microsoft 365, je dejala, da mora posameznik, ki uporablja Copilot, to razjasniti.
”To je orodje in ljudje so odgovorni, da ga uporabljajo odgovorno,” je dejala.
”Morda vam, ko vam pošljem ta odgovor, ne bom povedala, da sem za pomoč pri generiranju uporabila umetno inteligenco. Toda človek je vedno prisoten in vedno ima nadzor.”
Ne glede na vse pa EU navaja, da morajo podjetja, ki razvijajo orodja umetne inteligence, zagotoviti njihovo odgovorno uporabo.
BBC-jev novinar je imel ekskluzivno priložnost preizkusiti Copilot pred njegovo širšo uvedbo.
Uporablja isto tehnologijo, ki stoji za ChatGPT-jem, ki ga je ustvaril OpenAI – podjetje, v katerega je Microsoft vložil milijarde dolarjev.
Preizkus orodja je potekal na prenosnem računalniku Dereka Snyderja, Microsoftovega inženirja, ker je Copilot vdelan v račun posameznika z dostopom do njegovih lastnih podatkov ali podatkov podjetja.
Microsoft pravi, da so podatki varni in se ne bodo uporabljali za učenje orodja.
“Dostop imate le do podatkov, ki bi jih tudi sicer smeli videti,” je dejala Stallbaumerjeva. “Copilot spoštuje politiko uporabe podatkov.”
Prvi vtis o Copilotu je, da bo to zagotovo uporabno orodje, a tudi izjemno konkurenčen sodelavec za tiste, ki opravljajo pisarniško delo – zlasti v podjetjih, ki želijo prihraniti.
BBC-jev novinar je poročal o tem, kako v nekaj sekundah samozavestno povzema dolgo verigo e-poštnih sporočil v zvezi z lansiranjem izmišljenega izdelka.
Nato je predlagal kratek odgovor. Uporabili so preprost spustni meni, da bi bil ta odgovor daljši in bolj ležeren, Chatbot pa je ustvaril topel odgovor, v katerem je izrazil občudovanje nad predlaganimi idejami in navdušenje nad sodelovanjem pri projektu – čeprav nihče od njih ni prebral nič od tega.
Nato bi se lahko odločili, da preden pošljejo, uredijo e-poštno sporočilo, ali pa izberejo predlog, ki ga je ustvarila umetna inteligenca in jo pošljejo v celoti. V mailu ni bilo nobenega znaka, da vsebuje vsebino Copilota.
BBC-jev novinar je bil priča še procesu, kako orodje v približno 43 sekundah na podlagi vsebine Wordovega dokumenta ustvari Powerpoint predstavitev z več diapozitivi. Uporabi lahko slike vdelane v dokument, ali pa razišče svojo lastno brezplačno zbirko. V času testiranja je Copilot ustvaril preprosto, a učinkovito predstavitev – in napisal tudi predlog teksta, ki je bil mišljen za ob predstavitev.
Kot dodaja novinar, Copilot ni razumel zahteve, da naj predstavitev naredi bolj “barvito”. Microsoftovo orodje ga je celo napotilo nazaj na orodja Powerpoint, s katerimi naj sam popravi zadeve.
Na koncu testiranja si je ekipa ogledala še delovanje srečanja v Microsoft Teams.
Copilot je opredelil teme in ponudil povzetke različnih tem, ki so se pojavile med srečanjem. Po pisanju portala BBC bi Copilot lahko bi tudi povzel, kaj je povedala določena oseba in v primeru nestrinjanja bi lahko v obliki grafikona ponudil prednosti in slabosti tem, o katerih je potekala razprava. Za vse to je orodje potrebovalo le nekaj sekund.
Copilot je bil programiran tako, da ne odgovarja na vprašanja o uspešnosti posameznikov na sestankih – na primer, kdo je bil najboljši govornik (ali najslabši). G. Snyderja so vprašali, ali misli, da bi se kdo dejansko potrudil in udeležil sestankov, ko bi ugotovil, da mu Copilot lahko prihrani čas in trud. “Veliko srečanj bi lahko postalo spletni seminarji,” se je pošalil.
Copilot bo v začetni fazi stal 30 USD na mesec, za svoje delovanje pa bo moral biti povezan z internetom, kajti brez povezave ne deluje.
Kritiki pravijo, da bo ta vrsta tehnologije verjetno povzročila velike disrupcije predvsem na področju administrativnih delovnih mest. Carissa Veliz, izredna profesorica na Inštitutu za etiko na področju umetne inteligence Univerze v Oxfordu, je dejala, da je tudi zaskrbljena, da ljudje postanejo preveč odvisni od takih orodij. “Kaj se zgodi, če tehnologija odpove ali če vanjo vdrejo? Lahko pride do napake, ali uvedbe nove politike, s katero se morda ne strinjate. In potem, če ste tako zasvojeni s sistemom, da menite, da ne morem več brez tega, kaj se zgodi potem?” je dejala.